2018 Regional Bracket/Results
|
7-1A
|
7-2A
|
7-3A
|
7-4A
-
8-1A
|
8-2A
|
8-3A
|
8-4A
-
Regional Champs/Sectional Match-ups
|
Regional Host: Lake in the Hills Marlowe |
Algonquin Heineman (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Algonquin Heineman | 53 |
|
|
|
01/22/2018
|
Barrington Prairie (4th Seed) | 25 |
|
Batavia Rotolo | 15 |
01/20/2018
| |
Batavia Rotolo (5th Seed) | 34 |
ALGONQUIN HEINEMAN | 47 |
|
01/24/2018
|
Sandwich (2nd Seed) |
|
|
|
Sandwich | 22 |
| |
BYE |
Sandwich | 35 |
|
01/22/2018
|
Lake in the Hills Marlowe (3rd Seed) | 38 |
|
Lake in the Hills Marlowe | 31 |
01/20/2018
| |
Barrington Station (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Sterling Challand |
Sterling Challand (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sterling Challand | 41 |
|
|
|
1/24/2018
|
Rockford West (4th Seed) | 34 |
|
Rockford West | 33 |
1/22/2018
| |
Rockford Kennedy (5th Seed) | 24 |
STERLING CHALLAND | 37 |
|
1/25/2018
|
Rockford Flinn (2nd Seed) | 60 |
|
|
|
Rockford RESA | 32 |
1/23/2018
| |
Rockford Eisenhower (7th Seed) | 25 |
Rockford Flinn | 34 |
|
1/24/2018
|
Rockford RESA (3rd Seed) | 57 |
|
Rockford RESA | 57 |
1/23/2018
| |
Rockford Lincoln (6th Seed) | 17 |
Regional Host: Markham Prairie-Hills |
Maywood Irving (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Maywood Irving | 43 |
|
|
|
01/22/2018
|
Homer Glen Homer (4th Seed) | 37 |
|
Homer Glen Homer | 36 |
01/20/2018
| |
Woodridge Jefferson (5th Seed) | 25 |
Maywood Irving | 32 |
|
01/23/2018
|
Markham Prairie-Hills (2nd Seed) | 54 |
|
|
|
MARKHAM PRAIRIE-HILLS | 48 |
01/20/2018
| |
Robbins Kellar (7th Seed) | 27 |
Markham Prairie-Hills | 48 |
|
01/22/2018
|
Bellwood Roosevelt (3rd Seed) | 31 |
|
Bellwood Roosevelt | 17 |
01/20/2018
| |
Lockport Oak Prairie (6th Seed) | 30 |
Regional Host: Phoenix Coolidge |
Phoenix Coolidge (1st Seed) | 49 |
|
|
01/20/2018
-
OT
|
Lansing Memorial (8th Seed) | 48 |
Phoenix Coolidge | 46 |
|
|
|
01/22/2018
|
Harvey Brooks (4th Seed) | 30 |
|
Homewood Hart | 49 |
01/20/2018
| |
Homewood Hart (5th Seed) | 51 |
Homewood Hart | 48 |
|
01/23/2018
|
Flossmoor Parker (2nd Seed) | 54 |
|
|
|
FLOSSMOOR PARKER | 58 |
01/20/2018
| |
Calumet City Dolton 149 (7th Seed) | 23 |
Flossmoor Parker | 58 |
|
01/22/2018
|
Cicero Unity (3rd Seed) | 28 |
|
Country Club Hills Southwood | 32 |
01/20/2018
| |
Country Club Hills Southwood (6th Seed) | 53 |
Regional Host: Bolingbrook Brooks |
Bolingbrook Jane Addams (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bolingbrook Jane Addams | 36 |
|
|
|
01/23/2018
|
Yorkville (4th Seed) | 29 |
|
Bolingbrook Brooks | 21 |
01/22/2018
| |
Bolingbrook Brooks (5th Seed) | 48 |
BOLINGBROOK JANE ADDAMS | 40 |
|
1/24/2018
|
Bolingbrook Humphrey (2nd Seed) | 48 |
|
|
|
Bolingbrook Humphrey | 28 |
01/22/2018
| |
Plano (7th Seed) | 24 |
Bolingbrook Humphrey | 38 |
|
01/23/2018
|
Romeoville Martinez (3rd Seed) | 33 |
|
Romeoville Martinez | 19 |
01/22/2018
| |
Romeoville Lukancic (6th Seed) | 22 |
Regional Host: Shorewood Troy |
Shorewood Troy (1st Seed) | 48 |
|
|
01/20/2018
|
Joliet Gompers (8th Seed) | 10 |
Shorewood Troy | 50 |
|
|
|
01/22/2018
|
Joliet Dirksen (4th Seed) | 29 |
|
Joliet Dirksen | 25 |
01/20/2018
| |
Coal City (5th Seed) | 26 |
SHOREWOOD TROY | 54 |
|
01/23/2018
|
Channahon (2nd Seed) | 43 |
|
|
|
Joliet Hufford | 14 |
01/20/2018
| |
Joliet Washington (7th Seed) | 23 |
Channahon | 24 |
|
01/22/2018
|
Joliet Hufford (3rd Seed) | 40 |
|
Joliet Hufford | 41 |
01/20/2018
| |
Minooka (6th Seed) | 30 |
Regional Host: Matteson Colin Powell |
Matteson Colin Powell (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Matteson Colin Powell | 49 |
|
|
|
01/22/2018
|
Chicago Heights Washington (4th Seed) | 33 |
|
Matteson Huth | 15 |
01/20/2018
| |
Matteson Huth (5th Seed) | 36 |
MATTESON COLIN POWELL | 60 |
|
01/24/2018
|
University Park Crete Monee (2nd Seed) | 58 |
|
|
|
University Park Crete Monee | 42 |
01/20/2018
| |
Sauk Village Rickover (7th Seed) | 21 |
University Park Crete Monee | 46 |
|
01/22/2018
|
Park Forest Obama STA (3rd Seed) | 57 |
|
Park Forest Obama STA | 43 |
01/20/2018
| |
Steger Columbia (6th Seed) | 46 |
Regional Host: Mokena |
Mokena (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mokena | 41 |
|
|
|
01/22/2018
|
New Lenox Liberty (4th Seed) | 42 |
|
New Lenox Liberty | 31 |
01/20/2018
| |
Manhattan (5th Seed) | 26 |
MOKENA | 49 |
|
01/24/2018
|
Frankfort Summit Hill (2nd Seed) | 47 |
|
|
|
Frankfort Summit Hill | 41 |
01/20/2018
| |
New Lenox Martino (7th Seed) | 15 |
Frankfort Summit Hill | 48 |
|
01/22/2018
|
Frankfort Hickory Creek (3rd Seed) | 56 |
|
Frankfort Hickory Creek | 43 |
01/20/2018
| |
Manteno (6th Seed) | 23 |
Regional Host: Morton JHS |
Normal Kingsley (1st Seed) | 62 |
|
|
01/20/2018
|
Streator Northlawn (8th Seed) | 11 |
Normal Kingsley | 51 |
|
|
|
01/22/2018
|
Ottawa Shepherd (4th Seed) | 34 |
|
Bloomington Evans | 27 |
01/20/2018
| |
Bloomington Evans (5th Seed) | 38 |
NORMAL KINGSLEY | 28 |
|
01/25/2018
|
Normal Parkside (2nd Seed) | 43 |
|
|
|
Morton JHS | 27 |
01/20/2018
| |
Normal Chiddix (7th Seed) | 22 |
Normal Parkside | 35 |
|
01/22/2018
|
Bloomington JHS (3rd Seed) | 33 |
|
Morton JHS | 46 |
01/20/2018
| |
Morton JHS (6th Seed) | 34 |
Regional Host: Washington Central |
Washington Central (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington Central | 40 |
|
|
|
01/22/2018
|
Pekin Edison (4th Seed) | 42 |
|
Pekin Edison | 27 |
01/20/2018
| |
Pekin Broadmoor (5th Seed) | 14 |
Washington Central | 32 |
|
01/24/2018
|
Macomb (2nd Seed) | 60 |
|
|
|
MACOMB | 36 |
01/20/2018
| |
East Peoria Central (7th Seed) | 33 |
Macomb | 36 |
|
01/22/2018
|
Dunlap MS (3rd Seed) | 41 |
|
Dunlap MS | 29 |
01/20/2018
| |
Canton Ingersoll (6th Seed) | 16 |
Regional Host: Kankakee JHS |
Mahomet-Seymour (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mahomet-Seymour | 32 |
|
|
|
01/23/2018
|
Kankakee JHS (4th Seed) | 33 |
|
Bourbonnais UGC | 20 |
01/20/2018
| |
Bourbonnais UGC (5th Seed) | 37 |
Mahomet-Seymour | 25 |
|
01/24/2018
-
OT
|
Forrest Prairie Central (2nd Seed) |
|
|
|
FORREST PRAIRIE CENTRAL | 26 |
| |
BYE |
Forrest Prairie Central | 38 |
|
01/23/2018
|
Bradley Central (3rd Seed) | 24 |
|
Rantoul Eater | 25 |
01/20/2018
| |
Rantoul Eater (6th Seed) | 27 |
Regional Host: Charleston |
Urbana MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Urbana MS | 64 |
|
|
|
01/23/2018
|
Danville North Ridge (4th Seed) | 41 |
|
Champaign Franklin | 40 |
01/22/2018
| |
Champaign Franklin (5th Seed) | 44 |
URBANA MS | 57 |
|
01/25/2018
|
Champaign Jefferson (2nd Seed) |
|
|
|
Charleston | 48 |
| |
BYE |
Champaign Jefferson | 30 |
|
01/23/2018
|
Charleston (3rd Seed) | 44 |
|
Charleston | 37 |
01/22/2018
| |
Champaign Edison (6th Seed) | 30 |
Regional Host: Taylorville JHS |
Effingham JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham JHS | 33 |
|
|
|
01/22/2018
|
Mt. Zion (4th Seed) | 31 |
|
Mt. Zion | 35 |
01/20/2018
| |
Taylorville JHS (5th Seed) | 23 |
MT. ZION | 44 |
|
01/23/2018
|
Mattoon (2nd Seed) | 51 |
|
|
|
Decatur Jefferson | 41 |
01/20/2018
| |
Clinton (7th Seed) | 11 |
Mattoon | 40 |
|
01/22/2018
|
Decatur Jefferson (3rd Seed) | 31 |
|
Decatur Jefferson | 41 |
01/20/2018
| |
Decatur Stephen Decatur (6th Seed) | 20 |
Regional Host: Chatham Glenwood |
Springfield Grant (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Springfield Grant | 62 |
|
|
|
01/23/2018
|
Chatham Glenwood (4th Seed) | 40 |
|
Chatham Glenwood | 25 |
01/20/2018
| |
Springfield Franklin (5th Seed) | 27 |
SPRINGFIELD GRANT | 62 |
|
01/25/2018
|
Springfield Washington (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Washington | 33 |
| |
BYE |
Springfield Washington | 47 |
|
01/23/2018
|
Rochester (3rd Seed) | 48 |
|
Rochester | 46 |
01/20/2018
| |
Springfield Jefferson (6th Seed) | 14 |
Regional Host: Bethalto Trimpe |
Jacksonville MS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Jacksonville MS | 52 |
|
|
|
01/22/2018
|
Quincy (4th Seed) | 32 |
|
Quincy | 15 |
01/20/2018
| |
Jerseyville Illini (5th Seed) | 31 |
JACKSONVILLE MS | 56 |
|
01/25/2018
|
Alton (2nd Seed) |
|
|
|
Alton | 20 |
| |
BYE |
Alton | 39 |
|
01/22/2018
-
OT
|
Bethalto Trimpe (3rd Seed) | 44 |
|
Bethalto Trimpe | 36 |
01/20/2018
| |
Roxana (6th Seed) | 22 |
Regional Host: East St. Louis Lincoln |
East St. Louis Clark (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
East St. Louis Clark | 47 |
|
|
|
01/22/2018
|
Edwardsville Lincoln (4th Seed) | 22 |
|
Edwardsville Liberty | 20 |
01/20/2018
| |
Edwardsville Liberty (5th Seed) | 28 |
EAST ST. LOUIS CLARK | 41 |
|
01/23/2018
|
Cahokia Wirth (2nd Seed) |
|
|
|
Cahokia Wirth | 33 |
| |
BYE |
Cahokia Wirth | 39 |
|
01/22/2018
|
East St. Louis Lincoln (3rd Seed) | 2 |
|
East St. Louis Lincoln | 38 |
01/20/2018
-
FORFEIT
| |
Granite City Coolidge (6th Seed) | 0 |
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|