IESA Cross-Country
 

Boys Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 13, 2018
@ Maxwell Park, Normal
2018 Class 1A Team Champion
Chicago St. Benedict
Top Teams
1 Chicago St. Benedict 22
2 Chicago Old St. Mary's 129
3 Clarendon Hills Notre Dame 153
4 Effingham St. Anthony 153
5 Buffalo Grove St. Mary 168
6 Palatine St. Thomas 186
7 La Grange St. Francis 231
8 Champaign St. Matthew 240
9 Brimfield 243
10 Elmwood 315
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 William Archer
Chicago St. Benedict
8th 10:38.7
2 Andrew Jordan
Palatine St. Thomas
8th 10:42.0
3 Matthew DeSantis
Chicago St. Benedict
8th 10:42.4
4 Daniel Winkelman
Elgin Harvest Christian
8th 10:48.3
5 Drew Franke
Buffalo Grove St. Mary
8th 10:57.1
6 Jack Rhyner
Chicago St. Benedict
8th 10:59.2
7 Diego Morales
Chicago St. Benedict
8th 11:00.7
8 Owen Flom
Chicago St. Benedict
8th 11:01.2
9 Ryan Hendrickson
Champaign St. Matthew
8th 11:02.1
10 Hunter Whitney
Chicago St. Benedict
8th 11:07.0
 
 

Girls Class 1A
State Cross-Country Meet
Oct. 13, 2018
@ Maxwell Park, Normal
2018 Class 1A Team Champion
Chicago Old St. Mary's
Top Teams
1 Chicago Old St. Mary's 117
2 Chicago St. Benedict 122
3 Palatine St. Thomas 125
4 Peoria St. Jude 150
5 Bloomington Corpus Christi 162
6 Brimfield 211
7 Wadsworth St. Patrick 213
8 Fox River Grove 238
9 Champaign St. Matthew 238
10 Glen Ellyn St. Petronille 243
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Maria Stedwill
Peoria St. Jude
8th 11:48.2
2 Becca Heitzig
Lincoln West Lincoln-Broadwell
7th 11:59.3
3 Audrey Luell
Wadsworth St. Patrick
8th 12:01.8
4 Eileen Zopel
Peoria St. Jude
8th 12:06.2
5 Ella Hwang
Chicago Old St. Mary's
7th 12:10.3
6 Addison Lane
Antioch Emmons
7th 12:12.0
7 Libby Castelli
Palatine St. Thomas
6th 12:12.4
8 Abigail Jordan
Palatine St. Thomas
6th 12:12.8
9 Chloe Kelly
Brimfield
8th 12:14.2
10 Kate Ahmari
Urbana University
8th 12:16.6
 
 

Boys Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 13, 2018
@ Maxwell Park, Normal
2018 Class 2A Team Champion
Chicago Latin School
Top Teams
1 Chicago Latin School 61
2 Lockport Oak Prairie 71
3 Dunlap Valley MS 172
4 Willowbrook Westview Hills 192
5 Kankakee Bishop McNamara 200
6 Williamsville 302
7 Tolono Unity 303
8 El Paso-Gridley 323
9 Glenview Our Lady of Perpetual Help 343
10 Johnsburg JHS 353
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Riley Newport
DeKalb Clinton Rosette
8th 10:36.2
2 Akili Parekh
Chicago Latin School
8th 10:43.5
3 Akram Alothman
Willowbrook Westview Hills
8th 10:53.1
4 Benjamin Gibson
Chicago Latin School
6th 10:53.3
5 Sam Bushert
El Paso-Gridley
8th 10:56.0
6 Nicholas Sell
Dunlap Valley MS
8th 10:58.7
7 Will Bendler
Shelbyville Moulton
8th 10:59.4
8 Aidan Mackto
Lockport Oak Prairie
8th 10:59.6
9 Ian Burke
Green Oaks Oak Grove
8th 10:59.9
10 Trey Sato
Round Lake Park
7th 11:00.0
 
 

Girls Class 2A
State Cross-Country Meet
Oct. 13, 2018
@ Maxwell Park, Normal
2018 Class 2A Team Champion
Tolono Unity
Top Teams
1 Tolono Unity 44
2 Lockport Oak Prairie 141
3 Elmhurst Visitation 181
4 Winnebago 227
5 Johnsburg JHS 254
6 East Peoria Central 260
7 Chicago Latin School 262
8 Robinson Nuttall 271
9 Mt. Zion 276
10 Glenview Our Lady of Perpetual Help 282
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Marissa Roggensack
Winnebago
8th 11:34.8
2 Raegen Stringer
Tolono Unity
7th 11:41.8
3 Mabry Bruhn
Monticello
8th 11:50.8
4 Bella Domier
Round Lake Park
7th 11:52.3
5 Catherine McCabe
Willowbrook Westview Hills
8th 11:52.3
6 Heather Canny
Lockport Oak Prairie
7th 11:53.5
7 Kaylee Woolery
Winnebago
8th 11:55.1
8 Erinne Johnson
Tolono Unity
8th 11:56.1
9 Maria Polyakov
River Forest Roosevelt
6th 11:58.4
10 Grace Erb
Winnebago
8th 11:59.6
 
 

Boys Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 13, 2018
@ Maxwell Park, Normal
2018 Class 3A Team Champion
Batavia Rotolo
Top Teams
1 Batavia Rotolo 76
2 New Lenox Martino 140
3 Arlington Heights South 147
4 Normal Kingsley 172
5 Chatham Glenwood 191
6 Arlington Heights Thomas 213
7 Jacksonville MS 217
8 Mahomet-Seymour 249
9 Minooka 257
10 Morton JHS 297
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Mario Torres
Wheeling London
8th 10:30.2
2 Quintin Lowe
Batavia Rotolo
8th 10:36.3
3 Josh Weeks
Morton JHS
7th 10:39.6
4 Zachary Balzer
Minooka
8th 10:43.4
5 Anthony Fornelli
Batavia Rotolo
8th 10:44.1
6 Kurt Kreis
New Lenox Martino
8th 10:44.7
7 Yonas Wuthrich
Morton JHS
7th 10:46.1
8 Mitchell Burgin
Chatham Glenwood
8th 10:47.2
9 Owen Billie
Batavia Rotolo
8th 10:48.8
10 Caleb Levy
Gurnee Woodland
8th 10:53.9
 
 

Girls Class 3A
State Cross-Country Meet
Oct. 13, 2018
@ Maxwell Park, Normal
2018 Class 3A Team Champion
Minooka
Top Teams
1 Minooka 72
2 New Lenox Martino 134
3 Batavia Rotolo 160
4 Normal Parkside 176
5 Dunlap MS 179
6 Chatham Glenwood 235
7 Yorkville 253
8 Normal Kingsley 258
9 Vernon Hills Hawthorn South 262
10 Arlington Heights South 282
Top Individuals
Place Name Grade Time
1 Alexandra Reinhart
Normal Parkside
8th 11:18.1
2 Gabriella Moreman
Danville North Ridge
7th 11:31.0
3 Olivia Kunio
Aurora Herget
7th 11:35.0
4 Alex Stewart
Yorkville
8th 11:35.6
5 Kaitlyn Gresik
Oswego Plank
7th 11:36.8
6 Ali Ince
Normal Kingsley
7th 11:39.1
7 Rose Sheridan
Vernon Hills Hawthorn South
8th 11:39.9
8 Ava Gorrie
Chatham Glenwood
7th 11:43.2
9 Lillian Ginsberg
Mt. Prospect Lincoln
7th 11:44.9
10 Gabrielle Kics
Minooka
8th 11:46.1