2021 Class 7-1A Regional Assignments
|
Sectional 1
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 1 |
BRACKET |
Donovan
Kankakee Grace Christian
St. Anne
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Mazon-Verona-Kinsman
Odell
(Co-op)
Pontiac St. Mary's
(Co-op)
Ransom
(Co-op)
Saunemin
|
|
Sectional 2
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 3 |
BRACKET |
Cornell
Flanagan
(Co-op)
Grand Ridge
Marseilles Milton Pope
(Co-op)
Ottawa Marquette
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
LaSalle Dimmick
LaSalle Trinity Catholic
Mendota Holy Cross
Oglesby Holy Family
Utica Waltham
|
|
Sectional 3
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 5 |
BRACKET |
Chrisman Scottland
Danville Schlarman
Homer Heritage
Hume Shiloh
Royal Prairieview Ogden
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Cissna Park
(Co-op)
Gifford
Piper City Tri-Point
Potomac
(Co-op)
Rantoul St. Malachy
Rossville-Alvin
|
|
Sectional 4
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 7 |
BRACKET |
Bement
(Co-op)
Champaign Holy Cross
Champaign Next Generation
DeLand-Weldon
Philo St. Thomas
Thomasboro
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Bloomington St. Mary's
Decatur American Dreamer
Decatur Lutheran
Decatur Montessori Academy for Peace
Decatur Our Lady of Lourdes
Normal Calvary
Normal Epiphany
|
|
|
IESA Boys Basketball 2021 Class 7-1A Regional Assignments |
Sectional 5
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 9 |
BRACKET |
Hartsburg-Emden
Lincoln Carroll Catholic
(Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln
Lincoln West Lincoln-Broadwell
South Pekin
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Bartonville GS
Bartonville Oak Grove
East Peoria Robein
Lowpoint-Washburn
Morton Blessed Sacrament
Spring Bay Riverview
(Co-op)
Washington St. Patrick
|
|
Sectional 6
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 11 |
BRACKET |
Peoria Heights St. Thomas
Peoria Hollis
Peoria Limestone Walters
Peoria Pleasant Hill
Peoria St. Jude
(Co-op)
Williamsfield
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Annawan
Cambridge JHS
Galesburg Costa
Kewanee Visitation
Monmouth ICS
Woodhull AlWood
|
|
Sectional 7
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 13 |
BRACKET |
Effingham Sacred Heart
Mattoon St. John's
Newton St. Thomas
Pana Sacred Heart
Sigel St. Michael's
Stewardson-Strasburg
(Co-op)
Windsor
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Kincaid South Fork
(Co-op)
Lovejoy
(Co-op)
Mt. Olive
Pocahontas
(Co-op)
Taylorville VisionWay
|
|
Sectional 8
@ TBD
(Host Info)
|
Wednesday, February 3, 2021
@ TBD
|
Regional 15 |
BRACKET |
Ashland A-C Central
Greenview
Springfield Calvary
Springfield Christian
Springfield Little Flower
Virginia
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Brussels
(Co-op)
Carrollton St. John
Franklin
Greenfield
(Co-op)
Griggsville-Perry
Pleasant Hill
Waverly
|
|
|
Class History
From 1930 to 1972, there were two classes of basketball, Class A
(Heavyweight) and Class B (Lightweight). An additional class was added in 1973--Class C (7th Grade). The Heavyweight and Lightweight classes were based on age, height and weight. From 1977-1984, the Heavyweight class was divided into two classes based upon enrollment--(A & AA). From 1985-2006, the Association adopted the format of 7th and 8th grade play based upon a school's enrollment (7A, 7AA, 8A and 8AA). Starting in 2007, the Association adopted a four class system in each grade level (7-1A, 7-2A, 7-3A, 7-4A, 8-1A, 8-2A, 8-3A and 8-4A). The current classification system assigns 25% of the schools to each of the four classes.
How Class Split is Determined
|