2015 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Host: Lockport Taft |
Lockport Taft (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lockport Taft
| 20 |
|
11/24/2015
|
Joliet Laraway (2nd Seed) | 23 |
|
JOLIET LARAWAY
| 28 |
11/21/2015
| |
Elwood GS (3rd Seed) | 10 |
Host: Crescent City |
Bradley St. Joseph (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bradley St. Joseph | 18 |
|
|
|
11/23/2015
|
Piper City Tri-Point (4th Seed) | 17 |
|
Piper City Tri-Point | 15 |
11/21/2015
| |
Bourbonnais Maternity BVM (5th Seed) | 12 |
BRADLEY ST. JOSEPH | 20 |
|
11/24/2015
|
Crescent City (2nd Seed) |
|
|
|
Crescent City | 5 |
| |
BYE |
Crescent City | 20 |
|
11/23/2015
|
Donovan (3rd Seed) | 20 |
|
Donovan | 10 |
11/21/2015
| |
Kankakee Aquinas (6th Seed) | 15 |
Host: Ottawa Wallace |
Ottawa Wallace (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Wallace | 41 |
|
|
|
11/23/2015
|
Peru Catholic (4th Seed) | 38 |
|
Peru Catholic | 11 |
11/23/2015
| |
Rockford Galapagos (5th Seed) | 3 |
Ottawa Wallace | 21 |
|
11/24/2015
|
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed) |
|
|
|
LASALLE TRINITY CATHOLIC | 31 |
| |
BYE |
LaSalle Trinity Catholic | 17 |
|
11/23/2015
|
Ottawa Marquette (3rd Seed) |
|
Ottawa Marquette | 12 |
| |
BYE |
Host: Odell |
Odell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Odell | 43 |
|
|
|
11/24/2015
|
Tonica (4th Seed) | 15 |
|
Marseilles Milton Pope | 22 |
11/23/2015
| |
Marseilles Milton Pope (5th Seed) | 27 |
Odell | 14 |
|
11/25/2015
|
Grand Ridge (2nd Seed) |
|
|
|
GRAND RIDGE | 31 |
| |
BYE |
Grand Ridge | 29 |
|
11/24/2015
|
Pontiac St. Mary's (3rd Seed) | 38 |
|
Pontiac St. Mary's | 28 |
11/23/2015
| |
Ransom (6th Seed) | 16 |
Host: Normal Epiphany |
Normal Epiphany (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Normal Epiphany | 40 |
|
|
|
11/23/2015
|
Bloomington St. Mary's (4th Seed) | 19 |
|
Bloomington St. Mary's | 11 |
11/21/2015
| |
Lowpoint-Washburn (5th Seed) | 15 |
NORMAL EPIPHANY | 42 |
|
11/24/2015
|
Lexington (2nd Seed) |
|
|
|
Lexington | 7 |
| |
BYE |
Lexington | 14 |
|
11/23/2015
|
Normal Calvary (3rd Seed) |
|
Normal Calvary | 11 |
| |
BYE |
Host: South Pekin |
Washington St. Patrick (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington St. Patrick | 28 |
|
|
|
11/23/2015
|
Morton Blessed Sacrament (4th Seed) | 18 |
|
Morton Blessed Sacrament | 13 |
11/21/2015
| |
South Pekin (5th Seed) | 16 |
WASHINGTON ST. PATRICK | 43 |
|
11/24/2015
|
Pekin Rankin (2nd Seed) |
|
|
|
Pekin St. Joseph | 16 |
| |
BYE |
Pekin Rankin | 15 |
|
11/23/2015
|
Pekin St. Joseph (3rd Seed) | 24 |
|
Pekin St. Joseph | 21 |
11/21/2015
| |
Spring Bay Riverview (6th Seed) | 10 |
Host: Peoria Academy |
Peoria Hollis (1st Seed) | 16 |
|
|
11/23/2015
|
Peoria Academy (4th Seed) | 14 |
PEORIA HOLLIS
| 25 |
|
11/25/2015
|
Peoria Limestone Walters (2nd Seed) | 19 |
|
Peoria Pleasant Valley
| 24 |
11/23/2015
| |
Peoria Pleasant Valley (3rd Seed) | 21 |
Host: Bartonville Monroe |
Bartonville Monroe (1st Seed) | 28 |
|
|
11/21/2015
|
Bartonville GS (4th Seed) | 12 |
Bartonville Monroe
| 22 |
|
11/23/2015
|
London Mills Valley (2nd Seed) | 42 |
|
LONDON MILLS VALLEY
| 28 |
11/21/2015
| |
Cuba (3rd Seed) | 23 |
Host: Rantoul St. Malachy |
Royal Prairieview Ogden (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 34 |
|
|
|
11/24/2015
|
Cissna Park (4th Seed) | 12 |
|
Rantoul St. Malachy | 14 |
11/23/2015
| |
Rantoul St. Malachy (5th Seed) | 15 |
ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN | 24 |
|
11/25/2015
|
Armstrong-Ellis (2nd Seed) | 24 |
|
|
|
Gifford | 3 |
11/23/2015
| |
Buckley St. John''s (7th Seed) | 15 |
Armstrong-Ellis | 13 |
|
11/24/2015
|
Gifford (3rd Seed) | 15 |
|
Gifford | 25 |
11/23/2015
| |
Rossville-Alvin (6th Seed) | 5 |
Host: Champaign Next Generation |
Danville Schlarman (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Danville Schlarman | 39 |
|
|
|
11/23/2015
|
Champaign Holy Cross (4th Seed) | 31 |
|
Champaign Holy Cross | 18 |
11/21/2015
| |
Chrisman Scottland (5th Seed) | 4 |
DANVILLE SCHLARMAN | 43 |
|
11/24/2015
|
Hume Shiloh (2nd Seed) |
|
|
|
Hume Shiloh | 36 |
| |
BYE |
Hume Shiloh | 33 |
|
11/23/2015
|
Champaign Next Generation (3rd Seed) | 18 |
|
Philo St. Thomas | 14 |
11/21/2015
| |
Philo St. Thomas (6th Seed) | 19 |
Host: Decatur Our Lady of Lourdes |
Decatur Our Lady of Lourdes (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Our Lady of Lourdes | 44 |
|
|
|
11/23/2015
|
Decatur Lutheran (4th Seed) | 36 |
|
Decatur Lutheran | 9 |
11/21/2015
| |
Bement (5th Seed) | 10 |
DECATUR OUR LADY OF LOURDES | 47 |
|
11/25/2015
|
Decatur Garfield Montessori (2nd Seed) | 39 |
|
|
|
Decatur Garfield Montessori | 20 |
11/21/2015
| |
Decatur Dennis (7th Seed) | 10 |
Decatur Garfield Montessori | 27 |
|
11/23/2015
|
Decatur Holy Family (3rd Seed) | 24 |
|
Decatur Holy Family | 9 |
11/21/2015
| |
DeLand-Weldon (6th Seed) | 19 |
Host: Lincoln West Lincoln-Broadwell |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 46 |
|
|
|
11/23/2015
|
Springfield Little Flower (4th Seed) | 16 |
|
Springfield Little Flower | 14 |
11/21/2015
| |
Lincoln Chester-East Lincoln (5th Seed) | 10 |
LINCOLN WEST LINCOLN-BROADWELL | 48 |
|
11/24/2015
|
Springfield Calvary (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Calvary | 17 |
| |
BYE |
Springfield Calvary | 27 |
|
11/23/2015
|
Lincoln Carroll Catholic (3rd Seed) | 20 |
|
Lincoln Carroll Catholic | 18 |
11/21/2015
| |
Springfield St. Aloysius (6th Seed) | 9 |
Host: Virginia |
Ashland A-C Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ashland A-C Central | 24 |
|
|
|
11/24/2015
|
Carrollton St. John (4th Seed) | 29 |
|
Carrollton St. John | 13 |
11/23/2015
| |
Brussels (5th Seed) | 17 |
ASHLAND A-C CENTRAL | 29 |
|
11/25/2015
|
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed) |
|
|
|
Jacksonville Our Saviour | 9 |
| |
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 21 |
|
11/24/2015
|
Hardin Calhoun (3rd Seed) | 32 |
|
Hardin Calhoun | 19 |
11/23/2015
| |
Virginia (6th Seed) | 8 |
Host: Carthage |
Carthage (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Carthage | 42 |
|
|
|
11/21/2015
|
Payson Seymour (4th Seed) | 28 |
|
Payson Seymour | 7 |
11/21/2015
| |
Griggsville-Perry (5th Seed) | 25 |
CARTHAGE | 37 |
|
11/23/2015
|
Augusta Southeastern (2nd Seed) |
|
|
|
Augusta Southeastern | 16 |
| |
BYE |
Augusta Southeastern | 30 |
|
11/21/2015
|
Bluffs (3rd Seed) |
|
Bluffs | 19 |
| |
BYE |
Host: Sigel St. Michael's |
Sigel St. Michael's (1st Seed) | 43 |
|
|
11/23/2015
|
Martinsville (4th Seed) | 4 |
SIGEL ST. MICHAEL'S
| 45 |
|
11/25/2015
|
Effingham Sacred Heart (2nd Seed) | 18 |
|
Dieterich
| 21 |
11/23/2015
| |
Dieterich (3rd Seed) | 28 |
Host: Pana Sacred Heart |
Pana Sacred Heart (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana Sacred Heart | 19 |
|
|
|
11/24/2015
|
Pocahontas (4th Seed) | 22 |
|
Pocahontas | 9 |
11/23/2015
| |
Mulberry Grove JHS (5th Seed) | 12 |
PANA SACRED HEART | 35 |
|
11/25/2015
-
3OT
|
Mt. Olive (2nd Seed) |
|
|
|
Mt. Olive | 32 |
| |
BYE |
Mt. Olive | 32 |
|
11/23/2015
|
Ramsey (3rd Seed) |
|
Ramsey | 14 |
| |
BYE |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|