2018 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lockport Taft |
Lockport Taft (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Taft | 49 |
|
|
|
11/20/2018
|
Markham Obama (4th Seed) | 24 |
|
Markham Obama | 18 |
11/17/2018
| |
Joliet Laraway (5th Seed) | 18 |
Lockport Taft | 28 |
|
11/21/2018
|
Lockport Kelvin Grove (2nd Seed) |
|
|
|
LOCKPORT KELVIN GROVE | 29 |
| |
BYE |
Lockport Kelvin Grove | 2 |
|
11/20/2018
-
FORFEIT
|
Morton Grove MCC (3rd Seed) |
|
Morton Grove MCC | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Ford Heights Cottage Grove UGC |
Bourbonnais St. George (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bourbonnais St. George | 33 |
|
|
|
11/19/2018
|
Grant Park (4th Seed) | 29 |
|
Grant Park | 3 |
11/17/2018
| |
Hazel Crest Jesse White (5th Seed) | 12 |
Bourbonnais St. George | 38 |
|
11/20/2018
-
2OT
|
Ford Heights Cottage Grove UGC (2nd Seed) |
|
|
|
KANKAKEE BISHOP MCNAMARA | 39 |
| |
BYE |
Ford Heights Cottage Grove UGC | 23 |
|
11/19/2018
|
Kankakee Bishop McNamara (3rd Seed) |
|
Kankakee Bishop McNamara | 34 |
| |
BYE |
Regional Host: Gardner |
Dwight (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Dwight | 14 |
|
|
|
11/19/2018
|
Gardner (4th Seed) | 19 |
|
Gardner | 33 |
11/17/2018
| |
Marseilles ES (5th Seed) | 11 |
GARDNER | 22 |
|
11/20/2018
|
Oglesby Washington (2nd Seed) |
|
|
|
McNabb Putnam County | 13 |
| |
BYE |
Oglesby Washington | 8 |
|
11/19/2018
|
Seneca (3rd Seed) | 18 |
|
McNabb Putnam County | 25 |
11/17/2018
| |
McNabb Putnam County (6th Seed) | 25 |
Regional Host: Mansfield Blue Ridge IJHS |
Bloomington Corpus Christi (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Corpus Christi | 26 |
|
|
|
11/19/2018
|
Mansfield Blue Ridge IJHS (4th Seed) | 3 |
|
LeRoy | 9 |
11/17/2018
| |
LeRoy (5th Seed) | 26 |
BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI | 31 |
|
11/20/2018
|
Colfax Ridgeview (2nd Seed) | 27 |
|
|
|
Colfax Ridgeview | 13 |
11/17/2018
| |
Fisher (7th Seed) | 13 |
Colfax Ridgeview | 21 |
|
11/19/2018
|
Normal Metcalf (3rd Seed) | 22 |
|
Normal Metcalf | 15 |
11/17/2018
| |
Heyworth (6th Seed) | 3 |
Regional Host: Sparland Midland |
Peoria Heights St. Thomas (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peoria Heights St. Thomas | 27 |
|
|
|
11/19/2018
-
OT
|
Peoria Heights GS (4th Seed) | 15 |
|
Peoria Christian | 31 |
11/17/2018
| |
Peoria Christian (5th Seed) | 25 |
Peoria Christian | 15 |
|
11/20/2018
|
Peoria St. Vincent de Paul (2nd Seed) | 35 |
|
|
|
PEORIA ST. VINCENT DE PAUL | 24 |
11/17/2018
| |
Creve Coeur Parkview (7th Seed) | 8 |
Peoria St. Vincent de Paul | 28 |
|
11/19/2018
|
Sparland Midland (3rd Seed) | 36 |
|
Sparland Midland | 17 |
11/17/2018
| |
Peoria St. Philomena (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Brimfield |
Brimfield (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Brimfield | 42 |
|
|
|
11/17/2018
|
Oneida ROWVA (4th Seed) | 25 |
|
Oneida ROWVA | 13 |
11/17/2018
| |
Princeville (5th Seed) | 18 |
BRIMFIELD | 23 |
|
11/19/2018
|
Kewanee Wethersfield (2nd Seed) | 23 |
|
|
|
Kewanee Wethersfield | 22 |
11/17/2018
| |
Toulon Stark County (7th Seed) | 9 |
Kewanee Wethersfield | 34 |
|
11/17/2018
|
Elmwood (3rd Seed) | 39 |
|
Elmwood | 26 |
11/17/2018
| |
Peoria Norwood (6th Seed) | 9 |
Regional Host: Havana |
Lewistown JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lewistown JHS | 38 |
|
|
|
11/20/2018
|
Table Grove VIT (4th Seed) | 22 |
|
Table Grove VIT | 13 |
11/17/2018
| |
Rushville Schuyler Industry (5th Seed) | 20 |
Lewistown JHS | 22 |
|
11/21/2018
|
London Mills Valley (2nd Seed) |
|
|
|
HAVANA | 25 |
| |
BYE |
London Mills Valley | 16 |
|
11/20/2018
|
Havana (3rd Seed) | 32 |
|
Havana | 26 |
11/17/2018
| |
Bushnell-Prairie City (6th Seed) | 4 |
Regional Host: Carthage |
Augusta Southeastern (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Augusta Southeastern | 43 |
|
|
|
11/17/2018
|
Nauvoo-Colusa (4th Seed) | 30 |
|
Monmouth United | 13 |
11/17/2018
| |
Monmouth United (5th Seed) | 35 |
Augusta Southeastern | 25 |
|
11/19/2018
|
Carthage (2nd Seed) |
|
|
|
CARTHAGE | 26 |
| |
BYE |
Carthage | 32 |
|
11/17/2018
|
Stronghurst West Central (3rd Seed) | 42 |
|
Stronghurst West Central | 22 |
11/17/2018
| |
Hamilton (6th Seed) | 21 |
Regional Host: Paris Crestwood |
Paris Crestwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Paris Crestwood | 40 |
|
|
|
11/20/2018
|
Bismarck-Henning (4th Seed) | 25 |
|
Milford | 7 |
11/17/2018
| |
Milford (5th Seed) | 26 |
PARIS CRESTWOOD | 28 |
|
11/21/2018
|
Sidell Salt Fork (2nd Seed) | 19 |
|
|
|
Sidell Salt Fork | 8 |
11/17/2018
| |
Villa Grove (7th Seed) | 11 |
Sidell Salt Fork | 27 |
|
11/20/2018
|
Champaign Judah Christian (3rd Seed) | 31 |
|
Champaign Judah Christian | 21 |
11/17/2018
| |
Champaign St. Matthew (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Decatur Hope |
Decatur Hope (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Hope | 37 |
|
|
|
11/17/2018
|
Decatur Dennis (4th Seed) | 34 |
|
Decatur Dennis | 14 |
11/17/2018
| |
Decatur Johns Hill (5th Seed) | 25 |
DECATUR HOPE | 33 |
|
11/19/2018
|
Arcola (2nd Seed) |
|
|
|
Arcola | 21 |
| |
BYE |
Arcola | 34 |
|
11/17/2018
|
Decatur Robertson (3rd Seed) | 32 |
|
Decatur Robertson | 5 |
11/17/2018
| |
Argenta-Oreana (6th Seed) | 4 |
Regional Host: Springfield Christ the King |
Springfield Blessed Sacrament (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Blessed Sacrament | 30 |
|
|
|
11/19/2018
|
Springfield Calvary (4th Seed) | 20 |
|
Springfield Calvary | 13 |
11/17/2018
| |
Illiopolis Sangamon Valley (5th Seed) | 14 |
SPRINGFIELD BLESSED SACRAMENT | 29 |
|
11/21/2018
|
Petersburg PORTA JHS (2nd Seed) | 27 |
|
|
|
Springfield Christ the King | 15 |
11/17/2018
| |
Buffalo Tri-City (7th Seed) | 10 |
Petersburg PORTA JHS | 24 |
|
11/19/2018
|
Springfield Christ the King (3rd Seed) | 20 |
|
Springfield Christ the King | 28 |
11/17/2018
| |
Mason City Illini Central (6th Seed) | 10 |
Regional Host: Nokomis JHS |
Assumption Central A & M (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Assumption Central A & M | 37 |
|
|
|
11/20/2018
|
Bunker Hill Wolf Ridge (4th Seed) | 27 |
|
Mt. Olive | 16 |
11/19/2018
| |
Mt. Olive (5th Seed) | 30 |
ASSUMPTION CENTRAL A & M | 23 |
|
11/21/2018
|
Madison (2nd Seed) |
|
|
|
Nokomis JHS | 13 |
| |
BYE |
Madison | 14 |
|
11/20/2018
|
Nokomis JHS (3rd Seed) |
|
Nokomis JHS | 26 |
| |
BYE |
Regional Host: Mendon Unity |
Mendon Unity (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mendon Unity | 41 |
|
|
|
11/19/2018
|
Mt. Sterling Brown County (4th Seed) | 21 |
|
Mt. Sterling Brown County | 12 |
11/17/2018
| |
Kinderhook Western (5th Seed) | 14 |
MENDON UNITY | 20 |
|
11/20/2018
|
Camp Point Central (2nd Seed) |
|
|
|
Camp Point Central | 16 |
| |
BYE |
Camp Point Central | 28 |
|
11/19/2018
-
OT
|
Liberty (3rd Seed) | 23 |
|
Liberty | 26 |
11/17/2018
| |
Payson Seymour (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Winchester |
Winchester (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Winchester | 43 |
|
|
|
11/19/2018
|
Hardin Calhoun (4th Seed) | 21 |
|
Hardin Calhoun | 16 |
11/17/2018
| |
Meredosia-Chambersburg (5th Seed) | 10 |
WINCHESTER | 31 |
|
11/20/2018
|
Greenfield (2nd Seed) |
|
|
|
Greenfield | 15 |
| |
BYE |
Greenfield | 23 |
|
11/19/2018
|
Carrollton GS (3rd Seed) | 39 |
|
Carrollton GS | 18 |
11/17/2018
| |
White Hall North Greene (6th Seed) | 10 |
Regional Host: Casey-Westfield |
Louisville North Clay (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Louisville North Clay | 42 |
|
|
|
11/19/2018
|
Palestine (4th Seed) | 21 |
|
Palestine | 19 |
11/17/2018
| |
Oblong (5th Seed) | 20 |
LOUISVILLE NORTH CLAY | 45 |
|
11/20/2018
|
Bridgeport Red Hill (2nd Seed) |
|
|
|
Albion | 25 |
| |
BYE |
Bridgeport Red Hill | 14 |
|
11/19/2018
|
Albion (3rd Seed) | 32 |
|
Albion | 31 |
11/17/2018
| |
Casey-Westfield (6th Seed) | 18 |
Regional Host: Stewardson-Strasburg |
Stewardson-Strasburg (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Stewardson-Strasburg | 21 |
|
|
|
11/19/2018
|
Effingham St. Anthony (4th Seed) | 23 |
|
Effingham St. Anthony | 35 |
11/17/2018
| |
Beecher City (5th Seed) | 12 |
Effingham St. Anthony | 30 |
|
11/20/2018
|
Altamont (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
ALTAMONT | 34 |
11/17/2018
| |
Neoga (7th Seed) | 2 |
Altamont | 57 |
|
11/19/2018
|
Brownstown (3rd Seed) | 30 |
|
Kinmundy South Central | 31 |
11/17/2018
| |
Kinmundy South Central (6th Seed) | 42 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|