2017 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Rockford Kennedy |
Rockford Eisenhower (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Rockford Eisenhower | 40 |
|
|
|
11/20/2017
|
Rockford West (4th Seed) | 42 |
|
Rockford West | 34 |
11/18/2017
| |
Rockford RESA (5th Seed) | 21 |
ROCKFORD EISENHOWER | 43 |
|
11/21/2017
|
Rockford Flinn (2nd Seed) |
|
|
|
Rockford Flinn | 26 |
| |
BYE |
Rockford Flinn | 46 |
|
11/20/2017
|
Rockford Kennedy (3rd Seed) |
|
Rockford Kennedy | 40 |
| |
BYE |
Regional Host: Barrington Station |
Bolingbrook Jane Addams (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bolingbrook Jane Addams | 27 |
|
|
|
11/20/2017
|
Barrington Station (4th Seed) | 40 |
|
Barrington Station | 34 |
11/18/2017
| |
Bolingbrook Brooks (5th Seed) | 7 |
Barrington Station | 16 |
|
11/21/2017
|
Bolingbrook Humphrey (2nd Seed) |
|
|
|
BARRINGTON PRAIRIE | 32 |
| |
BYE |
Bolingbrook Humphrey | 16 |
|
11/20/2017
|
Barrington Prairie (3rd Seed) |
|
Barrington Prairie | 45 |
| |
BYE |
Regional Host: Bellwood Roosevelt |
Lockport Oak Prairie (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Oak Prairie | 34 |
|
|
|
11/20/2017
|
Maywood Irving (4th Seed) | 0 |
|
Bellwood Roosevelt | 22 |
11/18/2017
-
FORFEIT
| |
Bellwood Roosevelt (5th Seed) | 2 |
Lockport Oak Prairie | 17 |
|
11/21/2017
|
Mokena (2nd Seed) | 35 |
|
|
|
MOKENA | 23 |
11/18/2017
| |
Romeoville Lukancic (7th Seed) | 0 |
Mokena | 48 |
|
11/20/2017
|
Romeoville Martinez (3rd Seed) | 14 |
|
Homer Glen Homer | 13 |
11/18/2017
| |
Homer Glen Homer (6th Seed) | 20 |
Regional Host: Markham Prairie-Hills |
Lansing Memorial (1st Seed) | 40 |
|
|
11/18/2017
|
Cicero Unity (8th Seed) | 5 |
Lansing Memorial | 36 |
|
|
|
11/20/2017
|
Phoenix Coolidge (4th Seed) | 36 |
|
Phoenix Coolidge | 11 |
11/18/2017
| |
Calumet City Dolton 149 (5th Seed) | 4 |
LANSING MEMORIAL | 37 |
|
11/21/2017
|
Markham Prairie-Hills (2nd Seed) | 51 |
|
|
|
Markham Prairie-Hills | 30 |
11/18/2017
| |
Robbins Kellar (7th Seed) | 0 |
Markham Prairie-Hills | 33 |
|
11/20/2017
|
Harvey Brooks (3rd Seed) | 34 |
|
Harvey Brooks | 10 |
11/18/2017
| |
Homewood Hart (6th Seed) | 9 |
Regional Host: Matteson Colin Powell |
Matteson Huth (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Matteson Huth | 33 |
|
|
|
11/20/2017
|
Flossmoor Parker (4th Seed) | 20 |
|
Chicago Heights Washington | 27 |
11/18/2017
| |
Chicago Heights Washington (5th Seed) | 25 |
MATTESON HUTH | 29 |
|
11/21/2017
|
Matteson Colin Powell (2nd Seed) |
|
|
|
Matteson Colin Powell | 28 |
| |
BYE |
Matteson Colin Powell | 40 |
|
11/20/2017
|
Sauk Village Rickover (3rd Seed) | 17 |
|
Sauk Village Rickover | 16 |
11/18/2017
| |
Steger Columbia (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Manteno |
Frankfort Summit Hill (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Frankfort Summit Hill | 33 |
|
|
|
11/20/2017
|
Kankakee JHS (4th Seed) | 13 |
|
Manteno | 10 |
11/18/2017
| |
Manteno (5th Seed) | 18 |
FRANKFORT SUMMIT HILL | 43 |
|
11/21/2017
|
Frankfort Hickory Creek (2nd Seed) | 40 |
|
|
|
Frankfort Hickory Creek | 39 |
11/18/2017
| |
Bradley Central (7th Seed) | 11 |
Frankfort Hickory Creek | 33 |
|
11/20/2017
|
Bourbonnais UGC (3rd Seed) | 31 |
|
Bourbonnais UGC | 20 |
11/18/2017
| |
Park Forest Obama STA (6th Seed) | 19 |
Regional Host: New Lenox Martino |
Joliet Dirksen (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Joliet Dirksen | 35 |
|
|
|
11/18/2017
|
Joliet Hufford (4th Seed) | 17 |
|
Joliet Hufford | 20 |
11/18/2017
| |
Joliet Gompers (5th Seed) | 13 |
Joliet Dirksen | 8 |
|
11/21/2017
|
New Lenox Liberty (2nd Seed) | 22 |
|
|
|
NEW LENOX MARTINO | 19 |
11/18/2017
| |
Manhattan (7th Seed) | 10 |
New Lenox Liberty | 13 |
|
11/18/2017
|
New Lenox Martino (3rd Seed) | 42 |
|
New Lenox Martino | 36 |
11/18/2017
| |
Joliet Washington (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Shorewood Troy |
Shorewood Troy (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Shorewood Troy | 53 |
|
|
|
11/18/2017
|
Coal City (4th Seed) | 10 |
|
Minooka | 8 |
11/18/2017
| |
Minooka (5th Seed) | 29 |
SHOREWOOD TROY | 42 |
|
11/21/2017
|
Channahon (2nd Seed) |
|
|
|
Ottawa Shepherd | 14 |
| |
BYE |
Channahon | 20 |
|
11/18/2017
|
Ottawa Shepherd (3rd Seed) | 31 |
|
Ottawa Shepherd | 28 |
11/18/2017
| |
Plano (6th Seed) | 8 |
Regional Host: Normal Kingsley |
Normal Kingsley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Kingsley | 25 |
|
|
|
11/20/2017
|
Normal Chiddix (4th Seed) | 34 |
|
Normal Chiddix | 31 |
11/18/2017
| |
Morton JHS (5th Seed) | 26 |
NORMAL CHIDDIX | 34 |
|
11/21/2017
|
Bloomington JHS (2nd Seed) |
|
|
|
Bloomington JHS | 28 |
| |
BYE |
Bloomington JHS | 30 |
|
11/20/2017
|
Normal Parkside (3rd Seed) | 22 |
|
Normal Parkside | 25 |
11/18/2017
| |
Bloomington Evans (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Washington Central |
Macomb (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Macomb | 25 |
|
|
|
11/21/2017
|
Dunlap MS (4th Seed) | 17 |
|
Canton Ingersoll | 18 |
11/18/2017
| |
Canton Ingersoll (5th Seed) | 18 |
Macomb | 16 |
|
11/22/2017
|
East Peoria Central (2nd Seed) | 27 |
|
|
|
EAST PEORIA CENTRAL | 22 |
11/18/2017
| |
Washington Central (7th Seed) | 26 |
East Peoria Central | 31 |
|
11/21/2017
|
Pekin Edison (3rd Seed) | 33 |
|
Pekin Edison | 20 |
11/18/2017
| |
Pekin Broadmoor (6th Seed) | 29 |
Regional Host: Effingham JHS |
Effingham JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham JHS | 37 |
|
|
|
11/20/2017
|
Urbana MS (4th Seed) | 18 |
|
Urbana MS | 9 |
11/18/2017
| |
Danville North Ridge (5th Seed) | 8 |
EFFINGHAM JHS | 41 |
|
11/22/2017
|
Charleston (2nd Seed) |
|
|
|
Charleston | 14 |
| |
BYE |
Charleston | 35 |
|
11/20/2017
|
Mattoon (3rd Seed) |
|
Mattoon | 18 |
| |
BYE |
Regional Host: Rantoul Eater |
Champaign Jefferson (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Champaign Jefferson | 19 |
|
|
|
11/18/2017
|
Champaign Edison (4th Seed) | 19 |
|
Champaign Edison | 12 |
11/18/2017
| |
Champaign Franklin (5th Seed) | 12 |
Champaign Jefferson | 13 |
|
11/20/2017
|
Mahomet-Seymour (2nd Seed) |
|
|
|
MAHOMET-SEYMOUR | 28 |
| |
BYE |
Mahomet-Seymour | 20 |
|
11/18/2017
|
Rantoul Eater (3rd Seed) |
|
Rantoul Eater | 12 |
| |
BYE |
Regional Host: Taylorville JHS |
Taylorville JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Taylorville JHS | 45 |
|
|
|
11/18/2017
|
Decatur Jefferson (4th Seed) | 43 |
|
Decatur Jefferson | 22 |
11/18/2017
| |
Decatur Stephen Decatur (5th Seed) | 22 |
TAYLORVILLE JHS | 32 |
|
11/20/2017
|
Mt. Zion (2nd Seed) |
|
|
|
Mt. Zion | 27 |
| |
BYE |
Mt. Zion | 29 |
|
11/18/2017
|
Clinton (3rd Seed) |
|
Clinton | 14 |
| |
BYE |
Regional Host: Chatham Glenwood |
Chatham Glenwood (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Chatham Glenwood | 46 |
|
|
|
11/20/2017
|
Springfield Grant (4th Seed) | 29 |
|
Springfield Grant | 10 |
11/18/2017
| |
Springfield Jefferson (5th Seed) | 22 |
Chatham Glenwood | 18 |
|
11/21/2017
|
Rochester (2nd Seed) |
|
|
|
ROCHESTER | 30 |
| |
BYE |
Rochester | 37 |
|
11/20/2017
|
Springfield Franklin (3rd Seed) | 2 |
|
Springfield Franklin | 8 |
11/18/2017
-
FORFEIT
| |
Springfield Washington (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Bethalto Trimpe |
Bethalto Trimpe (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bethalto Trimpe | 50 |
|
|
|
11/18/2017
|
Quincy (4th Seed) | 17 |
|
Quincy | 18 |
11/18/2017
| |
Jacksonville MS (5th Seed) | 6 |
BETHALTO TRIMPE | 22 |
|
11/20/2017
|
Jerseyville Illini (2nd Seed) |
|
|
|
Alton | 10 |
| |
BYE |
Jerseyville Illini | 13 |
|
11/18/2017
|
Alton (3rd Seed) |
|
Alton | 32 |
| |
BYE |
Regional Host: Edwardsville Liberty |
East St. Louis Lincoln (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
East St. Louis Lincoln | 62 |
|
|
|
11/18/2017
|
Edwardsville Lincoln (4th Seed) | 27 |
|
East St. Louis Clark | 14 |
11/18/2017
| |
East St. Louis Clark (5th Seed) | 29 |
EAST ST. LOUIS LINCOLN | 40 |
|
11/20/2017
|
Cahokia Wirth (2nd Seed) |
|
|
|
Cahokia Wirth | 28 |
| |
BYE |
Cahokia Wirth | 32 |
|
11/18/2017
|
Edwardsville Liberty (3rd Seed) | 20 |
|
Edwardsville Liberty | 22 |
11/18/2017
| |
Granite City Coolidge (6th Seed) | 11 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|