2013 Class 7-3A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Saratoga
|
Host: Morris Saratoga
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 1 |
BRACKET |
Beecher
Calumet City Lincoln
Calumet City Schrum
Glenwood Brookwood
Lansing Heritage
Markham Robert Frost
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Crest Hill Richland
Lockport Kelvin Grove
Marseilles ES
Morris Saratoga
Morris Shabbona
Seneca
Wilmington
|
|
Sectional 2
@ Wenona Fieldcrest
|
Host: Wenona Fieldcrest
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 3 |
BRACKET |
Chillicothe
Dunlap Valley MS
Mossville
Peru Parkside
Wenona Fieldcrest
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
El Paso-Gridley
Eureka
Germantown Hills
Metamora GS
Washington Beverly Manor
Washington Central
Washington MS
|
|
Sectional 3
@ PBL Junior High School
|
Host: Paxton-Buckley-Loda
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 5 |
BRACKET |
Clifton Nash
Gibson City GCMS
Herscher Limestone
Momence JHS
Onarga Iroquois West
Paxton-Buckley-Loda
Watseka Glenn Raymond
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Danville Oakwood
Georgetown Mary Miller
Hoopeston Area
St. Joseph
Tolono Unity
Tuscola East Prairie
Westville JHS
|
|
Sectional 4
@ Farmington Central JH
|
Host: Farmington Central
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 7 |
BRACKET |
Creve Coeur Parkview
Green Valley Midwest Central
Mackinaw Dee-Mack
Marquette Heights Georgetowne
Tremont
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Avon
Farmington Central
Glasford Illini Bluffs
Havana
Stronghurst West Central
|
|
|
IESA Girls Volleyball 2013 Class 7-3A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Pikeland Community School
|
Host: Pittsfield Pikeland
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 9 |
BRACKET |
Beardstown MS
Bluffs
(Coop)
Camp Point Central
Mendon Unity
Pittsfield Pikeland
Rushville Schuyler Industry
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Athens
Petersburg PORTA JHS
Pleasant Plains
Riverton
Roodhouse North Greene
Williamsville
|
|
Sectional 6
@ Pana JHS
|
Host: Pana JHS
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 11 |
BRACKET |
Argenta-Oreana
Downs Tri-Valley
Heyworth
Maroa-Forsyth
Warrensburg-Latham
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Assumption Central A & M
Blue Mound Meridian
Pana JHS
(Coop)
Shelbyville Moulton
Sullivan
|
|
Sectional 7
@ Roosevelt Junior High
|
Host: Casey-Westfield
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 13 |
BRACKET |
Casey-Westfield
Lawrenceville Parkview
Marshall JHS
Paris Mayo
Robinson Nuttall
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Cowden-Herrick
(Coop)
Newton Jasper County
St. Elmo
(Coop)
Teutopolis
Toledo Cumberland
Vandalia
(Coop)
|
|
Sectional 8
@ Hillsboro Junior High School
|
Host: Hillsboro
Date: Monday, March 04, 2013
|
Regional 15 |
BRACKET |
Auburn JHS at Divernon
Carlinville
Girard North Mac
Hillsboro
Litchfield
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
East Alton MS
Gillespie
Greenville
Piasa Southwestern
Staunton
Wood River Lewis & Clark
|
|
|
Class History
From 1976 to 1984 there was one class of Girls Volleyball, which was split equally into Class A and Class AA by school size in 1985. From 1989 through 2006, Classes A and AA were further divided into 7th and 8th grade levels (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|