2014 Class 1A Sectional Assignments
|
Sectional A
@ Lakewood Forest Preserve - Shelter E
|
Host: Lake Zurich St. Francis deSales
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Arlington Heights Our Lady of the Wayside
Arlington Heights St. James
Barrington St. Anne
Fox River Grove
Geneva St. Peter
Grayslake St. Gilbert
Hampshire St. Charles Borromeo
Lake Zurich St. Francis deSales
Palatine Quest
Palatine St. Theresa
Palatine St. Thomas
Sycamore St. Mary's
Winfield Wheaton Christian
|
|
Sectional B
@ Busse Woods
|
Host: Mt. Prospect St. Raymond
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Buffalo Grove St. Mary
Chicago Brickton
Chicago OSM
Chicago Queen of Angels
Chicago Sacred Heart
Chicago St. Andrew
Chicago St. Benedict
Chicago St. Clement
Chicago St. Eugene
Chicago St. Josaphat
Mt. Prospect St. Emily
Mt. Prospect St. Raymond
Wilmette St. Francis
|
|
Sectional C
@ Kankakee Community College
|
Host: Bourbonnais Maternity BVM
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Aurora Christian
Beecher
Bourbonnais Maternity BVM
Bourbonnais St. George
Bradley St. Joseph
Clarendon Hills Notre Dame
Joliet St. Paul
Joliet St. Raymond
Kankakee Aquinas
La Grange St. Francis
Lisle St. Joan of Arc
Orland Hills Bernardin
Woodridge St. Scholastica
(Coop)
(Boys Only)
|
|
Sectional D
@ Northeast Junior High School
|
Host: East Moline Northeast
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Brimfield
Chillicothe St. Edward's
Colona
East Moline Northeast
Elmwood
Mossville
Peoria Heights St. Thomas
Peoria Quest
Peoria St. Philomena
Princeville
Rockford Keith
(Boys Only)
Spring Bay Riverview
Sterling St. Mary's
(Coop)
|
|
|
IESA Cross-Country 2014 Class 1A Sectional Assignments |
Sectional E
@ Durham Park
|
Host: Crescent City
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Bloomington Holy Trinity
Bloomington St. Mary's
Crescent City
(Coop)
Heyworth
Ladd
(Boys Only)
Morton Blessed Sacrament
Normal Epiphany
Onarga Iroquois West
Ottawa Marquette
South Wilmington
(Coop)
|
|
Sectional F
@ Sectional F
|
Host: Mason City Illini Central
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Athens
Bushnell-Prairie City
Carthage
Delavan
Liberty
Mason City Illini Central
Pekin St. Joseph
Peoria Academy
Quincy Blessed Sacrament
South Pekin
(Coop)
Tremont
|
|
Sectional G
@ Lincoln Park
|
Host: Springfield Christ the King
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Carrollton GS
(Coop)
Decatur Garfield Montessori
Decatur Hope
Decatur Johns Hill
Decatur Our Lady of Lourdes
(Coop)
Decatur Robertson
Franklin
(Coop)
Springfield Christ the King
(Coop)
Springfield Christian
Warrensburg-Latham
White Hall North Greene
|
|
Sectional H
@ The High School of St. Thomas More
|
Host: Champaign St. Matthew
Date: Saturday, October 11, 2014
|
Bement
(Boys Only)
Bismarck-Henning
(Boys Only)
Champaign Holy Cross
Champaign St. Matthew
Chrisman Scottland
Danville Schlarman
Effingham St. Anthony
(Coop)
Philo St. Thomas
Rossville-Alvin
Toledo Cumberland
Urbana University
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split in 2012 into three classes of 1A, 2A and 3A. In 2023 it was split again into the current four classes of 1A, 2A, 3A and 4A.
How Class Split is Determined
|