2019 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Gardner |
Elwood GS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Elwood GS | 24 |
|
|
|
11/25/2019
|
Ransom (4th Seed) | 2 |
|
Ransom | 23 |
11/23/2019
-
FORFEIT
| |
Riverdale Patton (5th Seed) | 0 |
Elwood GS | 14 |
|
11/26/2019
|
Marseilles Milton Pope (2nd Seed) | 36 |
|
|
|
MARSEILLES MILTON POPE | 25 |
11/23/2019
| |
Rockdale (7th Seed) | 4 |
Marseilles Milton Pope | 40 |
|
11/25/2019
|
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed) | 16 |
|
Mazon-Verona-Kinsman | 11 |
11/23/2019
| |
Gardner (6th Seed) | 14 |
Regional Host: LaSalle Trinity Catholic |
Ottawa Marquette (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Marquette | 44 |
|
|
|
11/25/2019
|
Mendota Holy Cross (4th Seed) | 16 |
|
Mendota Holy Cross | 18 |
11/23/2019
| |
Utica Waltham North (5th Seed) | 10 |
OTTAWA MARQUETTE | 31 |
|
11/27/2019
|
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed) |
|
|
|
LaSalle Trinity Catholic | 18 |
| |
BYE |
LaSalle Trinity Catholic | 27 |
|
11/25/2019
|
Oglesby Holy Family (3rd Seed) | 19 |
|
Oglesby Holy Family | 4 |
11/23/2019
| |
Grand Ridge (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Monmouth ICS |
Monmouth ICS (1st Seed) | 2 |
|
|
11/23/2019
-
FORFEIT
|
Galesburg Costa (4th Seed) | 0 |
Monmouth ICS
| 22 |
|
11/26/2019
|
Annawan (2nd Seed) | 23 |
|
ANNAWAN
| 28 |
11/23/2019
| |
Woodhull AlWood (3rd Seed) | 9 |
Regional Host: Kewanee Visitation |
Kewanee Visitation (1st Seed) | 36 |
|
|
11/25/2019
|
Galva (4th Seed) | 6 |
KEWANEE VISITATION
| 27 |
|
11/27/2019
|
Williamsfield (2nd Seed) | 27 |
|
Williamsfield
| 15 |
11/25/2019
| |
Cambridge JHS (3rd Seed) | 7 |
Regional Host: Kankakee Grace Christian |
Cissna Park (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Cissna Park | 30 |
|
|
|
11/25/2019
|
Crescent City (4th Seed) | 37 |
|
Crescent City | 15 |
11/23/2019
| |
Kankakee Grace Christian (5th Seed) | 16 |
CISSNA PARK | 28 |
|
11/26/2019
|
Piper City Tri-Point (2nd Seed) |
|
|
|
Piper City Tri-Point | 23 |
| |
BYE |
Piper City Tri-Point | 39 |
|
11/25/2019
|
Donovan (3rd Seed) | 30 |
|
Donovan | 11 |
11/23/2019
| |
Grant Park (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Royal Prairieview Ogden (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 38 |
|
|
|
11/25/2019
|
Armstrong-Ellis (4th Seed) | 16 |
|
Armstrong-Ellis | 11 |
11/23/2019
| |
Rantoul St. Malachy (5th Seed) | 15 |
ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN | 31 |
|
11/27/2019
|
Rossville-Alvin (2nd Seed) |
|
|
|
Gifford | 25 |
| |
BYE |
Rossville-Alvin | 23 |
|
11/25/2019
|
Gifford (3rd Seed) |
|
Gifford | 28 |
| |
BYE |
Regional Host: Pontiac St. Mary's |
Odell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Odell | 34 |
|
|
|
11/26/2019
|
Normal Epiphany (4th Seed) | 27 |
|
Normal Epiphany | 8 |
11/25/2019
| |
Bloomington Cornerstone (5th Seed) | 24 |
Odell | 10 |
|
11/27/2019
|
Pontiac St. Mary's (2nd Seed) | 49 |
|
|
|
ROANOKE-BENSON | 28 |
11/25/2019
| |
Normal Calvary (7th Seed) | 12 |
Pontiac St. Mary's | 27 |
|
11/26/2019
|
Roanoke-Benson (3rd Seed) | 35 |
|
Roanoke-Benson | 32 |
11/25/2019
| |
Flanagan (6th Seed) | 11 |
Regional Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 49 |
|
|
|
11/25/2019
|
Morton Blessed Sacrament (4th Seed) | 22 |
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 8 |
11/23/2019
| |
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed) | 28 |
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL | 46 |
|
11/27/2019
|
Pekin St. Joseph (2nd Seed) | 29 |
|
|
|
Pekin St. Joseph | 30 |
11/23/2019
| |
Lincoln Carroll Catholic (7th Seed) | 14 |
Pekin St. Joseph | 33 |
|
11/25/2019
|
Pekin Rankin (3rd Seed) | 28 |
|
Pekin Rankin | 14 |
11/23/2019
| |
South Pekin (6th Seed) | 6 |
Regional Host: Washington St. Patrick |
Peoria St. Jude (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria St. Jude | 47 |
|
|
|
11/25/2019
|
Lowpoint-Washburn (4th Seed) | 31 |
|
Lowpoint-Washburn | 8 |
11/23/2019
-
OT
| |
Peoria Heights St. Thomas (5th Seed) | 27 |
PEORIA ST. JUDE | 33 |
|
11/27/2019
|
Washington St. Patrick (2nd Seed) |
|
|
|
Washington St. Patrick | 30 |
| |
BYE |
Washington St. Patrick | 38 |
|
11/25/2019
|
Spring Bay Riverview (3rd Seed) | 27 |
|
Spring Bay Riverview | 7 |
11/23/2019
| |
Peoria Holy Family (6th Seed) | 11 |
Regional Host: Bartonville Monroe |
Bartonville Monroe (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bartonville Monroe | 33 |
|
|
|
11/25/2019
|
Bartonville Oak Grove (4th Seed) | 32 |
|
Bartonville Oak Grove | 11 |
11/23/2019
| |
Peoria Pleasant Hill (5th Seed) | 16 |
BARTONVILLE MONROE | 35 |
|
11/26/2019
|
Peoria Limestone Walters (2nd Seed) |
|
|
|
Peoria Limestone Walters | 17 |
| |
BYE |
Peoria Limestone Walters | 46 |
|
11/25/2019
|
Peoria Hollis (3rd Seed) | 55 |
|
Peoria Hollis | 16 |
11/23/2019
| |
Peoria Pleasant Valley (6th Seed) | 24 |
Regional Host: Chrisman Scottland |
Danville Schlarman (1st Seed) | 23 |
|
|
11/23/2019
|
Bement (4th Seed) | 5 |
DANVILLE SCHLARMAN
| 31 |
|
11/25/2019
|
Hume Shiloh (2nd Seed) | 32 |
|
Hume Shiloh
| 20 |
11/23/2019
| |
Chrisman Scottland (3rd Seed) | 8 |
Regional Host: Martinsville |
Sigel St. Michael's (1st Seed) | 34 |
|
|
11/25/2019
|
Effingham Sacred Heart (4th Seed) | 4 |
SIGEL ST. MICHAEL'S
| 26 |
|
11/26/2019
|
Martinsville (2nd Seed) | 21 |
|
Martinsville
| 15 |
11/25/2019
| |
Oakland Lake Crest (3rd Seed) | 6 |
Regional Host: Decatur Our Lady of Lourdes |
Mt. Pulaski (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Pulaski | 28 |
|
|
|
11/25/2019
|
Decatur Our Lady of Lourdes (4th Seed) | 21 |
|
Decatur Our Lady of Lourdes | 8 |
11/23/2019
| |
DeLand-Weldon (5th Seed) | 6 |
Mt. Pulaski | 23 |
|
11/26/2019
|
Decatur Holy Family (2nd Seed) |
|
|
|
DECATUR HOLY FAMILY | 29 |
| |
BYE |
Decatur Holy Family | 32 |
|
11/25/2019
|
Decatur Lutheran (3rd Seed) | 34 |
|
Decatur Lutheran | 20 |
11/23/2019
| |
Cerro Gordo (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Pana Sacred Heart |
Pana Sacred Heart (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana Sacred Heart | 34 |
|
|
|
11/25/2019
|
Mulberry Grove JHS (4th Seed) | 29 |
|
Mulberry Grove JHS | 11 |
11/23/2019
| |
Sorento (5th Seed) | 8 |
Pana Sacred Heart | 28 |
|
11/27/2019
|
Pocahontas (2nd Seed) |
|
|
|
MT. OLIVE | 33 |
| |
BYE |
Pocahontas | 8 |
|
11/25/2019
|
Mt. Olive (3rd Seed) | 27 |
|
Mt. Olive | 27 |
11/23/2019
| |
Raymond Lincolnwood (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Ashland A-C Central |
Ashland A-C Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ashland A-C Central | 32 |
|
|
|
11/26/2019
|
Springfield Little Flower (4th Seed) | 16 |
|
Springfield Christian | 18 |
11/23/2019
| |
Springfield Christian (5th Seed) | 23 |
ASHLAND A-C CENTRAL | 21 |
|
11/27/2019
|
Augusta Southeastern (2nd Seed) |
|
|
|
Augusta Southeastern | 18 |
| |
BYE |
Augusta Southeastern | 30 |
|
11/26/2019
|
Springfield Christ the King (3rd Seed) | 27 |
|
Springfield Christ the King | 24 |
11/23/2019
| |
Jacksonville Our Saviour (6th Seed) | 8 |
Regional Host: Pleasant Hill |
Carrollton GS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Carrollton GS | 52 |
|
|
|
11/25/2019
|
Pleasant Hill (4th Seed) | 26 |
|
Pleasant Hill | 21 |
11/23/2019
| |
Carrollton St. John (5th Seed) | 15 |
CARROLLTON GS | 32 |
|
11/26/2019
|
Jerseyville St. Francis HG (2nd Seed) | 25 |
|
|
|
Jerseyville St. Francis HG | 7 |
11/23/2019
| |
Griggsville-Perry (7th Seed) | 15 |
Jerseyville St. Francis HG | 20 |
|
11/25/2019
|
Bluffs (3rd Seed) | 24 |
|
Brussels | 12 |
11/23/2019
| |
Brussels (6th Seed) | 27 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|