IESA Girls Softball
2019 Regional Bracket/Results
Class A Regional 1
Regional Host: South Wilmington
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  South Wilmington VFW Park
9/14/2019 , 10:00 AM
5th Avenue & Lemmon Street, South Wilmington   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  South Wilmington VFW Park
9/16/2019 , 4:00 PM
5th Avenue & Lemmon Street, South Wilmington   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  South Wilmington VFW Park
9/14/2019 , 12:00 PM
5th Avenue & Lemmon Street, South Wilmington   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 2
Regional Host: Kankakee Grace Christian
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Grace Christian Academy
9/14/2019 , 10:00 AM
2499 Waldron road , Kankakee   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Grace Christian Academy
9/16/2019 , 4:30 PM
2499 Waldron road, Kankakee   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Grace Christian Academy
9/14/2019 , 12:30 PM
2499 Waldron road , Kankakee   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 3
Regional Host: Serena
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Serena High School
9/14/2019 , 10:00 AM
2283 N. 3812th Road Serena, IL 60549, Serena   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Serena High School
9/16/2019 , 4:30 PM
2283 N. 3812th Road Serena, IL 60549, Serena   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Serena High School
9/14/2019 , 12:00 PM
2283 N. 3812th Road Serena, IL 60549, Serena   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 4
Regional Host: Wenona Fieldcrest
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  City Park Field
9/14/2019 , 10:30 AM
West South 1st Street, Wenona   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  City Park Field
9/16/2019 , 4:15 PM
West South 1st Street, Wenona   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  City Park Field
9/14/2019 , 12:00 PM
West South 1st Street, Wenona   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 5
Regional Host: Williamsfield
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Location TBA - Regional host
9/14/2019  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Location TBA - Regional host
9/16/2019  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Location TBA - Regional host
9/14/2019  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 6
Regional Host: Princeville
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Princeville Grade School
9/14/2019 , 10:00 AM
602 N. Town Ave, Princeville   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Princeville Grade School
9/16/2019 , 4:30 PM
602 N. Town Ave., Princeville   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Princeville Grade School
9/14/2019 , 11:30 AM
602 N. Town Ave., Princeville   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 7
Regional Host: Mt. Sterling Brown County
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019 , 4:30 AM  
8th Seed Winner Game 1    
  Brown County Middle School
9/14/2019 , 9:00 AM
504 E. Main St, Mt. Sterling   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019 , 4:30 AM  
 
5th Seed Winner Game 5
  Brown County Middle School
9/16/2019 , 4:30 AM
504 E. Main St, Mt. Sterling   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019 , 4:30 AM  
 
7th Seed Winner Game 3
  Brown County Middle School
9/14/2019 , 10:30 AM
504 E. Main St, Mt. Sterling   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019 , 4:30 AM  
 
6th Seed
Class A Regional 8
Regional Host: Pleasant Hill
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Pleasant Hill Park
09/14/2019 , 11:00 AM
104 Parkview St., Pleasant Hill   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Pleasant Hill Park
9/16/2019 , 4:30 PM
104 Parkview St., Pleasant Hill   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Pleasant Hill Park
09/14/2019 , 1:00 PM
104 Parkview St., Pleasant Hill   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 9
Regional Host: Delavan
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Delavan JH
9/14/2019 , 10:00 AM
907 Locust St, Delavan   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Delavan JH
9/16/2019 , 4:30 PM
907 Locust St, Delavan   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Delavan JH
9/14/2019 , 12:00 PM
907 Locust St, Delavan   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 10
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Bob Freesen YMCA
9/14/2019 , 2:00 PM
1000 Sherwood Ln, Jacksonville   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Bob Freesen YMCA
9/16/2019 , 4:30 PM
1000 Sherwood Ln, Jacksonville   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Bob Freesen YMCA
9/14/2019 , 4:00 PM
1000 Sherwood Ln, Jacksonville   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 11
Regional Host: LeRoy
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  LeRoy Elementary School
9/14/2019 , 9:00 AM
805 North Barnett St., LeRoy   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  LeRoy Elementary School
9/16/2019 , 5:00 PM
805 North Barnett St., LeRoy   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  LeRoy Elementary School
9/14/2019 , 11:00 AM
805 North Barnett St., LeRoy   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 12
Regional Host: Villa Grove
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Villa Grove High School
9/14/2019 , 10:00 AM
400 N. Sycamore St, Villa Grove   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Villa Grove High School
9/16/2019 , 4:30 PM
400 N. Sycamore St., Villa Grove   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Villa Grove High School
09/14/2019 , 11:30 AM
400 N. Sycamore St., Villa Grove   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 13
Regional Host: Argenta-Oreana
  1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed   Winner Game 1
Location TBA - Higher seeded team will host
TBD  
  Winner Game 2    
9th Seed   Argenta Oreana Softball Field
9/14/2019 , 10:00 AM
400 W. South Street, Oreana   Map  
    Winner Game 3
4th Seed  
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
5th Seed Winner Game 6
    Argenta Oreana Softball Field
9/16/2019 , 4:30 PM
400 W. South Street, Oreana   Map  
3rd Seed     Winner Game 7
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed Winner Game 4
  Argenta Oreana Softball Field
9/14/2019 , 11:45 AM
400 W. South Street, Oreana   Map  
2nd Seed   Winner Game 5
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed
Class A Regional 14
Regional Host: Nokomis JHS
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Memorial Park
9/14/2019 , 11:00 AM
118 Memorial Park Dr, Nokomis   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Memorial Park
9/16/2019 , 4:30 PM
118 Memorial Park Dr, Nokomis   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Memorial Park
9/14/2019 , 1:00 PM
118 Memorial Park Dr, Nokomis   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 15
Regional Host: Altamont
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Gilbert Park
9/14/2019 , 9:00 AM
2 Industrial Dr, Altamont   Map  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Gilbert Park
9/16/2019 , 4:30 PM
2 Industrial Dr, Altamont   Map  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Gilbert Park
9/14/2019 , 10:30 AM
2 Industrial Dr, Altamont   Map  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed
Class A Regional 16
Regional Host: Casey-Westfield
1st Seed    
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
8th Seed Winner Game 1    
  Location TBA - Regional host
9/14/2019  
4th Seed   Winner Game 2
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
5th Seed Winner Game 5
  Location TBA - Regional host
9/16/2019  
2nd Seed       Winner Game 6
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
7th Seed Winner Game 3
  Location TBA - Regional host
9/14/2019  
3rd Seed   Winner Game 4
Location TBA - Higher seeded team will host
9/11/2019  
 
6th Seed

Class History

The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association