2013 Class 2A Sectional Assignments
|
Sectional A
@ Johnsburg Junior High School
|
Host: Johnsburg JHS
Date: Saturday, October 12, 2013
|
DeKalb Clinton Rosette
Dixon Reagan
Ingleside Gavin South
Island Lake Matthews
Johnsburg JHS
Marengo
Richmond Nippersink
Rockford Christian
Rockford Marshall
Rockton Stephen Mack
Round Lake Park
South Beloit Willowbrook
(Girls Only)
|
|
Sectional B
@ Melas Park
|
Host: Prospect Heights MacArthur
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Buffalo Grove Twin Groves
Green Oaks Oak Grove
Lindenhurst Millburn MS
Long Grove Woodlawn
Mt. Prospect River Trails
Mundelein Carl Sandburg
Mundelein West Oak
Northbrook Wood Oaks
Prospect Heights MacArthur
Vernon Hills Hawthorn North
Vernon Hills Hawthorn South
Wauconda
|
|
Sectional C
@ Bolingbrook Central Park
|
Host: Bolingbrook Jane Addams
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Aurora Bednarcik
Bolingbrook Humphrey
Bolingbrook Jane Addams
Burr Ridge Gower
Chicago Whitney Young
Darien Eisenhower
Downers Grove Lakeview
La Grange Gurrie
Plano
River Forest Roosevelt
Sandwich
Willowbrook Westview Hills
|
|
Sectional D
@ Dellwood Park
|
Host: Lockport Oak Prairie
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Calumet Park
Channahon
Crest Hill Richland
Dixmoor Rosa Parks
Herscher Limestone
Joliet Dirksen
Lockport Oak Prairie
Manhattan
Manteno
Peotone
Plainfield Murphy
Romeoville Lukancic
Steger Columbia
|
|
|
IESA Cross-Country 2013 Class 2A Sectional Assignments |
Sectional E
@ Great Oaks Community Church
|
Host: Germantown Hills
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Chillicothe
Dunlap MS
Dunlap Valley MS
East Peoria Central
El Paso-Gridley
Eureka
Geneseo MS
Germantown Hills
Metamora GS
(Coop)
Morton JHS
Peoria Limestone Walters
(Coop)
Washington Central
Washington MS
|
|
Sectional F
@ Schuy-Rush Park
|
Host: Rushville Schuyler Industry
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Beardstown MS
Canton Ingersoll
Farmington Central
Macomb
Moline Seton Catholic
(Coop)
Petersburg PORTA JHS
(Coop)
Pleasant Plains
Rushville Schuyler Industry
Springfield Grant
Springfield Jefferson
Springfield Lincoln
(Coop)
|
|
Sectional G
@ 10 AM Girls, 10:45 Boys
|
Host: Paxton-Buckley-Loda
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Champaign Edison
Champaign Franklin
Clinton
Danville South View
Downs Tri-Valley
Monticello
Paxton-Buckley-Loda
Pontiac JHS
(Coop)
Rantoul Eater
St. Joseph
Stanford Olympia
Tolono Unity
|
|
Sectional H
@ Shelbyville (Forest Park)
|
Host: Shelbyville Moulton
Date: Saturday, October 12, 2013
|
Auburn JHS at Divernon
Carlinville
Decatur Stephen Decatur
Litchfield
(Girls Only)
Mt. Zion
Newton Jasper County
(Coop)
Riverton
Robinson Nuttall
Rochester
Shelbyville Moulton
Springfield St. Agnes
(Coop)
Williamsville
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split in 2012 into three classes of 1A, 2A and 3A. In 2023 it was split again into the current four classes of 1A, 2A, 3A and 4A.
How Class Split is Determined
|