2019 State Meet Results
|
Last updated at 7:27 pm on Saturday, March 9, 2019 |
FIRST ROUND |
|
|
QUARTERFINALS |
|
|
SEMIFINALS |
|
|
FINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Brant Widlowski, Coal City |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Gibson, Erie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fall 00:23 |
|
Brant Widlowski |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cayden Poole |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Noah Piepenbrink, Buffalo Grove Twin Groves |
|
Dec 5-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Cayden Poole, Clinton |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 6-2 |
|
|
|
|
Brant Widlowski |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Isaih Reynolds |
|
|
|
|
|
|
Jackson Carroll, Glasford Illini Bluffs |
|
|
|
|
Dec 2-0 |
|
|
|
|
|
Kadin Kern, Sandwich |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 5-1 |
|
Jackson Carroll |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Isaih Reynolds |
|
|
|
|
|
|
|
|
Isaih Reynolds, Clinton |
|
Dec 3-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Henry Hildreth, Stillman Valley Meridian |
|
|
|
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
|
|
|
Fall 2:12 |
|
|
|
|
|
|
|
Brant Widlowski, Coal City |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Joey Ruzic, Springfield St. Agnes |
|
|
|
Joey Ruzic, Springfield St. Agnes |
|
|
|
|
|
|
|
Dec 4-3 |
|
|
|
Khrisgen Odom, Gurnee Viking |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
T-Fall 16-0 |
|
Joey Ruzic |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Miles Corder |
|
|
|
|
|
|
|
|
Miles Corder, Sandwich |
|
Dec 8-1 |
|
|
|
|
|
|
|
Camden Pruis, Morrison JHS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fall 3:53 |
|
|
|
|
Joey Ruzic |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gavin Rockey |
|
|
|
|
|
|
Gavin Rockey, Island Lake Matthews |
|
|
|
|
Dec 5-1 |
|
|
|
|
|
|
Levi Wilkinson, Roxana |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec 4-0 |
|
Gavin Rockey |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Davis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
John Davis, Canton Ingersoll |
|
Dec 3-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Landon Westenfeld, Manteno |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M-Dec 10-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FIRST ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
SECOND ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
QUARTERFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
SEMIFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
CONSOLATION FINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
⇒ John Davis, Canton Ingersoll |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Gibson, Erie |
|
|
Noah Piepenbrink |
|
|
|
|
|
⇒ Isaih Reynolds, Clinton |
|
|
|
Noah Piepenbrink, Buffalo Grove Twin Groves |
|
|
M-Dec 9-1 |
|
John Davis |
|
|
Miles Corder |
|
|
|
Fall 3:33 |
|
|
|
|
Miles Corder |
|
|
Dec 6-4 |
|
|
|
|
|
⇒ Miles Corder, Sandwich |
|
Dec 11-5 |
|
|
|
|
|
Kadin Kern, Sandwich |
|
|
Kadin Kern |
|
|
|
|
|
|
|
THIRD PLACE |
Henry Hildreth, Stillman Valley Meridian |
|
|
Dec 2-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Isaih Reynolds, Clinton |
Dec 9-5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cayden Poole, Clinton |
|
|
|
⇒ Jackson Carroll, Glasford Illini Bluffs |
|
|
|
|
|
|
|
Dec 5-0 |
Khrisgen Odom, Gurnee Viking |
|
|
Camden Pruis |
|
|
|
|
|
⇒ Gavin Rockey, Island Lake Matthews |
|
|
Camden Pruis, Morrison JHS |
|
|
Dec 6-0 |
|
Jackson Carroll |
|
|
Cayden Poole |
|
|
|
Fall 0:57 |
|
|
|
|
Cayden Poole |
|
|
Dec 11-0 |
|
|
|
|
|
|
⇒ Cayden Poole, Clinton |
|
Dec 1-0 UTB |
|
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
Levi Wilkinson, Roxana |
|
|
Levi Wilkinson |
|
|
|
|
|
|
|
|
Miles Corder, Sandwich |
Landon Westenfeld |
|
|
M-Dec 18-5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Gavin Rockey, Island Lake Matthews |
Fall 2:49 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M-Dec 12-4 |
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|