2018 Class 7-3A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Saratoga Grade School
|
Host: Morris Saratoga
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 1 |
BRACKET |
Braidwood Reed-Custer
Crest Hill Richland
Lockport Kelvin Grove
Morris Saratoga
Morris Shabbona
Peotone
Wilmington
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Calumet City Schrum
Calumet City Wentworth
Dolton Lincoln
Glenwood Brookwood
Lansing Heritage
|
|
Sectional 2
@ Fieldcrest Middle School
|
Host: Wenona Fieldcrest
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 3 |
BRACKET |
El Paso-Gridley
Marseilles ES
Peru Parkside
Pontiac JHS
Rockford Marshall
Wenona Fieldcrest
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Chillicothe
Eureka
Germantown Hills
Metamora GS
Mossville
Washington Beverly Manor
Washington MS
|
|
Sectional 3
@ United Junior High School
|
Host: Monmouth United
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 5 |
BRACKET |
Joy Mercer County
Knoxville JHS
Monmouth United
Monmouth-Roseville JHS
Orion
Sherrard JHS
Taylor Ridge Rockridge
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Avon Abingdon Avon
Creve Coeur Parkview
Farmington Central
Marquette Heights Georgetowne
Princeville
Tremont
|
|
Sectional 4
@ Beardstown Middle School Gym
|
Host: Beardstown MS
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 7 |
BRACKET |
Beardstown MS
Camp Point Central
Mt. Sterling Brown County
(Co-op)
Pittsfield Pikeland
Quincy St. Peter
(Co-op)
Rushville Schuyler Industry
White Hall North Greene
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Athens
Green Valley Midwest Central
Havana
New Berlin JHS
Petersburg PORTA JHS
Pleasant Plains
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2018 Class 7-3A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Dee-Mack High School
|
Host: Mackinaw Dee-Mack
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 9 |
BRACKET |
Downs Tri-Valley
Heyworth
Mackinaw Dee-Mack
Riverton
Stanford Olympia
Williamsville
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Argenta-Oreana
Macon Meridian
Mansfield Blue Ridge IJHS
Maroa-Forsyth
St. Joseph
Tolono Unity
Warrensburg-Latham
|
|
Sectional 6
@ John Greer
|
Host: Hoopeston Area
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 11 |
BRACKET |
Beecher
Clifton Nash
Herscher Limestone
Kankakee Bishop McNamara
Momence JHS
Onarga Iroquois West
Watseka Glenn Raymond
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Danville Oakwood
Georgetown Mary Miller
Gibson City GCMS
Hoopeston Area
Paxton-Buckley-Loda
Westville JHS
|
|
Sectional 7
@ Auburn Jr. High School @Divernon
|
Host: Auburn JHS at Divernon
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 13 |
BRACKET |
Auburn JHS at Divernon
Carlinville
Girard North Mac
Hillsboro
Litchfield
Pana JHS
(Co-op)
Vandalia
(Co-op)
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
East Alton MS
Gillespie
Greenville
Piasa Southwestern
Staunton
Wood River Lewis & Clark
|
|
Sectional 8
@ Teutopolis Junior High School
|
Host: Teutopolis
Date: Monday, March 5, 2018
|
Regional 15 |
BRACKET |
Arcola
Arthur
(Co-op)
Shelbyville Moulton
Sullivan
Teutopolis
Tuscola East Prairie
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Casey-Westfield
Lawrenceville Parkview
Marshall JHS
Newton Jasper County
Paris Mayo
Robinson Nuttall
Toledo Cumberland
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|