IESA Boys Basketball
2012 Regional Bracket/Results
Class 7-3A Regional 1
Host: Momence JHS
South Holland McKinley (1st Seed)    
 
BYE South Holland McKinley48     
  1/24/2012  
Beecher (4th Seed)   Beecher26 
1/21/2012 - FORFEIT   
Calumet City Lincoln (5th Seed) SOUTH HOLLAND MCKINLEY30 
  1/25/2012  
Momence JHS (2nd Seed)       Calumet City Schrum10 
  
BYE Momence JHS31 
  1/24/2012  
Calumet City Schrum (3rd Seed)36    Calumet City Schrum40 
1/21/2012   
Glenwood Brookwood (6th Seed)28 
Class 7-3A Regional 2
Host: Riverdale Washington
Dixmoor Rosa Parks (1st Seed)    
 
BYE Dixmoor Rosa Parks40     
  1/25/2012  
Markham Robert Frost (4th Seed)38    Markham Robert Frost49 
1/23/2012   
Lockport Kelvin Grove (5th Seed)14  MARKHAM ROBERT FROST43 
  1/26/2012  
Burr Ridge MS (2nd Seed)       Riverdale Washington34 
  
BYE Burr Ridge MS37 
  1/25/2012  
Riverdale Washington (3rd Seed)36    Riverdale Washington39 
1/23/2012   
Crest Hill Richland (6th Seed)24 
Class 7-3A Regional 3
Host: Morris Saratoga
Dwight (1st Seed)    
 
BYE Dwight44     
  1/23/2012  
Herscher Limestone (4th Seed)23    Wilmington32 
1/21/2012   
Wilmington (5th Seed)36  Dwight37 
  1/25/2012  
Morris Shabbona (2nd Seed)38        MORRIS SHABBONA48 
1/21/2012   
Morris Saratoga (7th Seed)13  Morris Shabbona44 
  1/23/2012  
Seneca (3rd Seed)33    Seneca32 
1/21/2012   
Marseilles ES (6th Seed)21 
Class 7-3A Regional 4
Host: Chillicothe
Chillicothe (1st Seed)    
 
BYE Chillicothe37     
  1/21/2012  
Wenona Fieldcrest (4th Seed)37    Wenona Fieldcrest21 
1/21/2012   
Spring Valley Kennedy (5th Seed)21  Chillicothe25 
  1/24/2012  
Peru Parkside (2nd Seed)       EL PASO-GRIDLEY30 
  
BYE Peru Parkside13 
  1/21/2012  
El Paso-Gridley (3rd Seed)45    El Paso-Gridley46 
1/21/2012   
Sparland Midland (6th Seed)15 
Class 7-3A Regional 5
Host: Peoria Heights GS
Tremont (1st Seed)    
 
BYE Tremont52     
  1/24/2012  
Creve Coeur Parkview (4th Seed)31    Creve Coeur Parkview22 
1/21/2012   
Mossville (5th Seed)16  TREMONT49 
  1/25/2012  
Peoria Heights GS (2nd Seed)       Peoria Christian
  
BYE Peoria Heights GS30 
  1/24/2012 - 2OT  
Peoria Christian (3rd Seed)34    Peoria Christian31 
1/21/2012   
Marquette Heights Georgetowne (6th Seed)11 
Class 7-3A Regional 6
Host: Farmington Central
Farmington Central (1st Seed)    
 
BYE Farmington Central53     
  1/23/2012  
Joy Mercer County (4th Seed)25    Joy Mercer County31 
1/21/2012   
Monmouth-Roseville JHS (5th Seed)23  FARMINGTON CENTRAL52 
  1/26/2012  
Glasford Illini Bluffs (2nd Seed)       Stronghurst West Central27 
  
BYE Glasford Illini Bluffs19 
  1/23/2012  
Stronghurst West Central (3rd Seed)43    Stronghurst West Central48 
1/21/2012   
Monmouth United (6th Seed)12 
Class 7-3A Regional 7
Host: Bismarck-Henning
Paxton-Buckley-Loda (1st Seed)    
 
BYE Paxton-Buckley-Loda41     
  1/23/2012  
Bismarck-Henning (4th Seed)29    Bismarck-Henning24 
1/21/2012   
Gibson City GCMS (5th Seed)24  PAXTON-BUCKLEY-LODA40 
  1/25/2012  
Hoopeston Area (2nd Seed)30        Hoopeston Area18 
1/21/2012   
Clifton Nash (7th Seed)25  Hoopeston Area53 
  1/23/2012  
Watseka Glenn Raymond (3rd Seed)47    Watseka Glenn Raymond47 
1/21/2012   
Onarga Iroquois West (6th Seed)44 
Class 7-3A Regional 8
Host: Tolono Unity
St. Joseph (1st Seed)    
 
BYE St. Joseph42     
  1/23/2012  
Westville JHS (4th Seed)30    Westville JHS29 
1/21/2012   
Tolono Unity (5th Seed)28  ST. JOSEPH32 
  1/25/2012  
Danville Oakwood (2nd Seed)       Georgetown Mary Miller29 
  
BYE Danville Oakwood23 
  1/23/2012  
Georgetown Mary Miller (3rd Seed)42    Georgetown Mary Miller48 
1/21/2012   
Tuscola East Prairie (6th Seed)
Class 7-3A Regional 9
Host: Downs Tri-Valley
Maroa-Forsyth (1st Seed)    
 
BYE Maroa-Forsyth41     
  1/23/2012  
Argenta-Oreana (4th Seed)34    Downs Tri-Valley30 
1/21/2012   
Downs Tri-Valley (5th Seed)38  Maroa-Forsyth24 
  1/24/2012  
Bloomington Holy Trinity (2nd Seed)       BLOOMINGTON HOLY TRINITY34 
  
BYE Bloomington Holy Trinity44 
  1/23/2012  
Heyworth (3rd Seed)50    Heyworth22 
1/21/2012   
Warrensburg-Latham (6th Seed)30 
Class 7-3A Regional 10
Host: Washington Central
Washington Central (1st Seed)    
 
BYE Washington Central47     
  1/23/2012  
Eureka (4th Seed)26    Metamora GS22 
1/21/2012   
Metamora GS (5th Seed)27  WASHINGTON CENTRAL42 
  1/25/2012  
Washington MS (2nd Seed)25        Washington MS22 
1/21/2012   
Washington Beverly Manor (7th Seed)18  Washington MS48 
  1/23/2012  
Germantown Hills (3rd Seed)32    Germantown Hills37 
1/21/2012   
Mackinaw Dee-Mack (6th Seed)24 
Class 7-3A Regional 11
Host: Athens
Williamsville (1st Seed)    
 
BYE Williamsville58     
  1/23/2012  
Green Valley Midwest Central (4th Seed)30    Green Valley Midwest Central21 
1/21/2012   
Riverton (5th Seed)18  Williamsville28 
  1/24/2012  
Pleasant Plains (2nd Seed)       PLEASANT PLAINS38 
  
BYE Pleasant Plains49 
  1/23/2012  
Athens (3rd Seed)33    Athens23 
1/21/2012   
Havana (6th Seed)11 
Class 7-3A Regional 12
Host: Rushville Schuyler Industry
Pittsfield Pikeland (1st Seed)    
 
BYE Pittsfield Pikeland45     
  1/24/2012  
Roodhouse North Greene (4th Seed)24    Roodhouse North Greene15 
1/21/2012   
Beardstown MS (5th Seed)15  PITTSFIELD PIKELAND31 
  1/26/2012  
Rushville Schuyler Industry (2nd Seed)       Camp Point Central18 
  
BYE Rushville Schuyler Industry20 
  1/24/2012  
Camp Point Central (3rd Seed)   Camp Point Central23 
  
BYE
Class 7-3A Regional 13
Host: Marshall JHS
Marshall JHS (1st Seed)    
 
BYE Marshall JHS67     
  1/24/2012  
Paris Mayo (4th Seed)55    Paris Mayo26 
1/23/2012   
Toledo Cumberland (5th Seed)15  MARSHALL JHS33 
  1/26/2012  
Teutopolis (2nd Seed)       Teutopolis30 
  
BYE Teutopolis46 
  1/24/2012  
Casey-Westfield (3rd Seed)   Casey-Westfield21 
  
BYE
Class 7-3A Regional 14
Host: Robinson Nuttall
Robinson Nuttall (1st Seed)35     
1/23/2012  
Bridgeport Red Hill (4th Seed)25  ROBINSON NUTTALL 36 
  1/26/2012  
Lawrenceville Parkview (2nd Seed)27    Newton Jasper County 29 
1/23/2012   
Newton Jasper County (3rd Seed)49 
Class 7-3A Regional 15
Host: Pana JHS
Pana JHS (1st Seed)    
 
BYE Pana JHS49     
  1/24/2012  
Vandalia (4th Seed)41    Vandalia33 
1/23/2012   
Blue Mound Meridian (5th Seed)29  PANA JHS40 
  1/26/2012  
Shelbyville Moulton (2nd Seed)43        Shelbyville Moulton23 
1/23/2012   
Decatur Johns Hill (7th Seed) Shelbyville Moulton26 
  1/24/2012  
Assumption Central A & M (3rd Seed)26    Assumption Central A & M25 
1/23/2012   
Sullivan (6th Seed)19 
Class 7-3A Regional 16
Host: Greenville
Gillespie (1st Seed)38     
1/23/2012  
East Alton MS (8th Seed)17  Gillespie36     
  1/26/2012  
Litchfield (4th Seed)31    Litchfield34 
1/23/2012   
Carlinville (5th Seed)29  Gillespie23 
  1/27/2012  
Girard North Mac (2nd Seed)35        GREENVILLE35 
1/24/2012   
Staunton (7th Seed)18  Girard North Mac22 
  1/26/2012  
Auburn JHS at Divernon (3rd Seed)25    Greenville38 
1/24/2012   
Greenville (6th Seed)27 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association