2011 Class 7-1A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ Guerin Prep
|
Host: Elmwood Park St. Celestine
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 1 |
BRACKET |
Elmwood Park St. Celestine
Joliet Laraway
Lockport Taft
Riverdale Patton
Rockdale
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Bourbonnais Maternity BVM
Braceville
Bradley St. Joseph
Gardner
(Coop)
Kankakee Aquinas
|
|
Sectional 2
@ Tonica Grade School
|
Host: Tonica
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 3 |
BRACKET |
Marseilles Milton Pope
Mazon-Verona-Kinsman
Ottawa Marquette
Ottawa Wallace
Ransom
(Coop)
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Henry-Senachwine
LaSalle Trinity Catholic
Peru Catholic
Tonica
|
|
Sectional 3
@ Crescent City
|
Host: Crescent City
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 5 |
BRACKET |
Armstrong-Ellis
(Coop)
Cissna Park
Crescent City
(Coop)
Donovan
Piper City Tri-Point
Rossville-Alvin
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Champaign Holy Cross
Champaign Judah Christian
Danville Schlarman
Gifford
Rantoul St. Malachy
Royal Prairieview Ogden
Thomasboro
|
|
Sectional 4
@ Normal Epiphany
|
Host: Normal Epiphany
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 7 |
BRACKET |
Bloomington Cornerstone
Lexington
Normal Calvary
Normal Epiphany
Washington St. Patrick
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Lincoln Carroll Catholic
(Coop)
Lincoln Chester-East Lincoln
Lincoln West Lincoln-Broadwell
Morton Blessed Sacrament
Pekin Rankin
South Pekin
|
|
|
IESA Girls Basketball 2011 Class 7-1A Regional Assignments |
Sectional 5
@ Limestone Walters School District #316
|
Host: Peoria Limestone Walters
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 9 |
BRACKET |
Peoria Academy
Peoria Holy Family
Peoria Pleasant Valley
Peoria Quest
Peoria St. Mark
Spring Bay Riverview
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Bartonville GS
Bartonville Monroe
Cuba
London Mills Valley
Peoria Hollis
Peoria Limestone Walters
|
|
Sectional 6
@ Atwood-Hammond Grade School
|
Host: Atwood-Hammond
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 11 |
BRACKET |
Champaign Next Generation
Chrisman Scottland
Hume Shiloh
Sidell Jamaica
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Atwood-Hammond
Bement
Decatur Our Lady of Lourdes
Findlay Okaw Valley
Pana Sacred Heart
|
|
Sectional 7
@ Our Saviours School
|
Host: Jacksonville Our Saviour
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 13 |
BRACKET |
Carrollton St. John
Jacksonville ISD
Jacksonville Our Saviour
Springfield Calvary
Springfield Christian
Springfield Little Flower
Virginia
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Concord Triopia
Griggsville-Perry
Hamilton
Payson Seymour
|
|
Sectional 8
@ St. Anthony Goff Gym
|
Host: Effingham St. Anthony
Date: Wednesday, November 30, 2011
|
Regional 15 |
BRACKET |
Dieterich
Effingham Sacred Heart
Effingham St. Anthony
Martinsville
Noble West Richland
Sigel St. Michael's
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
East St. Louis Jackson
Mulberry Grove JHS
Pocahontas
Ramsey
Sorento
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|