IESA Cross-Country
2018 State Qualifiers
Boys Class 3A
School Tag Name Grade
Alton 1751 River Wrischnik 8
Antioch 1752 Martin Cohen 6
1753 Jake Linck 8
1754 Derek Lucier 7
1755 Quin Maloney 8
1756 Paul Migas 7
1757 Brady Mock 6
1758 Dylan Niznik 8
1759 Jake Pankau 7
1760 Cade Ternes 6
1761 Nathan Valdez 8
Arlington Heights South 1762 Daniel Barretto 7
1763 Jack Berman 8
1764 Jack Duffer 6
1765 Ryan Kalaway 6
1766 Adam Koury 8
1767 Jeremy Leigh 8
1768 Daniel O'Connell 8
1769 Lucas Phillips 7
1770 Nate Schwitzenberg 8
1771 Tyler Wengronowitz 8
Arlington Heights Thomas 1772 Justin Adrowski 8
1773 Froy Alonso 8
1774 Jack Bank 8
1775 Cameron Donner 7
1776 Joseph Forsberg 8
1777 Will Gabrione 8
1778 Brett Kersemeier 8
1779 Michael Krafton 8
1780 Tyler Lieu 8
1781 Parker Sena 8
Aurora Bednarcik 1782 Parker Nold 8
Aurora Herget 1783 Ayden Jenkins 7
1784 Dominic Serio 6
Barrington Prairie 1785 Sam Deweerdt 8
1786 Avery Erickson 6
1787 Charlie Kraus 8
1788 Jack Kusmerz 6
1789 Nate Llerena 8
1790 Brady O'Hern 7
1791 Ryan Shomaker 8
1792 A.J. Vanvuren 8
1793 Jack Ward 8
1794 M.J. Ward 8
Batavia Rotolo 1795 Cael Andrews 8
1796 Jacob Aseltine 7
1797 Owen Billie 8
1798 Alex Ebel 8
1799 Anthony Fornelli 8
1800 Aiden Hulett 6
1801 Colin Knowles 7
1802 Quintin Lowe 8
1803 Matthew Rempert 8
1804 Felipe Wickler 7
Beach Park 1805 Eric Barajas 8
Bloomington Evans 1806 Harrison Taylor 8
Bolingbrook Jane Addams 1807 Mohamadhussein Almousawi 7
1808 Diego Campos 7
1809 Omar Chapparo 8
1810 Cameron Crosier 8
1811 Vincent Defarno 7
1812 Ignacio Escamilla 6
1813 Kamsiyochukwu Ifeajukwu 6
1814 Aiden Rybialek 8
1815 Luke Sarofim 8
1816 Logan Sourile 8
Bourbonnais UGC 1817 Isaiah Davis 8
1818 Ebenezer Gideon 7
1819 Kash Goranson 6
1820 Jeremiah Lanum 7
1821 Jack Ownbey 6
1822 Liam Peterson 8
1823 Ethan Piper 6
1824 Kyler Pralle 8
1825 Ayden Steelman 8
1826 Connor Wilson 6
Buffalo Grove Cooper 1827 Nick Cozzi 6
1828 Connor Woodin 7
Cary 1829 Colton Faulkner 8
Champaign Edison 1830 Shachar Barkalifa 8
1831 Nick Bonn 8
1832 Fynn Bright 7
1833 Cooper Carson 8
1834 Isaac Fisher 8
1835 Joshua Hooper 7
1836 Alex Mercer 8
1837 Declan Pate 8
1838 Cooper Sweet 8
1839 Joshua Wilson 8
Champaign Jefferson 1840 Payton Wendell 8
Chatham Glenwood 1841 Mitchell Burgin 8
1842 Mateo Calderon 8
1843 Ayden Groves 7
1844 Jake Herrin 8
1845 Eli Morsch 8
1846 Will Patzia 6
1847 Sal Sgro 8
1848 Grant Tretter 8
1849 Lleyton Turk 8
1850 Drew Verenski 8
Crystal Lake Bernotas 1851 Karson Hollander 8
Crystal Lake Lundahl 1852 Dayton Murphy 7
Decatur Jefferson 1853 Cale Smith 8
Dixon Reagan 1854 Damien Beck 8
1855 Brayden Bock 8
1856 Grant Boss 8
1857 Owen Brooks 8
1858 Aaron Conderman 6
1859 Cade Hey 7
1860 Jacksen Ortgiesen 8
1861 Marcus Simpson 8
1862 Wyatt Wetzell 8
1863 Jason Zinke 8
Dunlap MS 1864 Nate Acklie 6
1865 Samuel Blascyk 7
1866 Owen Button 8
1867 Braden Cox 8
1868 Adam Fairfield 7
1869 Jacob Gladstone 6
1870 Aiden Mohr 8
1871 Colton Rekus 7
1872 Charlie Serrahn 7
1873 Luke Williams 7
Edwardsville Lincoln 1874 Owen Gruben 8
Evanston Haven 1875 Samuel Froum 6
1876 Samson Gabriele 6
1877 Miles Granjean 8
1878 Jack Kelinschmit 7
1879 Luke Lister 7
1880 Luke Ng 8
1881 Henry O'Malley 7
1882 Leo Romanon 7
1883 Scott Switzer 8
1884 Aidan Thomson 7
Flossmoor Parker 1885 Damarion Best 7
1886 Moises Contreras 8
1887 Matthius Douglas 7
1888 John Hockenberry 7
1889 Dane Ivancevic 8
1890 John Lampley 8
1891 Joshua Moore 8
1892 Bennett Reich 8
1893 Vince Waterman 8
1894 Gus Zillman 6
Frankfort Hickory Creek 1895 Justin Faleczyk 8
Frankfort Summit Hill 1896 Gerry Cushing 8
1897 Jack Roberts 8
Freeport 1898 Aiden Brobst 7
Galesburg Churchill 1899 Max Martinez 8
Geneseo MS 1900 Tyler Gehl 8
Grayslake 1901 John Vagnoni 7
Gurnee Woodland 1902 Joell Belonga 8
1903 Nolan Bouma 8
1904 Jack Elkinton 7
1905 Caleb Levy 8
1906 Ryan Moats 7
1907 Ryan Phariss 8
1908 Owen Skoraczewski 7
1909 Ryan Thomas 8
1910 Kimi Vesely 7
1911 Liam Wiley 7
Homer Glen Homer 1912 Jacob Moerman 8
Jacksonville MS 1913 Ben Brockschmidt 8
1914 Zander Davidson 8
1915 Jonest Eisfelder 8
1916 Keller Fin 7
1917 Aidan Fraas 8
1918 Kellen Leifheit 8
1919 Braylon Overton 8
1920 Jacob Pool 8
1921 Collin Reif 8
1922 Griffin Roegge 8
Joliet Washington 1923 Marcellus Mines 7
Lake Forest Deer Path 1924 Xavier Garriques 6
Lake in the Hills Marlowe 1925 Caleb Emricson 7
1926 Luke Grubbs 7
1927 Jaden Gutierrez 7
1928 Ty Rassmussen 8
1929 Ben Rocks 8
1930 Pranav Vangari 8
1931 Zac Wean 7
1932 Adonai Yopps 7
1933 Brad Zilch 7
1934 Zach Zuzzio 7
Lake Villa Palombi 1935 Christian Taylor 8
Lake Zurich North 1936 Aidan Knappstein 8
Lansing Memorial 1937 Julliano Sebastian 8
Lemont Old Quarry 1938 Thomas Polen 8
Mahomet-Seymour 1939 Tyler Clark 6
1940 Gabe Difanis 8
1941 Hayden Grotelueschen 8
1942 Camden Heinold 6
1943 Mikiah Jones 7
1944 Mitchell McAnally 8
1945 Finn Randolph 7
1946 Ben Wallace 8
1947 Isaac Warren 7
1948 Gage Williams 8
Matteson Colin Powell 1949 Harold Hunley III 8
McHenry Parkland 1950 Rayaan Ahmed 8
1951 Jackson Albanese 8
1952 Cole Amelse 8
1953 Braeden Bohannon 8
1954 Ryan Gremo 8
1955 Finn Hammerl 7
1956 Kyle Lindquist 8
1957 Doug Martin 7
1958 Diego Montes 8
Minooka 1959 Liam Anderson 7
1960 Zachary Balzer 8
1961 Brett Bell 7
1962 Samuel Cernetich 6
1963 Joseph Maffeo 7
1964 Benjamin Muhich 7
1965 Noah Munson 7
1966 Brydon North 8
1967 Benjamin Paugys 8
1968 Nicholas Paugys 8
Moline John Deere 1969 Blaze Norton 7
Moline Wilson 1970 Alan Nightingale 8
Morris GS 1971 Ben Resar 8
Morton JHS 1972 Brody Bailey 7
1973 Aiden Belsly 8
1974 Payton Ferrill 8
1975 Kyler Hartter 8
1976 Caleb Lenning 7
1977 Phoenix Mahannah 8
1978 Chase Sauder 8
1979 Michael Stock 8
1980 Josh Weeks 7
1981 Yonas Wuthrich 7
New Lenox Liberty 1982 Eli Bach 7
1983 Anthony Elstner 8
1984 Dane Hagen 8
1985 Jack Lennon 8
1986 Ryan Seddon 7
1987 Dakota Stevens 7
1988 Ryan Stiglic 6
1989 Colin Vetor 8
1990 Jack Wojcik 8
New Lenox Martino 1991 Kyle Friedl 6
1992 Braden Hoff 6
1993 Ethan Hoff 8
1994 Ross Horn 8
1995 Kurt Kreis 8
1996 Connor Lebeau 8
1997 Ben McLaughlin 7
1998 Jack Paoletti 6
1999 Nolan Sams 8
2000 Devin Smith 8
Normal Chiddix 2001 Nicky Yaros 6
Normal Kingsley 2002 Landen Alcorn 7
2003 Tyler Chapman 8
2004 Mitchell Hayes 7
2005 Brandt Henderson 8
2006 Sachit Muduli 7
2007 Drew Patterson 6
2008 Noah Patterson 8
2009 Asher Reedy 7
2010 Sky Riddle 8
2011 Spencer Vincent 8
Oak Park Brooks 2012 Brady O'Connor 8
Oak Park Julian 2013 Garrett Lundgren 7
Oswego Plank 2014 Noel Velasquez 8
Oswego Traughber 2015 Jett Breed 8
2016 Matt Everix 6
2017 Patrick Jasinski 7
2018 Will Kroener 8
2019 Noah McIntyre 8
2020 Brady Nelson 8
2021 Dallas Randall 8
2022 Bradley Stratton 6
2023 David Valkanov 7
2024 Alex Ward 8
Pekin Broadmoor 2025 Parker Ruder 7
Round Lake MS 2026 Anthony Sementa 8
Shorewood Troy 2027 Romeo Grembowicz 8
Springfield Franklin 2028 Cole Boatman 7
2029 Anthony Donald 7
Sterling Challand 2030 Owen Anderson 7
2031 William Auwles 8
2032 Israel Grande 8
2033 Mikah Hernandez 8
2034 Thomas Holcomb 8
2035 Charles Johnson 5
2036 Dale Johnson 7
2037 Benjamin Munoz-Ripley 7
2038 Connor Pham 8
2039 Mateo Vasquez 8
Sugar Grove Kaneland Harter 2040 Evan Nosek 6
Urbana MS 2041 Jackson Gilbert 8
Vernon Hills Hawthorn North 2042 Austin Loyd 8
2043 Charlie Blackmer 7
2044 Noah Cedergren 7
2045 Dylan Chung 7
2046 Brady Clegg 8
2047 Anthony Greco 7
2048 Anthony Martorano 7
2049 Jack McGowean 7
2050 Demetri Poulos 8
2051 David Rzepa 8
Wheeling London 2052 Mario Torres 8
Woodridge Jefferson 2053 Miguel Castaneda 7
2054 Allan Chehin 8
2055 Philip Cupial 5
2056 Asa Gaspar 8
2057 Cohin Gilligan 7
2058 Ryan Gustis 6
2059 Jaxson Hnatiuk 7
2060 Josh Poeschel 7
2061 Carter Smott 8
2062 Jonathan Venouziou 6
Woodstock Northwood 2063 Mark Duenas 8
Yorkville 2064 Coby Allen 8
2065 Dillan Black 8
2066 Nick Childs 8
2067 Mitchell McCarty 8
2068 Josh Pugh 8
2069 Max Rowe 7
2070 Zach Russo 8
2071 Ben Whaley 8
2072 Nolan Wood 7
2073 Aaron Wynn 8

Class History

The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2012 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association