2015 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: South Holland McKinley |
South Holland McKinley (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
South Holland McKinley | 28 |
|
|
|
12/03/2015
|
Glenwood Brookwood (4th Seed) | 29 |
|
Glenwood Brookwood | 17 |
11/30/2015
| |
Dolton Lincoln (5th Seed) | 11 |
SOUTH HOLLAND MCKINLEY | 47 |
|
12/04/2015
|
Dolton Roosevelt (2nd Seed) |
|
|
|
Dolton Roosevelt | 16 |
| |
BYE |
Dolton Roosevelt | 18 |
|
12/03/2015
|
Calumet City Schrum (3rd Seed) | 13 |
|
Lansing Heritage | 16 |
11/30/2015
| |
Lansing Heritage (6th Seed) | 18 |
Host: Lockport Kelvin Grove |
Lockport Kelvin Grove (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Kelvin Grove | 58 |
|
|
|
12/01/2015
|
Riverdale Washington (4th Seed) | 26 |
|
Manhattan | 9 |
11/30/2015
| |
Manhattan (5th Seed) | 37 |
LOCKPORT KELVIN GROVE | 52 |
|
12/03/2015
|
Calumet Park (2nd Seed) |
|
|
|
Calumet Park | 17 |
| |
BYE |
Calumet Park | 35 |
|
12/01/2015
|
Crest Hill Richland (3rd Seed) | 37 |
|
Crest Hill Richland | 20 |
11/30/2015
| |
Dixmoor Rosa Parks (6th Seed) | 13 |
Host: Peotone |
Peotone (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Peotone | 52 |
|
|
|
12/01/2015
|
Clifton Nash (4th Seed) | 20 |
|
Watseka Glenn Raymond | 9 |
11/30/2015
| |
Watseka Glenn Raymond (5th Seed) | 29 |
PEOTONE | 47 |
|
12/03/2015
|
Herscher Limestone (2nd Seed) |
|
|
|
Herscher Limestone | 17 |
| |
BYE |
Herscher Limestone | 22 |
|
12/01/2015
|
Beecher (3rd Seed) | 31 |
|
Beecher | 19 |
11/30/2015
| |
Momence JHS (6th Seed) | 6 |
Host: Morris Shabbona |
Braidwood Reed-Custer (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Braidwood Reed-Custer | 26 |
|
|
|
12/01/2015
|
Morris Saratoga (4th Seed) | 30 |
|
Morris Saratoga | 8 |
11/30/2015
| |
Spring Valley Kennedy (5th Seed) | 15 |
Braidwood Reed-Custer | 24 |
|
12/03/2015
|
Peru Parkside (2nd Seed) |
|
|
|
PERU PARKSIDE | 26 |
| |
BYE |
Peru Parkside | 33 |
|
12/01/2015
|
Wilmington (3rd Seed) | 24 |
|
Wilmington | 31 |
11/30/2015
| |
Morris Shabbona (6th Seed) | 7 |
Host: Wenona Fieldcrest |
Eureka (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Eureka | 29 |
|
|
|
12/01/2015
|
Wenona Fieldcrest (4th Seed) | 30 |
|
Wenona Fieldcrest | 12 |
11/30/2015
| |
El Paso-Gridley (5th Seed) | 26 |
EUREKA | 25 |
|
12/03/2015
|
Forrest Prairie Central (2nd Seed) |
|
|
|
Pontiac JHS | 23 |
| |
BYE |
Forrest Prairie Central | 28 |
|
12/01/2015
|
Pontiac JHS (3rd Seed) | 38 |
|
Pontiac JHS | 34 |
11/30/2015
| |
Flanagan (6th Seed) | 16 |
Host: Heyworth |
Gibson City GCMS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Gibson City GCMS | 39 |
|
|
|
12/1/2015
|
Stanford Olympia (4th Seed) | 27 |
|
Stanford Olympia | 30 |
11/30/2015
| |
Downs Tri-Valley (5th Seed) | 16 |
GIBSON CITY GCMS | 43 |
|
12/3/2015
|
Maroa-Forsyth (2nd Seed) |
|
|
|
Heyworth | 31 |
| |
BYE |
Maroa-Forsyth | 25 |
|
12/1/2015
|
Heyworth (3rd Seed) |
|
Heyworth | 26 |
| |
BYE |
Host: Washington Beverly Manor |
Washington Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington Central | 29 |
|
|
|
12/01/2015
|
Washington MS (4th Seed) | 44 |
|
Washington MS | 38 |
11/30/2015
| |
Chillicothe (5th Seed) | 16 |
Washington MS | 24 |
|
12/03/2015
|
Mackinaw Dee-Mack (2nd Seed) | 36 |
|
|
|
GERMANTOWN HILLS | 33 |
11/30/2015
| |
Metamora GS (7th Seed) | 10 |
Mackinaw Dee-Mack | 21 |
|
12/01/2015
|
Germantown Hills (3rd Seed) | 40 |
|
Germantown Hills | 27 |
11/30/2015
| |
Washington Beverly Manor (6th Seed) | 13 |
Host: Farmington Central |
Dunlap Valley MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Dunlap Valley MS | 39 |
|
|
|
12/03/2015
|
Peoria Quest (4th Seed) | 28 |
|
Peoria Quest | 31 |
12/01/2015
| |
Avon Abingdon Avon (5th Seed) | 24 |
DUNLAP VALLEY MS | 44 |
|
12/04/2015
|
Havana (2nd Seed) |
|
|
|
Farmington Central | 40 |
| |
BYE |
Havana | 15 |
|
12/03/2015
|
Farmington Central (3rd Seed) | 31 |
|
Farmington Central | 17 |
12/01/2015
| |
Creve Coeur Parkview (6th Seed) | 9 |
Host: St. Joseph |
St. Joseph (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
St. Joseph | 45 |
|
|
|
12/03/2015
|
Hoopeston Area (4th Seed) | 23 |
|
Westville JHS | 15 |
11/30/2015
| |
Westville JHS (5th Seed) | 37 |
ST. JOSEPH | 47 |
|
12/04/2015
|
Danville Oakwood (2nd Seed) |
|
|
|
Danville Oakwood | 27 |
| |
BYE |
Danville Oakwood | 38 |
|
12/03/2015
|
Paxton-Buckley-Loda (3rd Seed) | 43 |
|
Paxton-Buckley-Loda | 31 |
11/30/2015
| |
Georgetown Mary Miller (6th Seed) | 5 |
Host: Tuscola East Prairie |
Paris Mayo (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Paris Mayo | 45 |
|
|
|
12/01/2015
|
Tolono Unity (4th Seed) | 32 |
|
Tolono Unity | 22 |
11/30/2015
| |
Arthur (5th Seed) | 22 |
PARIS MAYO | 39 |
|
12/03/2015
|
Monticello (2nd Seed) |
|
|
|
Monticello | 16 |
| |
BYE |
Monticello | 33 |
|
12/01/2015
|
Tuscola East Prairie (3rd Seed) | 36 |
|
Tuscola East Prairie | 30 |
11/30/2015
| |
Sullivan (6th Seed) | 8 |
Host: Lincoln JHS |
Springfield St. Agnes (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield St. Agnes | 22 |
|
|
|
12/01/2015
|
Riverton (4th Seed) | 48 |
|
Riverton | 35 |
11/30/2015
| |
Springfield Lincoln (5th Seed) | 21 |
Riverton | 18 |
|
12/03/2015
|
Athens (2nd Seed) | 38 |
|
|
|
WILLIAMSVILLE | 25 |
11/30/2015
| |
Petersburg PORTA JHS (7th Seed) | 12 |
Athens | 24 |
|
12/01/2015
-
OT
|
Williamsville (3rd Seed) | 29 |
|
Williamsville | 25 |
11/30/2015
| |
Lincoln JHS (6th Seed) | 5 |
Host: New Berlin JHS |
Pleasant Plains (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pleasant Plains | 37 |
|
|
|
12/01/2015
|
Rushville Schuyler Industry (4th Seed) | 18 |
|
New Berlin JHS | 5 |
11/30/2015
| |
New Berlin JHS (5th Seed) | 27 |
PLEASANT PLAINS | 33 |
|
12/04/2015
|
Pittsfield Pikeland (2nd Seed) |
|
|
|
Quincy St. Peter | 3 |
| |
BYE |
Pittsfield Pikeland | 26 |
|
12/01/2015
|
Quincy St. Peter (3rd Seed) | 38 |
|
Quincy St. Peter | 36 |
11/30/2015
| |
Beardstown MS (6th Seed) | 8 |
Host: Marshall JHS |
Newton Jasper County (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Newton Jasper County | 40 |
|
|
|
12/03/2015
|
Albion (4th Seed) | 38 |
|
Albion | 25 |
11/30/2015
| |
Marshall JHS (5th Seed) | 25 |
NEWTON JASPER COUNTY | 34 |
|
12/04/2015
|
Casey-Westfield (2nd Seed) | 30 |
|
|
|
Lawrenceville Parkview | 16 |
11/30/2015
| |
Robinson Nuttall (7th Seed) | 15 |
Casey-Westfield | 27 |
|
12/03/2015
|
Lawrenceville Parkview (3rd Seed) | 38 |
|
Lawrenceville Parkview | 41 |
11/30/2015
| |
Bridgeport Red Hill (6th Seed) | 5 |
Host: Pana JHS |
Teutopolis (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Teutopolis | 32 |
|
|
|
12/01/2015
|
Pana JHS (4th Seed) | 30 |
|
Pana JHS | 20 |
11/30/2015
| |
Toledo Cumberland (5th Seed) | 2 |
TEUTOPOLIS | 33 |
|
12/03/2015
|
Shelbyville Moulton (2nd Seed) |
|
|
|
Vandalia | 14 |
| |
BYE |
Shelbyville Moulton | 13 |
|
12/01/2015
|
Vandalia (3rd Seed) |
|
Vandalia | 32 |
| |
BYE |
Host: Auburn JHS at Divernon |
Auburn JHS at Divernon (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Auburn JHS at Divernon | 27 |
|
|
|
12/01/2015
|
Piasa Southwestern (4th Seed) | 13 |
|
Girard North Mac | 15 |
11/30/2015
| |
Girard North Mac (5th Seed) | 31 |
AUBURN JHS AT DIVERNON | 26 |
|
12/04/2015
|
Gillespie (2nd Seed) |
|
|
|
Carlinville | 20 |
| |
BYE |
Gillespie | 35 |
|
12/01/2015
-
2OT
|
Carlinville (3rd Seed) | 34 |
|
Carlinville | 39 |
11/30/2015
| |
Litchfield (6th Seed) | 20 |
Host: Hillsboro |
Hillsboro (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Hillsboro | 39 |
|
|
|
12/01/2015
|
Roxana (4th Seed) | 20 |
|
Roxana | 22 |
11/30/2015
| |
East Alton MS (5th Seed) | 17 |
HILLSBORO | 50 |
|
12/03/2015
|
Staunton (2nd Seed) |
|
|
|
Greenville | 46 |
| |
BYE |
Staunton | 18 |
|
12/01/2015
|
Greenville (3rd Seed) | 38 |
|
Greenville | 33 |
11/30/2015
| |
Wood River Lewis & Clark (6th Seed) | 18 |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|