2018 Boys Class 1A Starting Box Assignments |
Box # |
Schools |
1 |
Elmwood |
2 |
Springfield Christ the King |
3 |
Chicago Northside |
4 |
Gillespie, Huston - South Pekin Glesne, Lucas - Pekin St. Joseph Simpson, Lucas - Dixon St. Mary's Lynch, Eliot - Peoria St. Jude Volk, Alex - Washington St. Patrick Summers, Landon - Dixon St. Mary's Alig, Osric - Washington St. Patrick Boesen, Kenny - Dixon St. Mary's
|
5 |
Bourbonnais St. Paul's |
6 |
Decatur Our Lady of Lourdes |
7 |
Champaign St. Matthew |
8 |
Newton, Andrew - Chicago Alphonsus Moore, James - Chicago ICSJ Kozlowski, Will - Chicago St. Helen Addington, Keene - Chicago ICSJ Russette, Matthew - Chicago St. Viator Accola, Julian - Chicago ICSJ Bennett, Avery - Chicago St. Clement Ray, Jack - Chicago St. Helen
|
9 |
Plainfield St. Mary |
10 |
Franklin |
11 |
Mt. Prospect St. Raymond |
12 |
Ruwe, Zachary - Homer Heritage Robbins, Kenneth - Cowden-Herrick Gilles, Jackson - Villa Grove Denmark-Collins, Rowan - Homer Heritage Wallace, Aiden - Cowden-Herrick White, Chase - Villa Grove Reising, Henry - Decatur Johns Hill Cook, Evan - Decatur Garfield Montessori
|
13 |
Millbrook |
14 |
Chicago St. Benedict |
15 |
Liberty |
16 |
Heine, Lance - Lake Zurich St. Francis deSales Franada, Dylan - Lake Zurich St. Francis deSales Piagari, Michael - Mt. Prospect St. Emily Dureja, Vidhit - Fox River Grove Whelan, John - Arlington Heights St. James Badgley, Charlie - Grayslake Prairie Crossing Hutchison, John - Arlington Heights St. James Johnson, Kyle - Pingree Grove Cambridge Lakes Papanicholas, Joey - Arlington Heights St. James
|
17 |
Effingham St. Anthony |
18 |
Bloomington Corpus Christi |
19 |
Casey-Westfield |
20 |
Heitzig, Brenden - Lincoln West Lincoln-Broadwell Saunders, Jay - Philo St. Thomas Grosse Perdekamp, Lukas - Urbana University Riley, Jakob - Champaign Holy Cross Elward, Andrew - Morton Blessed Sacrament Sundell, Abrien - Delavan Springer, Sam - Delavan Sander, Matthew - Morton Blessed Sacrament
|
21 |
Clarendon Hills Notre Dame |
22 |
Downers Grove St. Mary Gostyn |
23 |
Buffalo Grove St. Mary |
24 |
Munsterman, Sam - Crescent City Aldridge, Austin - Seneca Ciarlette, Nathan - Joliet St. Paul Einhaus, Kevin - Seneca Bonilla, Alex - Bourbonnais St. George Dykstra, Bennett - Bourbonnais St. George Goering, Benjamin - Bourbonnais St. George Klein, Lukas - Joliet St. Raymond
|
25 |
Chicago Old St. Mary's |
26 |
Princeville |
27 |
Normal Epiphany |
28 |
Howard, Caleb - Carrollton GS Crater, Jacob - Springfield Christian Mason, Blake - Lewistown JHS Dillard, Dawson - Jacksonville Our Saviour Kluge, Kaleb - Jacksonville Our Saviour Bruns, Nick - Carthage Sours, Carter - Lewistown JHS Fitzgibbon, Ethan - Springfield Christian
|
29 |
Brimfield |
30 |
Palatine St. Thomas |
31 |
La Grange St. Francis |
32 |
Winkelman, Daniel - Elgin Harvest Christian Smith, Brendan - Wheaton St. Michael Doering, Nick - Sycamore St. Mary's O'Neill, Liam - Glen Ellyn St. Petronille Chung, Lucas - Geneva St. Peter Riedl, Jason - Westmont Holy Trinity Bare, Andrew - Glen Ellyn St. Petronille Gaspardo , Matthew - Orland Hills Bernardin
|
|
Class History
The IESA sanctioned Cross-Country in 1979. There was one class of Cross-Country until 1997 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split in 2012 into three classes of 1A, 2A and 3A. In 2023 it was split again into the current four classes of 1A, 2A, 3A and 4A.
How Class Split is Determined
|