2017
Class A
Regional Assignments
|
Sectional A
@ Bishop McNamara Catholic School
|
Host: Kankakee Bishop McNamara
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 1 |
BRACKET |
Dwight
Mazon-Verona-Kinsman
Odell
(Co-op)
Pontiac St. Mary's
(Co-op)
Rockdale
Seneca
South Wilmington
(Co-op)
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Bourbonnais St. George
Donovan
Grant Park
Kankakee Bishop McNamara
Lockport Kelvin Grove
Lockport Taft
St. Anne
|
|
Sectional B
@ Putnam County Junior High
|
Host: McNabb Putnam County
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 3 |
BRACKET |
Grand Ridge
(Co-op)
LaSalle Trinity Catholic
Mendota Holy Cross
(Co-op)
Ottawa Marquette
Peru Catholic
(Co-op)
Tonica
Waterman Indian Creek
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Flanagan
(Co-op)
Lowpoint-Washburn
McNabb Putnam County
Metamora St. Mary's
(Co-op)
Streator St. Michael
(Co-op)
Streator Woodland
Washington St. Patrick
|
|
Sectional C
@ Williamsfield Schools Softball Field
|
Host: Williamsfield
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 5 |
BRACKET |
Brimfield
Galva
Henry-Senachwine
Princeville
Sparland Midland
Toulon Stark County
Williamsfield
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Bartonville Monroe
Bartonville Oak Grove West
East Peoria Robein
Elmwood
Glasford Illini Bluffs
Peoria Christian
Peoria Limestone Walters
Peoria Norwood
|
|
Sectional D
@ Brown County Middle School
|
Host: Mt. Sterling Brown County
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 7 |
BRACKET |
Augusta Southeastern
Camp Point Central
Carthage
Colchester West Prairie
Kinderhook Western
Liberty
Mt. Sterling Brown County
(Co-op)
Payson Seymour
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Carrollton GS
(Co-op)
Griggsville-Perry
Jerseyville St. Francis HG
Meredosia-Chambersburg
(Co-op)
Pleasant Hill
White Hall North Greene
Winchester
(Co-op)
|
|
|
IESA Girls Softball 2017 Class A Regional Assignments |
Sectional E
@ Meridian Middle School
|
Host: Macon Meridian
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 9 |
BRACKET |
Delavan
Hartsburg-Emden
Havana
Marquette Heights Georgetowne
Mason City Illini Central
(Co-op)
Pekin Rankin
South Pekin
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Argenta-Oreana
Buffalo Tri-City
Edinburg
(Co-op)
Illiopolis Sangamon Valley
Macon Meridian
|
|
Sectional F
@ Villa Grove High School
|
Host: Villa Grove
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 11 |
BRACKET |
Champaign St. Matthew
Colfax Ridgeview
Fisher
Gibson City GCMS
Heyworth
LeRoy
Lexington
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Georgetown Mary Miller
Gifford
Hume Shiloh
(Co-op)
Milford
Paris Crestwood
Villa Grove
|
|
Sectional G
@ Raymond Park
|
Host: Raymond Lincolnwood
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 13 |
BRACKET |
Ashland A-C Central
Franklin
(Co-op)
Jacksonville Our Saviour
New Berlin JHS
Petersburg PORTA JHS
Springfield Calvary
(Co-op)
Springfield St. Aloysius
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Morrisonville JHS
Mt. Olive
Mulberry Grove JHS
Nokomis JHS
(Co-op)
Palmyra Northwestern
(Co-op)
Pawnee
Raymond Lincolnwood
|
|
Sectional H
@ Teutopolis Junior High School
|
Host: Teutopolis
Date: Saturday, September 16, 2017
|
Regional 15 |
BRACKET |
Altamont
Beecher City
(Co-op)
Findlay Okaw Valley
Kinmundy South Central
Ramsey
St. Elmo
(Co-op)
Windsor
(Co-op)
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Casey-Westfield
Clay City
(Co-op)
Effingham St. Anthony
(Co-op)
Martinsville
Oblong
Teutopolis
Toledo Cumberland
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned girls softball in 1978. There was one class of girls softball until 2001 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2020 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|