2019 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Crest Hill Richland |
Lockport Kelvin Grove (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Kelvin Grove | 45 |
|
|
|
12/02/2019
|
Burr Ridge Gower (4th Seed) | 20 |
|
Lisle | 21 |
12/02/2019
| |
Lisle (5th Seed) | 33 |
LOCKPORT KELVIN GROVE | 33 |
|
12/03/2019
|
Crest Hill Richland (2nd Seed) |
|
|
|
Crest Hill Richland | 19 |
| |
BYE |
Crest Hill Richland | 22 |
|
12/02/2019
|
Downers Grove Lakeview (3rd Seed) |
|
Downers Grove Lakeview | 21 |
| |
BYE |
Regional Host: Dolton Roosevelt |
Lansing Heritage (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lansing Heritage | 29 |
|
|
|
12/03/2019
|
Calumet Park Calumet (4th Seed) | 9 |
|
Dolton Roosevelt | 5 |
12/02/2019
| |
Dolton Roosevelt (5th Seed) | 16 |
Lansing Heritage | 34 |
|
12/05/2019
|
Calumet City Schrum (2nd Seed) |
|
|
|
GLENWOOD BROOKWOOD | 36 |
| |
BYE |
Calumet City Schrum | 20 |
|
12/03/2019
|
Calumet City Wentworth (3rd Seed) | 6 |
|
Glenwood Brookwood | 52 |
12/02/2019
| |
Glenwood Brookwood (6th Seed) | 46 |
Regional Host: Wenona Fieldcrest |
Wenona Fieldcrest (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Wenona Fieldcrest | 32 |
|
|
|
12/5/2019
|
Peru Parkside (4th Seed) | 15 |
|
Spring Valley Kennedy | 13 |
12/2/2019
| |
Spring Valley Kennedy (5th Seed) | 20 |
WENONA FIELDCREST | 20 |
|
12/6/2019
-
OT
|
Rockford Marshall (2nd Seed) |
|
|
|
Rockford Marshall | 17 |
| |
BYE |
Rockford Marshall | 35 |
|
12/5/2019
|
Morris GS (3rd Seed) | 21 |
|
Morris GS | 18 |
12/2/2019
| |
Morris Saratoga (6th Seed) | 9 |
Regional Host: El Paso-Gridley |
Germantown Hills (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Germantown Hills | 45 |
|
|
|
12/03/2019
|
El Paso-Gridley (4th Seed) | 25 |
|
El Paso-Gridley | 8 |
12/02/2019
| |
Metamora GS (5th Seed) | 21 |
GERMANTOWN HILLS | 29 |
|
12/06/2019
|
Washington MS (2nd Seed) | 38 |
|
|
|
Washington MS | 27 |
12/02/2019
| |
Eureka (7th Seed) | 11 |
Washington MS | 33 |
|
12/03/2019
|
Washington Central (3rd Seed) | 28 |
|
Washington Central | 15 |
12/02/2019
| |
Washington Beverly Manor (6th Seed) | 11 |
Regional Host: Taylor Ridge Rockridge |
Sherrard JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sherrard JHS | 41 |
|
|
|
12/03/2019
|
Orion (4th Seed) | 32 |
|
Orion | 12 |
12/02/2019
| |
Taylor Ridge Rockridge (5th Seed) | 23 |
SHERRARD JHS | 27 |
|
12/05/2019
|
Joy Mercer County (2nd Seed) |
|
|
|
Monmouth-Roseville JHS | 15 |
| |
BYE |
Joy Mercer County | 19 |
|
12/03/2019
|
Monmouth-Roseville JHS (3rd Seed) |
|
Monmouth-Roseville JHS | 33 |
| |
BYE |
Regional Host: Glasford Illini Bluffs |
Havana (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Havana | 46 |
|
|
|
12/03/2019
|
Farmington Central (4th Seed) | 39 |
|
Avon Abingdon Avon | 18 |
12/02/2019
| |
Avon Abingdon Avon (5th Seed) | 44 |
Havana | 26 |
|
12/05/2019
|
Glasford Illini Bluffs (2nd Seed) |
|
|
|
GLASFORD ILLINI BLUFFS | 39 |
| |
BYE |
Glasford Illini Bluffs | 43 |
|
12/03/2019
|
Knoxville JHS (3rd Seed) |
|
Knoxville JHS | 5 |
| |
BYE |
Regional Host: Peotone |
Peotone (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peotone | 47 |
|
|
|
12/05/2019
|
Beecher (4th Seed) | 27 |
|
Bradley Central | 10 |
12/02/2019
| |
Bradley Central (5th Seed) | 29 |
PEOTONE | 39 |
|
12/06/2019
|
Braidwood Reed-Custer (2nd Seed) | 35 |
|
|
|
Braidwood Reed-Custer | 12 |
12/02/2019
| |
Momence JHS (7th Seed) | 12 |
Braidwood Reed-Custer | 31 |
|
12/05/2019
|
Wilmington (3rd Seed) | 23 |
|
Wilmington | 20 |
12/02/2019
| |
Herscher Limestone (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Hoopeston Area |
Gibson City GCMS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gibson City GCMS | 35 |
|
|
|
12/03/2019
|
Pontiac JHS (4th Seed) | 42 |
|
Pontiac JHS | 30 |
12/02/2019
| |
Onarga Iroquois West (5th Seed) | 20 |
Gibson City GCMS | 19 |
|
12/06/2019
|
Forrest Prairie Central (2nd Seed) | 50 |
|
|
|
FORREST PRAIRIE CENTRAL | 26 |
12/02/2019
| |
Clifton Nash (7th Seed) | 4 |
Forrest Prairie Central | 40 |
|
12/03/2019
|
Paxton-Buckley-Loda (3rd Seed) | 29 |
|
Hoopeston Area | 16 |
12/02/2019
| |
Hoopeston Area (6th Seed) | 31 |
Regional Host: Paris Mayo |
Paris Mayo (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Paris Mayo | 39 |
|
|
|
12/03/2019
|
Marshall JHS (4th Seed) | 25 |
|
Marshall JHS | 19 |
12/02/2019
| |
Danville Oakwood (5th Seed) | 14 |
Paris Mayo | 30 |
|
12/05/2019
|
Tolono Unity (2nd Seed) |
|
|
|
TOLONO UNITY | 40 |
| |
BYE |
Tolono Unity | 23 |
|
12/03/2019
-
OT
|
St. Joseph (3rd Seed) | 25 |
|
St. Joseph | 20 |
12/02/2019
| |
Westville JHS (6th Seed) | 8 |
Regional Host: Robinson Nuttall |
Robinson Nuttall (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Robinson Nuttall | 39 |
|
|
|
12/03/2019
|
Newton Jasper County (4th Seed) | 31 |
|
Newton Jasper County | 17 |
12/02/2019
| |
Lawrenceville Parkview (5th Seed) | 18 |
ROBINSON NUTTALL | 31 |
|
12/05/2019
|
Altamont (2nd Seed) |
|
|
|
Altamont | 26 |
| |
BYE |
Altamont | 27 |
|
12/03/2019
|
Teutopolis (3rd Seed) | 35 |
|
Teutopolis | 24 |
12/02/2019
| |
Toledo Cumberland (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Lincoln JHS |
Stanford Olympia (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stanford Olympia | 29 |
|
|
|
12/05/2019
|
Clinton (4th Seed) | 37 |
|
Clinton | 37 |
12/03/2019
| |
Tremont (5th Seed) | 25 |
Clinton | 34 |
|
12/06/2019
|
Downs Tri-Valley (2nd Seed) | 27 |
|
|
|
DOWNS TRI-VALLEY | 36 |
12/03/2019
| |
Lincoln JHS (7th Seed) | 20 |
Downs Tri-Valley | 23 |
|
12/05/2019
|
Mackinaw Dee-Mack (3rd Seed) | 31 |
|
Mackinaw Dee-Mack | 22 |
12/03/2019
| |
Green Valley Midwest Central (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Macon Meridian |
Maroa-Forsyth (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Maroa-Forsyth | 32 |
|
|
|
12/05/2019
|
Macon Meridian (4th Seed) | 43 |
|
Macon Meridian | 19 |
12/02/2019
| |
Sullivan (5th Seed) | 38 |
Maroa-Forsyth | 27 |
|
12/06/2019
|
Shelbyville Moulton (2nd Seed) | 32 |
|
|
|
WARRENSBURG-LATHAM | 31 |
12/02/2019
| |
Monticello (7th Seed) | 15 |
Shelbyville Moulton | 34 |
|
12/05/2019
|
Warrensburg-Latham (3rd Seed) | 35 |
|
Warrensburg-Latham | 48 |
12/02/2019
| |
Arthur (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Riverton |
Pleasant Plains (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pleasant Plains | 41 |
|
|
|
12/03/2019
|
Petersburg PORTA JHS (4th Seed) | 18 |
|
Riverton | 16 |
12/02/2019
| |
Riverton (5th Seed) | 29 |
PLEASANT PLAINS | 23 |
|
12/06/2019
|
Athens (2nd Seed) | 37 |
|
|
|
Athens | 22 |
12/02/2019
| |
Auburn JHS at Divernon (7th Seed) | 12 |
Athens | 35 |
|
12/03/2019
|
Williamsville (3rd Seed) | 27 |
|
Williamsville | 13 |
12/02/2019
| |
New Berlin JHS (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Rushville Schuyler Industry |
Pittsfield Pikeland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pittsfield Pikeland | 38 |
|
|
|
12/03/2019
|
Quincy St. Peter (4th Seed) | 49 |
|
Quincy St. Peter | 13 |
12/02/2019
| |
Beardstown MS (5th Seed) | 20 |
Pittsfield Pikeland | 20 |
|
12/05/2019
|
Camp Point Central (2nd Seed) |
|
|
|
CAMP POINT CENTRAL | 25 |
| |
BYE |
Camp Point Central | 32 |
|
12/03/2019
|
Rushville Schuyler Industry (3rd Seed) |
|
Rushville Schuyler Industry | 8 |
| |
BYE |
Regional Host: Pana JHS |
Hillsboro (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hillsboro | 32 |
|
|
|
12/03/2019
|
Greenville (4th Seed) | 44 |
|
Greenville | 27 |
12/02/2019
| |
Girard North Mac (5th Seed) | 37 |
HILLSBORO | 31 |
|
12/05/2019
|
Vandalia (2nd Seed) | 28 |
|
|
|
Kincaid South Fork | 29 |
12/02/2019
| |
Pana JHS (7th Seed) | 9 |
Vandalia | 29 |
|
12/03/2019
|
Kincaid South Fork (3rd Seed) | 35 |
|
Kincaid South Fork | 36 |
12/02/2019
| |
Litchfield (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Roxana |
Roxana (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Roxana | 30 |
|
|
|
12/03/2019
|
East Alton MS (4th Seed) | 35 |
|
Staunton | 15 |
12/02/2019
| |
Staunton (5th Seed) | 36 |
ROXANA | 38 |
|
12/05/2019
|
Piasa Southwestern (2nd Seed) | 16 |
|
|
|
Piasa Southwestern | 36 |
12/02/2019
| |
Carlinville (7th Seed) | 14 |
Piasa Southwestern | 37 |
|
12/03/2019
|
Gillespie (3rd Seed) | 34 |
|
Gillespie | 18 |
12/02/2019
| |
Wood River Lewis & Clark (6th Seed) | 20 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|