2018 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman |
Marseilles Milton Pope (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Marseilles Milton Pope | 33 |
|
|
|
11/29/2018
|
Elwood GS (4th Seed) | 2 |
|
Elwood GS | 12 |
11/27/2018
-
FORFEIT
| |
Ottawa Deer Park (5th Seed) | 0 |
Marseilles Milton Pope | 19 |
|
11/30/2018
|
Mazon-Verona-Kinsman (2nd Seed) | 30 |
|
|
|
MAZON-VERONA-KINSMAN | 23 |
11/27/2018
| |
Riverdale Patton (7th Seed) | 1 |
Mazon-Verona-Kinsman | 34 |
|
11/29/2018
|
Ransom (3rd Seed) | 22 |
|
Lockport Fairmont | 21 |
11/27/2018
| |
Lockport Fairmont (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Ottawa Wallace |
Ottawa Wallace (1st Seed) | 53 |
|
|
11/27/2018
|
Mendota Holy Cross (8th Seed) | 4 |
Ottawa Wallace | 38 |
|
|
|
11/29/2018
|
Ottawa Marquette (4th Seed) | 33 |
|
Ottawa Marquette | 21 |
11/27/2018
| |
Grand Ridge (5th Seed) | 18 |
OTTAWA WALLACE | 33 |
|
11/29/2018
|
Oglesby Holy Family (2nd Seed) | 0 |
|
|
|
LaSalle Trinity Catholic | 13 |
11/27/2018
-
FORFEIT
| |
Tonica (7th Seed) | 2 |
Tonica | 8 |
|
11/29/2018
|
LaSalle Trinity Catholic (3rd Seed) | 41 |
|
LaSalle Trinity Catholic | 23 |
11/27/2018
| |
Utica Waltham North (6th Seed) | 11 |
Regional Host: Crescent City |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 41 |
|
|
|
11/27/2018
|
Donovan (4th Seed) | 40 |
|
Donovan | 27 |
11/26/2018
| |
Buckley St. John's (5th Seed) | 19 |
Cissna Park | 16 |
|
11/29/2018
|
Crescent City (2nd Seed) |
|
|
|
PIPER CITY TRI-POINT | 28 |
| |
BYE |
Crescent City | 20 |
|
11/27/2018
|
Piper City Tri-Point (3rd Seed) | 36 |
|
Piper City Tri-Point | 24 |
11/26/2018
| |
St. Anne (6th Seed) | 8 |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Gifford (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gifford | 34 |
|
|
|
11/29/2018
|
Rantoul St. Malachy (4th Seed) | 25 |
|
Rantoul St. Malachy | 22 |
11/27/2018
| |
Rossville-Alvin (5th Seed) | 20 |
GIFFORD | 36 |
|
11/30/2018
|
Armstrong-Ellis (2nd Seed) |
|
|
|
Armstrong-Ellis | 15 |
| |
BYE |
Armstrong-Ellis | 30 |
|
11/29/2018
|
Royal Prairieview Ogden (3rd Seed) | 31 |
|
Royal Prairieview Ogden | 25 |
11/27/2018
| |
Danville Schlarman (6th Seed) | 9 |
Regional Host: Odell |
Roanoke-Benson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Roanoke-Benson | 28 |
|
|
|
11/29/2018
|
Lexington (4th Seed) | 25 |
|
Lexington | 12 |
11/27/2018
| |
Normal Calvary (5th Seed) | 22 |
ROANOKE-BENSON | 26 |
|
11/30/2018
|
Pontiac St. Mary's (2nd Seed) | 45 |
|
|
|
Normal Epiphany | 15 |
11/26/2018
| |
Bloomington Cornerstone (7th Seed) | 6 |
Pontiac St. Mary's | 17 |
|
11/29/2018
|
Normal Epiphany (3rd Seed) | 34 |
|
Normal Epiphany | 25 |
11/26/2018
| |
Odell (6th Seed) | 20 |
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 51 |
|
|
|
11/29/2018
|
Lincoln Chester-East Lincoln (4th Seed) | 35 |
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 22 |
11/26/2018
| |
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed) | 18 |
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL | 50 |
|
11/30/2018
|
Morton Blessed Sacrament (2nd Seed) | 41 |
|
|
|
Morton Blessed Sacrament | 17 |
11/26/2018
| |
Pekin Rankin (7th Seed) | 12 |
Morton Blessed Sacrament | 36 |
|
11/29/2018
|
Pekin St. Joseph (3rd Seed) | 36 |
|
Pekin St. Joseph | 20 |
11/26/2018
| |
South Pekin (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Washington St. Patrick |
Washington St. Patrick (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington St. Patrick | 33 |
|
|
|
11/29/2018
|
Henry-Senachwine (4th Seed) | 21 |
|
Henry-Senachwine | 14 |
11/27/2018
| |
Peoria St. Mark (5th Seed) | 8 |
WASHINGTON ST. PATRICK | 30 |
|
11/30/2018
|
Peoria St. Jude (2nd Seed) | 35 |
|
|
|
Peoria St. Jude | 17 |
11/26/2018
| |
Lowpoint-Washburn (7th Seed) | 10 |
Peoria St. Jude | 40 |
|
11/29/2018
|
Spring Bay Riverview (3rd Seed) | 39 |
|
Spring Bay Riverview | 22 |
11/26/2018
| |
Peoria Holy Family (6th Seed) | 21 |
Regional Host: Peoria Limestone Walters |
Peoria Limestone Walters (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Limestone Walters | 46 |
|
|
|
11/29/2018
|
Peoria Pleasant Hill (4th Seed) | 25 |
|
Peoria Pleasant Hill | 31 |
11/27/2018
| |
Peoria Pleasant Valley (5th Seed) | 24 |
PEORIA LIMESTONE WALTERS | 36 |
|
12/03/2018
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) |
|
|
|
Bartonville Monroe | 25 |
| |
BYE |
Bartonville Monroe | 39 |
|
11/29/2018
|
Peoria Hollis (3rd Seed) | 41 |
|
Peoria Hollis | 19 |
11/27/2018
| |
Bartonville Oak Grove (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Annawan |
Annawan (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Annawan | 32 |
|
|
|
11/29/2018
|
Cambridge JHS (4th Seed) | 25 |
|
Cambridge JHS | 14 |
11/27/2018
| |
Woodhull AlWood (5th Seed) | 17 |
Annawan | 24 |
|
11/30/2018
|
Galva (2nd Seed) |
|
|
|
GALVA | 39 |
| |
BYE |
Galva | 33 |
|
11/29/2018
|
Kewanee Visitation (3rd Seed) |
|
Kewanee Visitation | 19 |
| |
BYE |
Regional Host: Williamsfield |
Monmouth ICS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Monmouth ICS | 41 |
|
|
|
11/29/2018
|
Galesburg Costa (4th Seed) | 17 |
|
Galesburg Costa | 9 |
11/28/2018
-
OT
| |
La Harpe (5th Seed) | 16 |
MONMOUTH ICS | 42 |
|
11/30/2018
|
Williamsfield (2nd Seed) |
|
|
|
Williamsfield | 15 |
| |
BYE |
Williamsfield | 26 |
|
11/29/2018
|
Colchester West Prairie (3rd Seed) |
|
Colchester West Prairie | 14 |
| |
BYE |
Regional Host: Chrisman Scottland |
Hume Shiloh (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hume Shiloh | 49 |
|
|
|
11/27/2018
|
Champaign Holy Cross (4th Seed) | 29 |
|
Champaign Holy Cross | 11 |
11/26/2018
| |
Chrisman Scottland (5th Seed) | 19 |
HUME SHILOH | 41 |
|
11/30/2018
|
Bement (2nd Seed) | 44 |
|
|
|
Bement | 21 |
11/26/2018
| |
Homer Heritage (7th Seed) | 1 |
Bement | 43 |
|
11/29/2018
|
Urbana University (3rd Seed) | 28 |
|
Urbana University | 15 |
11/27/2018
| |
Philo St. Thomas (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes |
Mt. Pulaski (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Pulaski | 49 |
|
|
|
11/29/2018
|
Decatur Lutheran (4th Seed) | 19 |
|
Decatur Lutheran | 36 |
11/27/2018
| |
Decatur Our Lady of Lourdes (5th Seed) | 15 |
MT. PULASKI | 47 |
|
11/30/2018
|
Decatur Holy Family (2nd Seed) |
|
|
|
Cerro Gordo | 22 |
| |
BYE |
Decatur Holy Family | 13 |
|
11/29/2018
|
Cerro Gordo (3rd Seed) | 37 |
|
Cerro Gordo | 26 |
11/27/2018
| |
DeLand-Weldon (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Effingham Sacred Heart |
Sigel St. Michael's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sigel St. Michael's | 33 |
|
|
|
11/29/2018
|
Effingham Sacred Heart (4th Seed) | 10 |
|
Cisne | 6 |
11/27/2018
| |
Cisne (5th Seed) | 17 |
SIGEL ST. MICHAEL'S | 34 |
|
11/30/2018
|
Oakland Lake Crest (2nd Seed) |
|
|
|
Dieterich | 18 |
| |
BYE |
Oakland Lake Crest | 26 |
|
11/29/2018
|
Dieterich (3rd Seed) | 45 |
|
Dieterich | 32 |
11/27/2018
| |
Martinsville (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Pana Sacred Heart |
Pana Sacred Heart (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana Sacred Heart | 48 |
|
|
|
11/29/2018
|
Findlay Okaw Valley (4th Seed) | 26 |
|
Findlay Okaw Valley | 16 |
11/27/2018
| |
Ramsey (5th Seed) | 11 |
PANA SACRED HEART | 34 |
|
11/30/2018
|
Sorento (2nd Seed) |
|
|
|
Sorento | 18 |
| |
BYE |
Sorento | 36 |
|
11/29/2018
|
Pocahontas (3rd Seed) | 31 |
|
Pocahontas | 29 |
11/27/2018
| |
Mulberry Grove JHS (6th Seed) | 25 |
Regional Host: Jacksonville Our Saviour |
Ashland A-C Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ashland A-C Central | 23 |
|
|
|
11/29/2018
|
Springfield Christian (4th Seed) | 31 |
|
Springfield Christian | 9 |
11/27/2018
| |
Springfield St. Agnes (5th Seed) | 18 |
Ashland A-C Central | 19 |
|
11/30/2018
|
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed) |
|
|
|
JACKSONVILLE OUR SAVIOUR | 23 |
| |
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 33 |
|
11/29/2018
|
Bluffs (3rd Seed) |
|
Bluffs | 21 |
| |
BYE |
Regional Host: Jerseyville St. Francis HG |
Carrollton St. John (1st Seed) | 42 |
|
|
11/29/2018
|
Brussels (4th Seed) | 23 |
CARROLLTON ST. JOHN
| 42 |
|
11/30/2018
-
OT
|
Jerseyville St. Francis HG (2nd Seed) | 47 |
|
Jerseyville St. Francis HG
| 38 |
11/29/2018
| |
Pleasant Hill (3rd Seed) | 15 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|