2019 Class 7-2A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Gardner Grade School
|
Host: Gardner
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 1 |
BRACKET |
Ford Heights Cottage Grove UGC
Grant Park
Joliet Laraway
Lockport Taft
Markham Obama
Morton Grove MCC
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Bourbonnais St. George
Dwight
Gardner
(Co-op)
Marseilles ES
Milford
Seneca
St. Anne
|
|
Sectional 2
@ Midland Middle School
|
Host: Sparland Midland
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 3 |
BRACKET |
Brimfield
Galva
Kewanee Wethersfield
Oneida ROWVA
Princeville
Sparland Midland
Toulon Stark County
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Henry-Senachwine
McNabb Putnam County
Oglesby Washington
Rockford Barbour
Streator Woodland
Utica Waltham North
|
|
Sectional 3
@ Unity Middle School
|
Host: Mendon Unity
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 5 |
BRACKET |
Bushnell-Prairie City
Carthage
Colchester West Prairie
Hamilton
La Harpe
(Co-op)
Nauvoo-Colusa
Stronghurst West Central
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Augusta Southeastern
Kinderhook Western
Liberty
Mendon Unity
Mt. Sterling Brown County
(Co-op)
Payson Seymour
|
|
Sectional 4
@ Peoria Christian Middle School
|
Host: Peoria Christian
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 7 |
BRACKET |
Bartonville Oak Grove
Elmwood
Lewistown JHS
London Mills Valley
(Co-op)
Peoria Norwood
Peoria Pleasant Valley
Table Grove VIT
(Co-op)
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Peoria Christian
Peoria Heights GS
Peoria Heights St. Thomas
Peoria St. Jude
(Co-op)
Peoria St. Philomena
Peoria St. Vincent de Paul
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2019 Class 7-2A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Lexington High School
|
Host: Lexington
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 9 |
BRACKET |
Bloomington Cornerstone
Bloomington Corpus Christi
Colfax Ridgeview
LeRoy
Lexington
Normal Metcalf
Roanoke-Benson
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Champaign Holy Cross
Champaign Judah Christian
Champaign St. Matthew
Fisher
Mansfield Blue Ridge IJHS
Villa Grove
|
|
Sectional 6
@ Central A&M Middle School
|
Host: Assumption Central A & M
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 11 |
BRACKET |
Buffalo Tri-City
Delavan
Illiopolis Sangamon Valley
Lincoln Chester-East Lincoln
Mason City Illini Central
Mt. Pulaski
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Assumption Central A & M
Cerro Gordo
Decatur Dennis
Decatur Hope
Decatur Johns Hill
Decatur Robertson
Edinburg
(Co-op)
|
|
Sectional 7
@ NOKOMIS CUSD #22
|
Host: Nokomis JHS
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 13 |
BRACKET |
Bunker Hill Wolf Ridge
Carrollton GS
(Co-op)
Concord Triopia
(Co-op)
Hardin Calhoun
(Co-op)
Jerseyville St. Francis HG
Madison
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Mt. Olive
Nokomis JHS
(Co-op)
Pawnee
Raymond Lincolnwood
Springfield Blessed Sacrament
Springfield Christ the King
Springfield St. Agnes
|
|
Sectional 8
@ Paris Crestwood School
|
Host: Paris Crestwood
Date: Monday, March 4, 2019
|
Regional 15 |
BRACKET |
Altamont
Arcola
Cowden-Herrick
(Co-op)
Effingham St. Anthony
Neoga
Paris Crestwood
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Albion
Dieterich
Hutsonville
(Co-op)
Kinmundy South Central
Louisville North Clay
Oblong
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|