IESA Boys Basketball
2012 Regional Bracket/Results
Class 7-2A Regional 1
Host: Grant Park
Bourbonnais St. George (1st Seed)    
 
BYE Bourbonnais St. George35     
  1/25/2012  
Ford Heights Cottage Grove UGC (4th Seed)   Ford Heights Cottage Grove UGC39 
1/24/2012 - FORFEIT   
Riverdale Patton (5th Seed) FORD HEIGHTS COTTAGE GROVE UGC35 
  1/26/2012  
Grant Park (2nd Seed)       Grant Park10 
  
BYE Grant Park20 
  1/25/2012  
Milford (3rd Seed)24    Milford15 
1/24/2012   
St. Anne (6th Seed)11 
Class 7-2A Regional 2
Host: Mazon-Verona-Kinsman
Elmwood Park St. Celestine (1st Seed)    
 
BYE Elmwood Park St. Celestine34     
  1/24/2012  
Elwood GS (4th Seed)27    Elwood GS
1/21/2012   
Mazon-Verona-Kinsman (5th Seed)20  ELMWOOD PARK ST. CELESTINE30 
  1/25/2012  
Herscher JHS (2nd Seed)       Herscher JHS16 
  
BYE Herscher JHS22 
  1/24/2012  
Piper City Tri-Point (3rd Seed)   Piper City Tri-Point12 
  
BYE
Class 7-2A Regional 3
Host: Grand Ridge
Ottawa Wallace (1st Seed)    
 
BYE Ottawa Wallace43     
  1/23/2012  
Henry-Senachwine (4th Seed)35    Henry-Senachwine23 
1/21/2012   
McNabb Putnam County (5th Seed)31  OTTAWA WALLACE35 
  1/25/2012  
Grand Ridge (2nd Seed)43        Grand Ridge32 
1/21/2012   
Oglesby Washington (7th Seed)14  Grand Ridge47 
  1/23/2012  
Streator Woodland (3rd Seed)24    Roanoke-Benson34 
1/21/2012   
Roanoke-Benson (6th Seed)35 
Class 7-2A Regional 4
Host: Bartonville Oak Grove West
Bartonville Oak Grove West (1st Seed)    
 
BYE Bartonville Oak Grove West31     
  1/23/2011  
Peoria St. Philomena (4th Seed)30    Peoria Quest17 
1/21/2011   
Peoria Quest (5th Seed)35  Bartonville Oak Grove West37 
  1/24/2011  
Peoria St. Vincent de Paul (2nd Seed)       PEORIA ST. VINCENT DE PAUL42 
  
BYE Peoria St. Vincent de Paul41 
  1/23/2011  
Peoria Heights St. Thomas (3rd Seed)41    Peoria Heights St. Thomas39 
1/21/2011   
Peoria Norwood (6th Seed)12 
Class 7-2A Regional 5
Host: Kewanee Wethersfield
Elmwood (1st Seed)    
 
BYE Elmwood54     
  1/23/2012  
Princeville (4th Seed)33    Princeville13 
1/21/2012   
Brimfield (5th Seed)25  ELMWOOD39 
  1/26/2012  
Abingdon (2nd Seed)       Kewanee Wethersfield21 
  
BYE Abingdon
  1/23/2012 - FORFEIT  
Kewanee Wethersfield (3rd Seed)   Kewanee Wethersfield
  
BYE
Class 7-2A Regional 6
Host: Table Grove VIT
Table Grove VIT (1st Seed)    
 
BYE Table Grove VIT36     
  1/21/2012  
Cuba (4th Seed)21    Cuba29 
1/21/2012   
London Mills Valley (5th Seed)18  Table Grove VIT13 
  1/24/2012  
Bushnell-Prairie City (2nd Seed)       BUSHNELL-PRAIRIE CITY15 
  
BYE Bushnell-Prairie City31 
  1/21/2012  
Lewistown Central (3rd Seed)   Lewistown Central17 
  
BYE
Class 7-2A Regional 7
Host: Danville Schlarman
Champaign St. Matthew (1st Seed)    
 
BYE Champaign St. Matthew51     
  1/23/2012  
Homer Heritage (4th Seed)38    Homer Heritage21 
1/21/2012   
Champaign Holy Cross (5th Seed)14  CHAMPAIGN ST. MATTHEW43 
  1/25/2012  
Champaign Judah Christian (2nd Seed)47        Champaign Judah Christian28 
1/21/2012   
Sidell Jamaica (7th Seed)13  Champaign Judah Christian43 
  1/23/2012  
Danville Schlarman (3rd Seed)30    Catlin32 
1/21/2012   
Catlin (6th Seed)37 
Class 7-2A Regional 8
Host: Normal Epiphany
Normal Epiphany (1st Seed)    
 
BYE Normal Epiphany39     
  1/24/2012  
Normal Metcalf (4th Seed)55    Normal Metcalf15 
1/23/2012   
Mansfield Blue Ridge JHS (5th Seed)17  NORMAL EPIPHANY57 
  1/25/2012  
Fisher (2nd Seed)       Fisher29 
  
BYE Fisher39 
  1/24/2012  
Colfax Ridgeview (3rd Seed)37    Colfax Ridgeview38 
1/23/2012   
LeRoy (6th Seed)20 
Class 7-2A Regional 9
Host: Decatur Robertson
Decatur Robertson (1st Seed)    
 
BYE Decatur Robertson71     
  1/23/2012  
Arthur (4th Seed)40    Arthur
1/21/2012   
Decatur Hope (5th Seed)24  DECATUR ROBERTSON52 
  1/25/2012  
Cerro Gordo (2nd Seed)53        Decatur Lutheran13 
1/21/2012   
Decatur Holy Family (7th Seed)20  Cerro Gordo33 
  1/23/2012  
Decatur Lutheran (3rd Seed)46    Decatur Lutheran43 
1/21/2012   
Villa Grove (6th Seed)
Class 7-2A Regional 10
Host: Mt. Pulaski
Illiopolis Sangamon Valley (1st Seed)    
 
BYE Illiopolis Sangamon Valley34     
  1/23/2012  
Mason City Illini Central (4th Seed)36    Mason City Illini Central29 
1/21/2012   
Mt. Pulaski (5th Seed)33  Illiopolis Sangamon Valley25 
  1/26/2012  
Lincoln Chester-East Lincoln (2nd Seed)       DELAVAN38 
  
BYE Lincoln Chester-East Lincoln15 
  1/23/2012  
Delavan (3rd Seed)53    Delavan33 
1/21/2012   
Buffalo Tri-City (6th Seed)17 
Class 7-2A Regional 11
Host: Mt. Sterling Brown County
Liberty (1st Seed)    
 
BYE Liberty25     
  1/25/2012  
Winchester (4th Seed)28    Winchester22 
1/23/2012   
Payson Seymour (5th Seed)23  Liberty31 
  1/26/2012  
Mt. Sterling Brown County (2nd Seed)       MT. STERLING BROWN COUNTY35 
  
BYE Mt. Sterling Brown County44 
  1/25/2012  
Concord Triopia (3rd Seed)52    Concord Triopia26 
1/23/2012   
Kinderhook Western (6th Seed)43 
Class 7-2A Regional 12
Host: Mendon Unity
Carthage (1st Seed)    
 
BYE Carthage35     
  1/23/2012  
Colchester West Prairie (4th Seed)23    Hamilton24 
1/21/2012   
Hamilton (5th Seed)31  Carthage27 
  1/25/2012  
Mendon Unity (2nd Seed)37        MENDON UNITY31 
1/21/2012   
Nauvoo-Colusa (7th Seed)15  Mendon Unity38 
  1/23/2012 - OT  
La Harpe (3rd Seed)27    La Harpe36 
1/21/2012   
Augusta Southeastern (6th Seed)23 
Class 7-2A Regional 13
Host: Effingham St. Anthony
Arcola (1st Seed)    
 
BYE Arcola40     
  1/23/2012  
Paris Crestwood (4th Seed)30    Effingham St. Anthony28 
1/21/2012   
Effingham St. Anthony (5th Seed)48  ARCOLA47 
  1/25/2012  
Oblong (2nd Seed)       Oblong24 
  
BYE Oblong45 
  1/23/2012  
Kansas (3rd Seed)42    Kansas36 
1/21/2012   
Dieterich (6th Seed)27 
Class 7-2A Regional 14
Host: Nokomis JHS
Altamont (1st Seed)    
 
BYE Altamont48     
  1/24/2012  
Ramsey (4th Seed)47    Ramsey14 
1/23/2012   
Neoga (5th Seed)42  ALTAMONT31 
  1/25/2012  
Nokomis JHS (2nd Seed)       Nokomis JHS20 
  
BYE Nokomis JHS44 
  1/23/2012  
St. Elmo (3rd Seed)   St. Elmo22 
  
BYE
Class 7-2A Regional 15
Host: New Berlin JHS
Springfield Blessed Sacrament (1st Seed)    
 
BYE Springfield Blessed Sacrament63     
  1/24/2012  
Springfield Christian (4th Seed)24    Raymond Lincolnwood21 
1/21/2012   
Raymond Lincolnwood (5th Seed)37  SPRINGFIELD BLESSED SACRAMENT54 
  1/25/2012 - OT  
Pawnee (2nd Seed)35        Pawnee50 
1/21/2012   
New Berlin JHS (7th Seed) Pawnee31 
  1/24/2012  
Springfield Christ the King (3rd Seed)39    Springfield Christ the King22 
1/21/2012   
Springfield St. Agnes (6th Seed)23 
Class 7-2A Regional 16
Host: Carrollton GS
Hardin Calhoun (1st Seed)    
 
BYE Hardin Calhoun49     
  1/23/2012  
Madison (4th Seed)37    Madison39 
1/21/2012   
Mt. Olive (5th Seed)23  HARDIN CALHOUN38 
  1/25/2012  
Jerseyville St. Francis HG (2nd Seed)44        Carrollton GS28 
1/21/2012   
Bunker Hill Wolf Ridge (7th Seed)18  Jerseyville St. Francis HG32 
  1/23/2012  
Carrollton GS (3rd Seed)42    Carrollton GS34 
1/21/2012   
Greenfield (6th Seed)13 

Class History

From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A (Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.

How Class Split is Determined



Home   |   Site Map   |   Activities   |   News   |   Sportsmanship   |   Administration   |   Resources

Google
WWW www.iesa.org

Illinois Elementary School Association
1015 Maple Hill Road, Bloomington, IL 61705 - PH: 309-829-0114 - FAX: 309-829-0625
Contact the IESA - http://www.iesa.org
Contents © 1999-2019 Illinois Elementary School Association