2019 State Meet Results
|
Last updated at 7:27 pm on Saturday, March 9, 2019 |
FIRST ROUND |
|
|
QUARTERFINALS |
|
|
SEMIFINALS |
|
|
FINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jackson Cherep, Darien Eisenhower |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Cardenas, Peotone |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec OT 2-0 |
|
Jackson Cherep |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eli Gustafson |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eli Gustafson, Rock Island Edison |
|
Dec 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Gauge Oest, Beardstown MS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
M-Dec 14-4 |
|
|
|
|
Eli Gustafson |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kody Marschner |
|
|
|
|
|
|
Kody Marschner, Braidwood Reed-Custer |
|
|
|
|
Fall 1:52 |
|
|
|
|
|
Bye |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kody Marschner |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Noah Jorgensen |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bye |
|
Fall :27 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Noah Jorgensen, Taylor Ridge Rockridge |
|
|
|
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kody Marschner, Braidwood Reed-Custer |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Diaz, Plano |
|
|
|
Chase Allen, Roxana |
|
|
|
|
|
|
|
Fall 1:29 |
|
|
|
Lucas Smith, Canton Ingersoll |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fall 0:09 |
|
Chase Allen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eliyas Peray |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bye |
|
Dec 3-1 |
|
|
|
|
|
|
|
Eliyas Peray, Plano |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eliyas Peray |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Diaz |
|
|
|
|
|
|
Jace Bennett, Rock Island Edison |
|
|
|
|
Fall 3:36 |
|
|
|
|
|
|
Daniel Watson, Shelbyville Moulton |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dec OT 2-1 |
|
Daniel Watson |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Diaz |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Diaz, Plano |
|
Fall :17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ian Murphy, Lindenhurst Millburn MS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fall 1:28 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FIRST ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
SECOND ROUND WRESTLEBACKS |
|
|
QUARTERFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
SEMIFINAL WRESTLEBACKS |
|
|
CONSOLATION FINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
⇒ Daniel Watson, Shelbyville Moulton |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Cardenas, Peotone |
|
|
Gauge Oest |
|
|
|
|
|
⇒ Eli Gustafson, Rock Island Edison |
|
|
|
Gauge Oest, Beardstown MS |
|
|
Dec 4-2 |
|
Daniel Watson |
|
|
Chase Allen |
|
|
|
Fall :56 |
|
|
|
|
Chase Allen |
|
|
Dec 8-2 |
|
|
|
|
|
⇒ Chase Allen, Roxana |
|
Fall :30 |
|
|
|
|
|
Bye |
|
|
Bye |
|
|
|
|
|
|
|
THIRD PLACE |
Bye |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Chase Allen, Roxana |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Eliyas Peray, Plano |
|
|
|
⇒ Noah Jorgensen, Taylor Ridge Rockridge |
|
|
|
|
|
|
|
Fall 1:19 |
Lucas Smith, Canton Ingersoll |
|
|
Lucas Smith |
|
|
|
|
|
⇒ Eliyas Peray, Plano |
|
|
Bye |
|
|
M-Dec 9-0 |
|
Noah Jorgensen |
|
|
Jackson Cherep |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jackson Cherep |
|
|
Fall 3:27 |
|
|
|
|
|
|
⇒ Jackson Cherep, Darien Eisenhower |
|
Fall :58 |
|
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
Jace Bennett, Rock Island Edison |
|
|
Jace Bennett |
|
|
|
|
|
|
|
|
Eli Gustafson, Rock Island Edison |
Ian Murphy |
|
|
Fall 2:24 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jackson Cherep, Darien Eisenhower |
Dec 7-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Fall :26 |
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|