2024 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lockport Taft |
Crete Illinois Lutheran (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Crete Illinois Lutheran | 30 |
|
|
|
01/30/2024
|
Lockport Taft (4th Seed) | 38 |
|
Lockport Taft | 24 |
01/27/2024
| |
Grant Park (5th Seed) | 23 |
CRETE ILLINOIS LUTHERAN | 37 |
|
01/31/2024
|
Lockport Fairmont (2nd Seed) | 2 |
|
|
|
St. Anne | 25 |
01/27/2024
-
FORFEIT
| |
Riverdale Patton (7th Seed) | 0 |
Lockport Fairmont | 26 |
|
01/30/2024
|
St. Anne (3rd Seed) | 63 |
|
St. Anne | 44 |
01/27/2024
| |
Hopkins Park Lorenzo Smith (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Ottawa Marquette |
Ottawa Marquette (1st Seed) | 47 |
|
|
01/27/2024
|
Rockdale (8th Seed) | 16 |
Ottawa Marquette | 32 |
|
|
|
01/30/2024
|
Elwood GS (4th Seed) | 36 |
|
Elwood GS | 13 |
01/27/2024
| |
Marseilles Milton Pope (5th Seed) | 32 |
OTTAWA MARQUETTE | 38 |
|
02/01/2024
|
Ottawa Wallace (2nd Seed) | 31 |
|
|
|
Mazon-Verona-Kinsman | 11 |
01/27/2024
| |
Morris Nettle Creek (7th Seed) | 15 |
Ottawa Wallace | 38 |
|
01/30/2024
|
Mazon-Verona-Kinsman (3rd Seed) | 38 |
|
Mazon-Verona-Kinsman | 46 |
01/27/2024
| |
Grand Ridge (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Mendota Holy Cross |
Mendota Holy Cross (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mendota Holy Cross | 51 |
|
|
|
01/30/2024
|
LaSalle Dimmick (4th Seed) | 45 |
|
LaSalle Dimmick | 42 |
01/27/2024
| |
Rockford Our Lady of Sacred Heart (5th Seed) | 41 |
MENDOTA HOLY CROSS | 57 |
|
02/01/2024
|
LaSalle Trinity Catholic (2nd Seed) | 32 |
|
|
|
Peru Catholic | 32 |
01/27/2024
| |
Oglesby Holy Family (7th Seed) | 25 |
LaSalle Trinity Catholic | 32 |
|
01/30/2024
|
Peru Catholic (3rd Seed) | 64 |
|
Peru Catholic | 41 |
01/27/2024
| |
Utica Waltham (6th Seed) | 31 |
Regional Host: Lostant |
Streator Woodland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Streator Woodland | 39 |
|
|
|
01/27/2024
|
Flanagan (4th Seed) | 43 |
|
Flanagan | 30 |
01/27/2024
| |
Lowpoint-Washburn (5th Seed) | 24 |
STREATOR WOODLAND | 47 |
|
02/01/2024
|
Washington St. Patrick (2nd Seed) | 31 |
|
|
|
Washington St. Patrick | 24 |
01/27/2024
| |
Lostant (7th Seed) | 15 |
Washington St. Patrick | 24 |
|
01/27/2024
|
Roanoke-Benson (3rd Seed) | 31 |
|
Roanoke-Benson | 22 |
01/27/2024
| |
Spring Bay Riverview (6th Seed) | 20 |
Regional Host: Kewanee Visitation |
Annawan (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Annawan | 51 |
|
|
|
01/30/2024
|
Kickapoo St. Mary's (4th Seed) | 30 |
|
Kickapoo St. Mary's | 18 |
01/27/2024
| |
Woodhull AlWood (5th Seed) | 8 |
ANNAWAN | 31 |
|
02/01/2024
|
Kewanee Visitation (2nd Seed) |
|
|
|
Kewanee Visitation | 18 |
| |
BYE |
Kewanee Visitation | 27 |
|
01/30/2024
|
Monmouth ICS (3rd Seed) | 51 |
|
Monmouth ICS | 23 |
01/27/2024
| |
Cambridge JHS (6th Seed) | 6 |
Regional Host: Peoria St. Jude |
Peoria St. Jude (1st Seed) | 48 |
|
|
01/27/2024
|
Peoria Hollis (8th Seed) | 4 |
Peoria St. Jude | 51 |
|
|
|
01/30/2024
|
Peoria Pleasant Hill (4th Seed) | 60 |
|
Peoria Pleasant Hill | 21 |
01/27/2024
| |
Bartonville Oak Grove (5th Seed) | 35 |
PEORIA ST. JUDE | 31 |
|
01/31/2024
|
Bartonville Monroe (2nd Seed) | 44 |
|
|
|
Peoria Heights St. Thomas | 16 |
01/27/2024
| |
Bartonville GS (7th Seed) | 15 |
Bartonville Monroe | 40 |
|
01/30/2024
|
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed) | 55 |
|
Peoria Heights St. Thomas | 53 |
01/27/2024
| |
Peoria Limestone Walters (6th Seed) | 12 |
Regional Host: Rantoul St. Malachy |
Gifford (1st Seed) | 43 |
|
|
01/27/2024
|
Thomasboro (8th Seed) | 21 |
Gifford | 36 |
|
|
|
01/30/2024
|
Cissna Park (4th Seed) | 34 |
|
Cissna Park | 15 |
01/27/2024
| |
Rossville-Alvin (5th Seed) | 31 |
GIFFORD | 37 |
|
02/01/2024
|
Milford (2nd Seed) | 33 |
|
|
|
Milford | 23 |
01/27/2024
| |
Potomac (7th Seed) | 26 |
Milford | 31 |
|
01/30/2024
|
Rantoul St. Malachy (3rd Seed) | 35 |
|
Donovan | 12 |
01/27/2024
| |
Donovan (6th Seed) | 36 |
Regional Host: Saunemin |
Pontiac St. Mary's (1st Seed) | 62 |
|
|
01/27/2024
|
Odell (8th Seed) | 14 |
Pontiac St. Mary's | 47 |
|
|
|
01/30/2024
|
Cornell (4th Seed) | 44 |
|
Cornell | 26 |
01/27/2024
| |
Ransom (5th Seed) | 30 |
PONTIAC ST. MARY'S | 38 |
|
01/31/2024
|
Piper City Tri-Point (2nd Seed) | 1 |
|
|
|
Lexington | 28 |
01/27/2024
| |
Buckley St. John's (7th Seed) | 0 |
Piper City Tri-Point | 35 |
|
01/30/2024
|
Lexington (3rd Seed) | 50 |
|
Lexington | 46 |
01/27/2024
| |
Saunemin (6th Seed) | 21 |
Regional Host: Normal Epiphany |
Delavan (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Delavan | 39 |
|
|
|
01/31/2024
|
Morton Blessed Sacrament (4th Seed) | 48 |
|
Morton Blessed Sacrament | 33 |
01/27/2024
| |
Bloomington St. Mary's (5th Seed) | 26 |
Delavan | 30 |
|
02/01/2024
|
Normal Epiphany (2nd Seed) | 48 |
|
|
|
NORMAL EPIPHANY | 31 |
01/27/2024
| |
South Pekin (7th Seed) | 12 |
Normal Epiphany | 60 |
|
01/31/2024
|
Normal Calvary (3rd Seed) | 50 |
|
Normal Calvary | 35 |
01/27/2024
| |
Hartsburg-Emden (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Greenview |
Decatur Unity (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Decatur Unity | 35 |
|
|
|
01/30/2024
|
Lincoln Chester-East Lincoln (4th Seed) | 55 |
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 43 |
01/27/2024
| |
Springfield Christian (5th Seed) | 38 |
LINCOLN CHESTER-EAST LINCOLN | 37 |
|
02/01/2024
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell (2nd Seed) | 75 |
|
|
|
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 27 |
01/27/2024
| |
Buffalo Tri-City (7th Seed) | 5 |
Lincoln West Lincoln-Broadwell | 35 |
|
01/30/2024
|
Lincoln Carroll Catholic (3rd Seed) | 52 |
|
Lincoln Carroll Catholic | 23 |
01/27/2024
| |
Greenview (6th Seed) | 35 |
Regional Host: Hume Shiloh |
Chrisman Scottland (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Chrisman Scottland | 19 |
|
|
|
01/30/2024
|
Homer Heritage (4th Seed) | 31 |
|
Homer Heritage | 36 |
01/27/2024
| |
Kansas (5th Seed) | 21 |
Homer Heritage | 25 |
|
01/31/2024
|
Hume Shiloh (2nd Seed) | 31 |
|
|
|
HUME SHILOH | 32 |
01/27/2024
| |
Georgetown La Salette (7th Seed) | 21 |
Hume Shiloh | 41 |
|
01/30/2024
|
Danville Schlarman (3rd Seed) | 36 |
|
Danville Schlarman | 34 |
01/27/2024
| |
Martinsville (6th Seed) | 13 |
Regional Host: Urbana University |
Royal Prairieview Ogden (1st Seed) | 77 |
|
|
01/27/2024
|
DeLand-Weldon (8th Seed) | 6 |
Royal Prairieview Ogden | 57 |
|
|
|
01/31/2024
|
Champaign Judah Christian (4th Seed) | 42 |
|
Champaign Judah Christian | 28 |
01/27/2024
| |
Champaign St. Matthew (5th Seed) | 39 |
ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN | 42 |
|
02/01/2024
|
Champaign Next Generation (2nd Seed) | 64 |
|
|
|
Champaign Next Generation | 34 |
01/27/2024
| |
Champaign Holy Cross (7th Seed) | 12 |
Champaign Next Generation | 36 |
|
01/31/2024
|
Urbana University (3rd Seed) | 53 |
|
Urbana University | 28 |
01/27/2024
| |
Philo St. Thomas (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Augusta Southeastern |
Augusta Southeastern (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Augusta Southeastern | 31 |
|
|
|
01/30/2024
|
Virginia (4th Seed) | 41 |
|
Virginia | 19 |
01/27/2024
| |
Payson Seymour (5th Seed) | 18 |
Augusta Southeastern | 13 |
|
02/01/2024
|
Jacksonville Our Saviour (2nd Seed) |
|
|
|
GRIGGSVILLE-PERRY | 39 |
| |
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 16 |
|
01/30/2024
|
Griggsville-Perry (3rd Seed) | 49 |
|
Griggsville-Perry | 34 |
01/27/2024
| |
Ashland A-C Central (6th Seed) | 19 |
Regional Host: Carrollton St. John |
Kinderhook Western (1st Seed) | 43 |
|
|
01/27/2024
|
Bunker Hill Wolf Ridge (8th Seed) | 8 |
Kinderhook Western | 33 |
|
|
|
01/30/2024
|
Jerseyville St. Francis HG (4th Seed) | 31 |
|
Jerseyville St. Francis HG | 23 |
01/27/2024
| |
Mt. Olive (5th Seed) | 20 |
KINDERHOOK WESTERN | 37 |
|
01/31/2024
|
Godfrey St. Ambrose (2nd Seed) | 36 |
|
|
|
Godfrey St. Ambrose | 34 |
01/27/2024
| |
Carrollton GS (7th Seed) | 29 |
Godfrey St. Ambrose | 35 |
|
01/30/2024
|
Carrollton St. John (3rd Seed) | 41 |
|
Carrollton St. John | 32 |
01/27/2024
| |
Pleasant Hill (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Effingham Sacred Heart |
Mattoon St. John's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mattoon St. John's | 52 |
|
|
|
01/30/2024
|
Effingham Sacred Heart (4th Seed) | 45 |
|
Effingham Sacred Heart | 37 |
01/27/2024
| |
Sigel St. Michael's (5th Seed) | 18 |
MATTOON ST. JOHN'S | 47 |
|
01/31/2024
|
Newton St. Thomas (2nd Seed) | 49 |
|
|
|
Newton St. Thomas | 43 |
01/27/2024
| |
Oblong (7th Seed) | 19 |
Newton St. Thomas | 34 |
|
01/30/2024
|
Neoga (3rd Seed) | 40 |
|
Neoga | 12 |
01/27/2024
| |
Windsor (6th Seed) | 31 |
Regional Host: East St. Louis Younge |
Pana Sacred Heart (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Pana Sacred Heart | 65 |
|
|
|
01/30/2024
|
Mulberry Grove JHS (4th Seed) | 25 |
|
East St. Louis Younge | 28 |
01/27/2024
| |
East St. Louis Younge (5th Seed) | 35 |
PANA SACRED HEART | 48 |
|
01/31/2024
|
Pocahontas (2nd Seed) |
|
|
|
Findlay Okaw Valley | 20 |
| |
BYE |
Pocahontas | 23 |
|
01/30/2024
|
Findlay Okaw Valley (3rd Seed) | 49 |
|
Findlay Okaw Valley | 32 |
01/27/2024
| |
Ramsey (6th Seed) | 29 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|