2019 Class A Regional Assignments
|
Sectional A
@ Alan B. Shepard Middle School
|
Host: Deerfield Shepard
Date: Saturday, March 2, 2019
|
Regional 1
@ Genoa-Kingston High School
|
Genoa Kingston
Pingree Grove Cambridge Lakes
Rockford Lutheran
Stillman Valley Meridian
(Coed)
Winnebago
|
|
Regional 2
@ Johnsburg Junior High
|
Fox Lake Stanton
(Coed)
Green Oaks Oak Grove
(Coed)
Gurnee Viking
Johnsburg JHS
Lindenhurst Millburn MS
Richmond Nippersink
|
|
Regional 3
@ Matthews Middle School
|
Buffalo Grove Twin Groves
(Coed)
Deerfield Caruso
(Coed)
Deerfield Shepard
Island Lake Matthews
Mt. Prospect River Trails
Prospect Heights MacArthur
(Coed)
|
|
Regional 4
@ Eisenhower Jr. High School
|
Burr Ridge Gower
Burr Ridge MS
Darien Eisenhower
La Grange Gurrie
(Coed)
Willowbrook Westview Hills
|
|
Sectional B
@ Coal City High School
|
Host: Coal City
Date: Saturday, March 2, 2019
|
Regional 5
@ Richland Junior High School
|
Channahon
(Coed)
Crest Hill Richland
(Coed)
Lisle
Plano
(Coed)
Sandwich
(Coed)
|
|
Regional 6
@ Reed-Custer Middle School
|
Braidwood Reed-Custer
(Coed)
Coal City
Marseilles ES
(Coed)
Seneca
(Co-op)
Wilmington
(Co-op)
(Coed)
|
|
Regional 7
@ Peotone Junior High School
|
Clifton Nash
(Co-op)
Glenwood Brookwood
Herscher Limestone
Manteno
(Coed)
Peotone
(Coed)
|
|
Regional 8
@ GCMS Middle School
|
Colfax Ridgeview
(Co-op)
(Coed)
Forrest Prairie Central
(Coed)
Gibson City GCMS
(Co-op)
(Coed)
LeRoy
(Co-op)
(Coed)
Pontiac JHS
(Co-op)
(Coed)
|
|
Sectional C
@ Central Junior High School
|
Host: East Peoria Central
Date: Saturday, March 2, 2019
|
Regional 9
@ Riverdale High School
|
Joy Mercer County
Orion
Port Byron Riverdale
Rock Island Edison
Sherrard JHS
Taylor Ridge Rockridge
|
|
Regional 10
@ Erie High School
|
Erie
(Co-op)
(Coed)
Fulton River Bend
(Coed)
Kewanee Central
(Coed)
Morrison JHS
Mt. Carroll West Carroll
(Co-op)
Rock Falls
(Co-op)
(Coed)
|
|
Regional 11
@ Canton High School
|
Canton Ingersoll
(Coed)
Glasford Illini Bluffs
(Coed)
Knoxville JHS
Macomb
Monmouth-Roseville JHS
(Coed)
Peoria St. Philomena
(Co-op)
|
|
Regional 12
@ Eureka Middle School
|
East Peoria Central
(Coed)
El Paso-Gridley
(Coed)
Eureka
Mackinaw Dee-Mack
(Coed)
Princeton Logan
Tremont
|
|
Sectional D
@ Litchfield High School
|
Host: Litchfield
Date: Saturday, March 2, 2019
|
Regional 13
@ Monticello Middle School
|
Clinton
Heyworth
(Co-op)
Lincoln JHS
(Co-op)
(Coed)
Monticello
Stanford Olympia
|
|
Regional 14
@ Havana Junior High
|
Beardstown MS
(Co-op)
Camp Point Central
(Co-op)
Havana
Petersburg PORTA JHS
(Co-op)
(Coed)
Pittsfield Pikeland
Springfield St. Agnes
(Co-op)
|
|
Regional 15
@ Auburn Jr. High School @ Divernon
|
Auburn JHS at Divernon
Carlyle
Litchfield
(Coed)
Rochester
Roxana
(Coed)
Taylorville JHS
|
|
Regional 16
@ Shelbyville High School
|
Lawrenceville Parkview
(Co-op)
(Coed)
Mattoon St. John's
Mt. Carmel
(Coed)
Mt. Zion
(Coed)
Shelbyville Moulton
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys wrestling in 1980. There was one class of wrestling until 2019 when the activity was split into A and AA based upon enrollment.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.