Boys Class 2A |
Sectional |
Team Winner |
Pts. |
Runnerup |
Pts. |
Third Place |
Pts. |
Individual Winner |
Time |
A |
Glenview Our Lady of Perpetual Help
|
61
|
Lindenhurst Millburn MS
|
77
|
Prospect Heights MacArthur
|
85
|
Ian Burke, Green Oaks Oak Grove |
10:35 |
B |
Sandwich
|
51
|
Johnsburg JHS
|
60
|
DeKalb Clinton Rosette
|
96
|
Riley Newport, DeKalb Clinton Rosette |
11:06 |
C |
Chicago Latin School
|
29
|
Willowbrook Westview Hills
|
57
|
La Grange Gurrie
|
92
|
Akili Parekh, Chicago Latin School |
10:15 |
D |
Lockport Oak Prairie
|
22
|
Kankakee Bishop McNamara
|
71
|
Channahon
|
87
|
Christian Provost, Kankakee Bishop McNamara |
10:58 |
E |
Tolono Unity
|
39
|
St. Joseph
|
43
|
Heyworth
|
84
|
Isaac Ruggieri, Tolono Unity |
12:05 |
F |
El Paso-Gridley
|
69
|
Stanford Olympia
|
97
|
Metamora GS
|
118
|
Sam Bushert, El Paso-Gridley |
11:36 |
G |
Dunlap Valley MS
|
30
|
Mossville
|
61
|
Chillicothe
|
74
|
Nicholas Sell, Dunlap Valley MS |
11:41 |
H |
Robinson Nuttall
|
52
|
Shelbyville Moulton
|
59
|
Newton Jasper County
|
65
|
Wesley Jackson, Robinson Nuttall |
11:17 |
I |
Williamsville
|
46
|
Petersburg PORTA JHS
|
94
|
Beardstown MS
|
122
|
Tedros Berhorst, Quincy St. Peter |
11:16 |
Girls Class 2A |
Sectional |
Team Winner |
Pts. |
Runnerup |
Pts. |
Third Place |
Pts. |
Individual Winner |
Time |
A |
Glenview Our Lady of Perpetual Help
|
44
|
Lindenhurst Millburn MS
|
52
|
Round Lake Park
|
68
|
Bella Domier, Round Lake Park |
11:41 |
B |
Winnebago
|
54
|
Johnsburg JHS
|
66
|
Sandwich
|
75
|
Marissa Roggensack, Winnebago |
12:35 |
C |
Elmhurst Visitation
|
65
|
River Forest Roosevelt
|
79
|
Chicago Latin School
|
92
|
Maria Polyakov, River Forest Roosevelt |
11:35 |
D |
Lockport Oak Prairie
|
47
|
Channahon
|
77
|
Manhattan
|
86
|
Heather Canny, Lockport Oak Prairie |
12:01 |
E |
Tolono Unity
|
20
|
St. Joseph
|
75
|
Mt. Zion
|
77
|
Raegen Stringer, Tolono Unity |
12:08 |
F |
East Peoria Central
|
42
|
Washington Central
|
89
|
Stanford Olympia
|
106
|
Addy Elwell, Metamora GS |
12:45 |
G |
Dunlap Valley MS
|
37
|
Canton Ingersoll
|
72
|
Chillicothe
|
82
|
Cassidy Earleywine, Chillicothe |
12:52 |
H |
Robinson Nuttall
|
43
|
Shelbyville Moulton
|
86
|
Newton Jasper County
|
95
|
Brooklyn Bender, Marshall JHS |
12:59 |
I |
Springfield St. Agnes
|
71
|
Williamsville
|
77
|
Pleasant Plains
|
83
|
Katie Park, Rushville Schuyler Industry |
13:18 |
|
Class History
The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split in 2012 into three classes of 1A, 2A and 3A. In 2023 it was split again into the current four classes of 1A, 2A, 3A and 4A.
How Class Split is Determined
|