IESA Cross-Country
 

Boys Class 1A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2013 Class 1A Team Champion
Elmwood
2013 Individual Champions
Top Teams
1 Elmwood 110
2 Mason City Illini Central 144
3 Brimfield 184
4 Clarendon Hills Notre Dame 189
5 Champaign St. Matthew 196
6 Teutopolis 259
7 Mt. Prospect St. Emily 285
8 Clifton Nash 286
9 Bloomington Holy Trinity 306
10 Havana 307
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Emilio Rivera
Mason City Illini Central
8th 10:23
2 Aaron Inda
Rossville-Alvin
8th 10:26
3 Liam Vaughn
Heyworth
8th 10:44
4 Robert Rao
Buffalo Grove St. Mary
8th 10:49
5 Owen Habeger
Mossville
8th 10:59
6 William Engels
Clarendon Hills Notre Dame
7th 11:03
7 Jeremy Snejberg
Clifton Nash
7th 11:05
8 Sean Higgins
Peoria St. Philomena
8th 11:07
9 Paul Ruetten
Sycamore St. Mary's
6th 11:09
10 Wyatt McIntyre
Athens
8th 11:12
 
 

Girls Class 1A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2013 Class 1A Team Champion
Springfield Christ the King
2013 Individual Champions
Top Teams
1 Springfield Christ the King 121
2 Geneva St. Peter 171
3 Champaign St. Matthew 172
4 Clifton Nash 189
5 Liberty 195
6 Danville Oakwood 231
7 Wilmette St. Francis 261
8 Bourbonnais Maternity BVM 282
9 Springfield Christian 290
10 Chicago Sacred Heart 297
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Katelyn Robbins
Liberty
7th 11:27
2 Brigid Tournoux
Springfield Christ the King
7th 11:46
3 Bernadette Tournoux
Springfield Christ the King
7th 12:04
4 Katie Kleinert
Clifton Nash
8th 12:04
5 Arielle Summitt
Urbana University
8th 12:08
6 Chian Scott
Danville Schlarman
6th 12:14
7 Ali Wynn
Springfield Christian
7th 12:26
8 Sofia Baptist
Springfield Christian
7th 12:28
9 Sophia Lange
Morton Blessed Sacrament
8th 12:28
10 McKenna Goldtrap
Clifton Nash
7th 12:33
 
 

Boys Class 2A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2013 Class 2A Team Champion
Chicago Whitney Young
2013 Individual Champions
Top Teams
1 Chicago Whitney Young 112
2 Germantown Hills 151
3 Moline Seton Catholic 168
4 Rockford Christian 171
5 Lindenhurst Millburn MS 200
6 Geneseo MS 215
7 Prospect Heights MacArthur 244
8 Willowbrook Westview Hills 261
9 Dixon Reagan 294
10 Tolono Unity 322
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Anthony Pena
Moline Seton Catholic
8th 10:34
2 Josh Cable
Rochester
8th 10:44
3 Samuel Rivera
Chicago Whitney Young
7th 10:48
4 Alex Mitchell
Washington MS
8th 10:48
5 Ryan Skowronski
Shelbyville Moulton
8th 10:58
6 Josiah Harp
Rockton Stephen Mack
8th 10:59
7 Alex Tam
Green Oaks Oak Grove
8th 11:02
8 Brett Haffner
Darien Eisenhower
8th 11:03
9 Josiah Vogel
Rockford Christian
8th 11:05
10 Noah Brunson
Champaign Edison
8th 11:06
 
 

Girls Class 2A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2013 Class 2A Team Champion
Lindenhurst Millburn MS
2013 Individual Champions
Top Teams
1 Lindenhurst Millburn MS 64
2 Dunlap MS 105
3 Channahon 116
4 Tolono Unity 118
5 Dixon Reagan 162
6 Dunlap Valley MS 174
7 Geneseo MS 199
8 Moline Seton Catholic 270
9 Lockport Oak Prairie 276
10 Vernon Hills Hawthorn South 285
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Christina Ryzhov
DeKalb Clinton Rosette
7th 11:21
2 Francesca Verville
Dunlap Valley MS
8th 11:39
3 Grace McCabe
Willowbrook Westview Hills
8th 11:46
4 Miranda Kruiswyk
Dunlap MS
8th 11:47
5 Isabelle Sparreo
Buffalo Grove Twin Groves
8th 11:50
6 Claire Swedberg
Lindenhurst Millburn MS
8th 11:53
7 Madison Franseen
Rockford Christian
7th 11:55
8 Stacey Tyrell
Channahon
8th 11:56
9 Megan Knuettel
Lindenhurst Millburn MS
7th 11:57
10 Jensen Bernard
Lindenhurst Millburn MS
8th 12:00
 
 

Boys Class 3A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2013 Class 3A Team Champion
Normal Parkside
2013 Individual Champions
Top Teams
1 Normal Parkside 100
2 Batavia Rotolo 143
3 Chatham Glenwood 175
4 Buffalo Grove Cooper 194
5 Yorkville 229
7 Mahomet-Seymour 239
8 Woodridge Jefferson 254
9 Algonquin Heineman 255
10 Wheeling London 262
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Jacob Gebhardt
Sterling Challand
8th 10:19
2 Mitchell Guittar
Wheeling London
8th 10:28
3 Michael Ronzone
Batavia Rotolo
8th 10:28
4 Matt Richtman
Sugar Grove Harter
8th 10:29
5 Dalton Kerschieter
Bloomington Evans
8th 10:31
6 Lars Mitchel
New Lenox Martino
7th 10:32
7 Dan Powell
Edwardsville Liberty
7th 10:33
8 Tyler Dunn
Normal Parkside
8th 10:40
9 Jared Schuckman
Normal Kingsley
8th 10:41
10 Tanner Gillam
Normal Parkside
8th 10:42
 
 

Girls Class 3A
State Cross-Country Meet
@ Maxwell Park, Normal
2013 Class 3A Team Champion
Lake Forest Deer Path
2013 Individual Champions
Top Teams
1 Lake Forest Deer Path 52
3 New Lenox Martino 117
4 Yorkville 141
5 Chatham Glenwood 152
6 Mt. Prospect Lincoln 205
7 Edwardsville Liberty 234
8 Belvidere Central 235
9 Lake in the Hills Marlowe 291
10 Edwardsville Lincoln 325
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Lauren Garriques
Lake Forest Deer Path
7th 11:31
2 Emma Stephens
Batavia Rotolo
8th 11:41
3 Becky Versaskas
Woodridge Jefferson
7th 11:46
4 Emma Milburn
Lake Forest Deer Path
8th 11:47
5 Megan Hernandez
Lake in the Hills Marlowe
8th 11:52
6 Courtney Schmidt
Lake Forest Deer Path
7th 11:53
7 Marygrace Golden
Batavia Rotolo
8th 11:53
8 Kelly Robbins
New Lenox Martino
7th 11:54
10 Mary Gregg
Lake Forest Deer Path
8th 11:54