2019 Class 7-3A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Roosevelt Junior High
|
Host: Dolton Roosevelt
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 1 |
BRACKET |
Burr Ridge Gower
Crest Hill Richland
Downers Grove Lakeview
Lisle
Lockport Kelvin Grove
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Calumet City Schrum
Calumet City Wentworth
Calumet Park Calumet
Dolton Roosevelt
Glenwood Brookwood
Lansing Heritage
|
|
Sectional 2
@ Germantown Hills Middle
|
Host: Germantown Hills
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 3 |
BRACKET |
Morris GS
Morris Saratoga
Peru Parkside
Rockford Marshall
Spring Valley Kennedy
Wenona Fieldcrest
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
El Paso-Gridley
Eureka
Germantown Hills
Metamora GS
(Co-op)
Washington Beverly Manor
Washington Central
Washington MS
|
|
Sectional 3
@ Mercer County Jr High
|
Host: Joy Mercer County
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 5 |
BRACKET |
Joy Mercer County
Monmouth-Roseville JHS
Orion
Sherrard JHS
Taylor Ridge Rockridge
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Avon Abingdon Avon
Farmington Central
Glasford Illini Bluffs
Havana
Knoxville JHS
|
|
Sectional 4
@ Hoopeston Area Middle School
|
Host: Hoopeston Area
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 7 |
BRACKET |
Beecher
Bradley Central
Braidwood Reed-Custer
Herscher Limestone
Momence JHS
Peotone
Wilmington
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Clifton Nash
Forrest Prairie Central
Gibson City GCMS
Hoopeston Area
Onarga Iroquois West
Paxton-Buckley-Loda
Pontiac JHS
|
|
|
IESA Girls Basketball 2019 Class 7-3A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Toledo Cumberland
|
Host: Toledo Cumberland
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 9 |
BRACKET |
Danville Oakwood
Marshall JHS
Paris Mayo
St. Joseph
Tolono Unity
Westville JHS
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Altamont
(Co-op)
Lawrenceville Parkview
Newton Jasper County
(Co-op)
Robinson Nuttall
Teutopolis
Toledo Cumberland
|
|
Sectional 6
@ Maroa-Forsyth Middle School
|
Host: Maroa-Forsyth
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 11 |
BRACKET |
Clinton
Downs Tri-Valley
Green Valley Midwest Central
(Co-op)
Lincoln JHS
Mackinaw Dee-Mack
Stanford Olympia
Tremont
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Arthur
(Co-op)
Macon Meridian
Maroa-Forsyth
Monticello
Shelbyville Moulton
Sullivan
Warrensburg-Latham
|
|
Sectional 7
@ Auburn Jr. High School @ Divernon
|
Host: Auburn JHS at Divernon
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 13 |
BRACKET |
Athens
Auburn JHS at Divernon
New Berlin JHS
(Co-op)
Petersburg PORTA JHS
Pleasant Plains
Riverton
Williamsville
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Beardstown MS
Camp Point Central
Pittsfield Pikeland
Quincy St. Peter
(Co-op)
Rushville Schuyler Industry
|
|
Sectional 8
@ Vandalia Junior High School
|
Host: Vandalia
Date: Wednesday, December 4, 2019
|
Regional 15 |
BRACKET |
Girard North Mac
Greenville
Hillsboro
Kincaid South Fork
(Co-op)
Litchfield
Pana JHS
Vandalia
(Co-op)
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Carlinville
East Alton MS
Gillespie
Piasa Southwestern
Roxana
Staunton
Wood River Lewis & Clark
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|