2004 Class 7A Regional Assignments
|
7A
|
7AA
|
8A
|
8AA
|
Host
|
Temp Chair
|
Coop = Coop Host
|
Sectional 1 @ Bolingbrook Jane Addams |
Regional 1 |
Bellwood Roosevelt
Lake Zurich South
Mt. Prospect Holmes
Niles Gemini
Robbins Kellar
Summit Heritage (Host)
| |
Regional 2 |
Bolingbrook B.J. Ward
Bolingbrook Humphrey
Bolingbrook Jane Addams
Homer Glen Homer (Host)
Romeoville Martinez
| |
Sectional 2 @ Harvey Brooks |
Regional 3 |
Calumet City Dirksen
Calumet City Lincoln
Calumet City Schrum
Chicago John Hope
Dixmoor Rosa Parks
Dolton Roosevelt
Lansing Heritage (Host)
| |
Regional 4 |
Chicago Heights Washington
Chicago Longwood
Country Club Hills Southwood
Glenwood Brookwood
Harvey Brooks
Markham Prairie-Hills
Phoenix Coolidge (Host)
| |
Sectional 3 @ Joliet Washington |
Regional 5 |
Frankfort Summit Hill
Manhattan
Mokena
New Lenox Liberty (Host)
New Lenox Martino
| |
Regional 6 |
Joliet Dirksen
Joliet Gompers
Joliet Hufford
Joliet Washington
Lockport Oak Prairie
Shorewood Troy (Host)
| |
Sectional 4 @ Momence |
Regional 7 |
Beecher
Bradley Central
Manteno
Momence JHS (Host)
Peotone
| |
Regional 8 |
Bourbonnais UGC
Dwight
Herscher JHS
Herscher Limestone
Kankakee JHS (Host)
| |
Sectional 5 @ Seneca |
Regional 9 |
Braidwood Reed-Custer (Host)
Channahon
Coal City
Minooka
Morris Shabbona
Wilmington Stevens
| |
Regional 10 |
McNabb Putnam County
Ottawa Shepherd
Peru Washington
Seneca (Host)
Streator Northlawn
| |
Sectional 6 @ Onarga Iroquois West |
Regional 11 |
Clifton Nash
Forrest Prairie Central
Onarga Iroquois West
Pontiac JHS
Watseka Glenn Raymond (Host)
| |
Regional 12 |
Gibson City GCMS
Hoopeston Area
Mahomet-Seymour (Host)
Paxton-Buckley-Loda
Rantoul Eater
| |
Sectional 7 @ Metamora St. Mary's |
Regional 13 |
Eureka
Metamora Germantown Hills (Host)
Metamora St. Mary's (Coop)
Washington Beverly Manor
Washington MS
| |
Regional 14 |
Bloomington JHS
East Peoria Central
Morton JHS
Normal Chiddix
Stanford Olympia (Host)
Tremont
| |
Sectional 8 @ Glasford Illini Bluffs |
Regional 15 |
Chillicothe
Dunlap MS (Host)
Mossville
Peoria Christian
Sparland Midland
| |
Regional 16 |
Canton Ingersoll
Creve Coeur Parkview
Glasford Illini Bluffs
Green Valley Midwest Central (Host)
Pekin Broadmoor
Pekin Edison
| |
Sectional 9 @ Urbana MS |
Regional 17 |
Danville North Ridge
Danville South View
Georgetown Mary Miller (Host)
St. Joseph
Westville JHS
| |
Regional 18 |
Champaign Edison
Champaign Franklin
Champaign Jefferson
Tolono Unity
Tuscola East Prairie
Urbana MS (Host)
| |
Sectional 10 @ Normal Kingsley |
Regional 19 |
Clinton
Downs Tri-Valley (Host)
Maroa-Forsyth
Normal Kingsley
Normal Parkside
| |
Regional 20 |
Argenta-Oreana
Decatur Jefferson
Decatur Mound
Decatur Stephen Decatur (Host)
Monticello
Mt. Zion
| |
Sectional 11 @ Williamsville |
Regional 21 |
Athens
Havana (Host)
Lincoln JHS
Petersburg PORTA JHS (Coop)
Williamsville
| |
Regional 22 |
Illiopolis (Coop)
Riverton
Rochester (Host)
Springfield Grant
Springfield Lincoln
Warrensburg-Latham
| |
Sectional 12 @ Camp Point Central |
Regional 23 |
Beardstown JHS
Bushnell-Prairie City (Coop)
Macomb (Host)
Rushville Schuyler County
| |
Regional 24 |
Camp Point Central
Liberty (Coop)
Pittsfield Pikeland
Quincy (Host)
| |
Sectional 13 @ Marshall |
Regional 25 |
Casey-Westfield
Charleston
Marshall JHS (Host)
Paris Mayo
Toledo Cumberland
| |
Regional 26 |
Lawrenceville Parkview
Newton Jasper County (Host) (Coop)
Robinson Nuttall
Sumner Red Hill
Teutopolis
| |
Sectional 14 @ Pana JHS |
Regional 27 |
Altamont (Coop)
Effingham JHS (Host)
Mattoon
Shelbyville Moulton (Coop)
Sullivan
| |
Regional 28 |
Assumption Central A & M (Host)
Blue Mound Meridian
Greenville
Pana JHS
Taylorville JHS
Vandalia
| |
Sectional 15 @ Litchfield |
Regional 29 |
Chatham Glenwood
Jacksonville Turner
Pleasant Plains
Springfield Franklin
Springfield Jefferson (Host)
Springfield Washington
| |
Regional 30 |
Auburn
Carlinville
Franklin (Coop)
Litchfield (Host)
Roodhouse North Greene
| |
Sectional 16 @ East St. Louis Lincoln |
Regional 31 |
Gillespie
Hillsboro (Host)
Jerseyville Illini
Piasa Southwestern
Staunton
| |
Regional 32 |
Cahokia Wirth
East St. Louis Clark
East St. Louis Lincoln (Host)
East St. Louis Young
| |
|
Class History
The IESA sanctioned girls basketball in 1979. There was one class of girls basketball until 1986 when the activity was split into 7th and 8th grade classes. From 1990-2005, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2006, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|