IESA Girls Basketball
2017 Regional Bracket/Results
Class 8-1A Regional 1
Regional Host: Mazon-Verona-Kinsman
Marseilles Milton Pope (1st Seed)    
 
BYE Marseilles Milton Pope32     
  11/28/2017  
Rockdale (4th Seed)12    Odell10 
11/27/2017   
Odell (5th Seed)31  MARSEILLES MILTON POPE22 
  11/30/2017  
Ransom (2nd Seed)       Mazon-Verona-Kinsman12 
  
BYE Ransom19 
  11/28/2017  
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed)   Mazon-Verona-Kinsman24 
  
BYE
Class 8-1A Regional 2
Regional Host: Ottawa Wallace
LaSalle Trinity Catholic (1st Seed)    
 
BYE LaSalle Trinity Catholic31     
  11/28/2017  
Oglesby Holy Family (4th Seed)30    Oglesby Holy Family16 
11/27/2017   
Grand Ridge (5th Seed)25  LASALLE TRINITY CATHOLIC29 
  11/30/2017  
Ottawa Marquette (2nd Seed)       Ottawa Wallace27 
  
BYE Ottawa Marquette17 
  11/28/2017  
Ottawa Wallace (3rd Seed)23    Ottawa Wallace25 
11/27/2017   
Tonica (6th Seed)
Class 8-1A Regional 3
Regional Host: Lockport Taft
Lockport Taft (1st Seed)    
 
BYE Lockport Taft45     
  11/30/2017  
Lockport Fairmont (4th Seed)20    Riverdale Patton12 
11/28/2017 - OT   
Riverdale Patton (5th Seed)24  LOCKPORT TAFT38 
  12/01/2017  
Grant Park (2nd Seed)       Grant Park13 
  
BYE Grant Park25 
  11/30/2017  
Bourbonnais St. Paul's (3rd Seed)34    Bourbonnais St. Paul's16 
11/28/2017   
St. Anne (6th Seed)17 
Class 8-1A Regional 4
Regional Host: Piper City Tri-Point
Piper City Tri-Point (1st Seed)    
 
BYE Piper City Tri-Point32     
  11/30/2017  
Crescent City (4th Seed)30    Crescent City21 
11/28/2017 - OT   
Cissna Park (5th Seed)29  Piper City Tri-Point22 
  12/01/2017  
Armstrong-Ellis (2nd Seed)48        ARMSTRONG-ELLIS32 
11/28/2017   
Buckley St. John's (7th Seed)11  Armstrong-Ellis39 
  11/30/2017  
Donovan (3rd Seed)53    Donovan18 
11/28/2017   
Rossville-Alvin (6th Seed)20 
Class 8-1A Regional 5
Regional Host: Washington St. Patrick
Washington St. Patrick (1st Seed)    
 
BYE Washington St. Patrick31     
  11/28/2017  
Morton Blessed Sacrament (4th Seed)35    Morton Blessed Sacrament19 
11/27/2017   
Spring Bay Riverview (5th Seed)12  WASHINGTON ST. PATRICK36 
  11/30/2017  
Lexington (2nd Seed)49        Pontiac St. Mary's32 
11/27/2017   
Lostant (7th Seed) Lexington23 
  11/28/2017  
Pontiac St. Mary's (3rd Seed)48    Pontiac St. Mary's43 
11/27/2017   
Lowpoint-Washburn (6th Seed)
Class 8-1A Regional 6
Regional Host: Peoria St. Jude
Henry-Senachwine (1st Seed)    
 
BYE Henry-Senachwine29     
  11/30/2017  
Bartonville Monroe (4th Seed)31    Peoria Holy Family17 
11/28/2017   
Peoria Holy Family (5th Seed)32  Henry-Senachwine19 
  12/01/2017  
Annawan (2nd Seed)       ANNAWAN21 
  
BYE Annawan45 
  11/30/2017  
Peoria St. Jude (3rd Seed)32    Peoria St. Jude32 
11/28/2017   
Peoria St. Mark (6th Seed)24 
Class 8-1A Regional 7
Regional Host: Peoria Hollis
Peoria Hollis (1st Seed)    
 
BYE Peoria Hollis32     
  11/28/2017  
Bartonville Oak Grove West (4th Seed)35    Bartonville Oak Grove West21 
11/27/2017 - 2OT   
Pekin St. Joseph (5th Seed)32  Peoria Hollis36 
  11/30/2017  
Pekin Rankin (2nd Seed)20        PEORIA LIMESTONE WALTERS38 
11/27/2017   
Bartonville GS (7th Seed)10  Pekin Rankin21 
  11/28/2017  
Peoria Limestone Walters (3rd Seed)38    Peoria Limestone Walters33 
11/27/2017   
South Pekin (6th Seed)15 
Class 8-1A Regional 8
Regional Host: Monmouth ICS
Monmouth ICS (1st Seed)    
 
BYE Monmouth ICS41     
  11/28/2017  
Galva (4th Seed)42    Galva31 
11/27/2017   
La Harpe (5th Seed)25  Monmouth ICS15 
  11/30/2017  
Cuba (2nd Seed)       CUBA24 
  
BYE Cuba40 
  11/28/2017  
London Mills Valley (3rd Seed)   London Mills Valley30 
  
BYE
Class 8-1A Regional 9
Regional Host: Danville Schlarman
Royal Prairieview Ogden (1st Seed)    
 
BYE Royal Prairieview Ogden35     
  11/30/2017  
Oakland Lake Crest (4th Seed)27    Oakland Lake Crest18 
11/27/2017   
Chrisman Scottland (5th Seed)15  Royal Prairieview Ogden35 
  12/01/2017  
Hume Shiloh (2nd Seed)44        HUME SHILOH36 
11/28/2017   
Danville Schlarman (7th Seed) Hume Shiloh44 
  11/30/2017  
Philo St. Thomas (3rd Seed)35    Philo St. Thomas24 
11/28/2017   
Homer Heritage (6th Seed)24 
Class 8-1A Regional 10
Regional Host: Champaign Next Generation
Bement (1st Seed)    
 
BYE Bement23     
  11/30/2017  
Rantoul St. Malachy (4th Seed)33    Rantoul St. Malachy12 
11/28/2017   
DeLand-Weldon (5th Seed)29  Bement22 
  12/01/2017  
Gifford (2nd Seed)25        GIFFORD23 
11/28/2017   
Champaign Next Generation (7th Seed) Gifford36 
  11/30/2017  
Champaign Holy Cross (3rd Seed)22    Urbana University30 
11/28/2017   
Urbana University (6th Seed)25 
Class 8-1A Regional 11
Regional Host: Normal Epiphany
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed)    
 
BYE Lincoln West Lincoln-Broadwell46     
  11/30/2017  
Lincoln Chester-East Lincoln (4th Seed)33    Lincoln Chester-East Lincoln18 
11/27/2017   
Lincoln Carroll Catholic (5th Seed)23  LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL36 
  12/01/2017  
Normal Epiphany (2nd Seed)       Normal Epiphany25 
  
BYE Normal Epiphany44 
  11/30/2017  
Normal Calvary (3rd Seed)36    Normal Calvary
11/27/2017   
Bloomington Cornerstone (6th Seed)
Class 8-1A Regional 12
Regional Host: Springfield Christian
Ashland A-C Central (1st Seed)    
 
BYE Ashland A-C Central38     
  11/28/2017  
Springfield St. Aloysius (4th Seed)22    Springfield St. Aloysius
11/27/2017   
Springfield St. Agnes (5th Seed)17  Ashland A-C Central19 
  11/30/2017 - OT  
Springfield Christian (2nd Seed)       SPRINGFIELD CHRISTIAN23 
  
BYE Springfield Christian42 
  11/28/2017  
Mt. Pulaski (3rd Seed)54    Mt. Pulaski30 
11/27/2017   
Buffalo Tri-City (6th Seed)16 
Class 8-1A Regional 13
Regional Host: Findlay Okaw Valley
Pana Sacred Heart (1st Seed)    
 
BYE Pana Sacred Heart46     
  11/28/2017  
Decatur Garfield Montessori (4th Seed)37    Decatur Garfield Montessori
11/27/2017   
Findlay Okaw Valley (5th Seed)29  PANA SACRED HEART35 
  11/30/2017  
Decatur Our Lady of Lourdes (2nd Seed)       Decatur Our Lady of Lourdes21 
  
BYE Decatur Our Lady of Lourdes43 
  11/28/2017  
Decatur Holy Family (3rd Seed)50    Decatur Holy Family27 
11/27/2017   
Decatur Lutheran (6th Seed)17 
Class 8-1A Regional 14
Regional Host: Sigel St. Michael's
Sigel St. Michael's (1st Seed)    
 
BYE Sigel St. Michael's29     
  11/28/2017  
Mattoon St. John's (4th Seed)27    Mattoon St. John's
11/27/2017   
Ramsey (5th Seed)23  SIGEL ST. MICHAEL'S38 
  11/30/2017  
Dieterich (2nd Seed)54        Dieterich19 
11/27/2017   
Cisne (7th Seed) Dieterich23 
  11/28/2017  
Martinsville (3rd Seed)32    Martinsville13 
11/27/2017   
Effingham Sacred Heart (6th Seed)27 
Class 8-1A Regional 15
Regional Host: Jacksonville Our Saviour
Jacksonville Our Saviour (1st Seed)    
 
BYE Jacksonville Our Saviour32     
  11/28/2017  
Payson Seymour (4th Seed)48    Payson Seymour21 
11/27/2017   
Griggsville-Perry (5th Seed)14  JACKSONVILLE OUR SAVIOUR26 
  11/30/2017  
Kinderhook Western (2nd Seed)       Kinderhook Western15 
  
BYE Kinderhook Western22 
  11/28/2017  
Bluffs (3rd Seed)   Bluffs17 
  
BYE
Class 8-1A Regional 16
Regional Host: Carrollton St. John
Carrollton St. John (1st Seed)    
 
BYE Carrollton St. John41     
  11/28/2017  
Mulberry Grove JHS (4th Seed)18    Mt. Olive10 
11/27/2017   
Mt. Olive (5th Seed)34  Carrollton St. John23 
  11/30/2017  
Pocahontas (2nd Seed)       HARDIN CALHOUN24 
  
BYE Pocahontas23 
  11/28/2017  
Hardin Calhoun (3rd Seed)27    Hardin Calhoun39 
11/27/2017   
Brussels (6th Seed)14 

Class History

The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2017 Illinois Elementary School Association