2020 Regional Bracket/Results
|
Class 1A
|
Class 2A
|
Class 3A
|
Regional Host: Higher Seed |
Joliet St. Raymond (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Joliet St. Raymond | 12 |
|
|
|
09/22/2020
|
Mazon-Verona-Kinsman (4th Seed) | 11 |
|
Mazon-Verona-Kinsman | 0 |
9/21/2020
| |
Serena (5th Seed) | 1 |
JOLIET ST. RAYMOND | 8 |
|
9/26/2020
|
South Wilmington (2nd Seed) |
|
|
|
South Wilmington | 7 |
| |
BYE |
South Wilmington | 1 |
|
09/22/2020
|
Marseilles Milton Pope (3rd Seed) |
|
Marseilles Milton Pope | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Ottawa Marquette (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Ottawa Marquette | 15 |
|
|
|
09/22/2020
|
Streator Woodland (4th Seed) | 7 |
|
Streator St. Michael | 0 |
9/21/2020
| |
Streator St. Michael (5th Seed) | 11 |
Ottawa Marquette | 0 |
|
09/26/2020
|
Grand Ridge (2nd Seed) |
|
|
|
GRAND RIDGE | 8 |
| |
BYE |
Grand Ridge | 12 |
|
09/22/2020
|
Peru Catholic (3rd Seed) | 13 |
|
Peru Catholic | 7 |
9/21/2020
| |
LaSalle Trinity Catholic (6th Seed) | 3 |
Regional Host: Higher Seed |
Milford (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Milford | 10 |
|
|
|
09/22/2020
|
Buckley St. John's (4th Seed) | 11 |
|
Buckley St. John's | 0 |
9/21/2020
| |
Cissna Park (5th Seed) | 1 |
MILFORD | 10 |
|
9/26/2020
|
St. Anne (2nd Seed) |
|
|
|
St. Anne | 0 |
| |
BYE |
St. Anne | 9 |
|
09/22/2020
|
Donovan (3rd Seed) | 11 |
|
Donovan | 5 |
9/21/2020
| |
Grant Park (6th Seed) | 4 |
Regional Host: Higher Seed |
Royal Prairieview Ogden (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Royal Prairieview Ogden | 5 |
|
|
|
09/22/2020
|
Rossville-Alvin (4th Seed) | 11 |
|
Rossville-Alvin | 2 |
9/21/2020
| |
Homer Heritage (5th Seed) | 0 |
ROYAL PRAIRIEVIEW OGDEN | 8 |
|
9/26/2020
|
Danville Schlarman (2nd Seed) |
|
|
|
Danville Schlarman | 6 |
| |
BYE |
Danville Schlarman | 8 |
|
09/22/2020
|
Gifford (3rd Seed) | 11 |
|
Gifford | 7 |
9/21/2020
| |
Potomac (6th Seed) | 1 |
Regional Host: Higher Seed |
Lexington (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Lexington | 15 |
|
|
|
09/22/2020
|
Pontiac St. Mary's (4th Seed) | 14 |
|
Pontiac St. Mary's | 0 |
9/21/2020
| |
Saunemin (5th Seed) | 1 |
LEXINGTON | 7 |
|
9/26/2020
|
Colfax Ridgeview (2nd Seed) |
|
|
|
Colfax Ridgeview | 4 |
| |
BYE |
Colfax Ridgeview | 13 |
|
09/22/2020
|
Flanagan (3rd Seed) |
|
Flanagan | 1 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Bloomington Corpus Christi (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bloomington Corpus Christi | 6 |
|
|
|
09/22/2020
|
Normal Metcalf (4th Seed) | 9 |
|
Normal Metcalf | 2 |
9/21/2020
| |
Normal Epiphany (5th Seed) | 8 |
BLOOMINGTON CORPUS CHRISTI | 4 |
|
9/26/2020
|
Champaign St. Matthew (2nd Seed) |
|
|
|
Champaign St. Matthew | 2 |
| |
BYE |
Champaign St. Matthew | 13 |
|
09/22/2020
|
Champaign Holy Cross (3rd Seed) | 17 |
|
Champaign Holy Cross | 3 |
9/21/2020
| |
Rantoul St. Malachy (6th Seed) | 2 |
Regional Host: Higher Seed |
Washington St. Patrick (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Washington St. Patrick | 12 |
|
|
|
09/22/2020
|
Lowpoint-Washburn (4th Seed) | 12 |
|
Lowpoint-Washburn | 2 |
9/21/2020
| |
East Peoria Robein (5th Seed) | 0 |
WASHINGTON ST. PATRICK | 4 |
|
9/26/2020
|
Roanoke-Benson (2nd Seed) |
|
|
|
Roanoke-Benson | 3 |
| |
BYE |
Roanoke-Benson | 9 |
|
09/22/2020
|
Metamora St. Mary's (3rd Seed) | 6 |
|
Metamora St. Mary's | 1 |
9/21/2020
| |
Henry-Senachwine (6th Seed) | 5 |
Regional Host: Higher Seed |
Morton Bethel Lutheran (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Morton Bethel Lutheran | 14 |
|
|
|
09/22/2020
|
South Pekin (4th Seed) | 4 |
|
Delavan | 4 |
9/21/2020
| |
Delavan (5th Seed) | 5 |
MORTON BETHEL LUTHERAN | 13 |
|
9/26/2020
|
Pekin Rankin (2nd Seed) |
|
|
|
Pekin Rankin | 12 |
| |
BYE |
Pekin Rankin | 4 |
|
09/22/2020
|
Pekin St. Joseph (3rd Seed) |
|
Pekin St. Joseph | 3 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Bartonville Monroe (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Bartonville Monroe | 12 |
|
|
|
09/22/2020
|
Peoria Norwood (4th Seed) | 9 |
|
Peoria Norwood | 2 |
9/21/2020
| |
Peoria Hollis (5th Seed) | 7 |
BARTONVILLE MONROE | 6 |
|
9/26/2020
|
Peoria Limestone Walters (2nd Seed) |
|
|
|
Peoria Limestone Walters | 3 |
| |
BYE |
Peoria Limestone Walters | 7 |
|
09/22/2020
|
Peoria Christian (3rd Seed) | 15 |
|
Peoria Christian | 1 |
9/21/2020
| |
Bartonville Oak Grove (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Higher Seed |
Monmouth ICS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Monmouth ICS | 13 |
|
|
|
09/22/2020
|
Williamsfield (4th Seed) | 12 |
|
Williamsfield | 6 |
9/21/2020
| |
Galva (5th Seed) | 3 |
MONMOUTH ICS | 5 |
|
9/26/2020
|
Elmwood (2nd Seed) |
|
|
|
Oneida ROWVA | 0 |
| |
BYE |
Elmwood | 7 |
|
09/22/2020
|
Oneida ROWVA (3rd Seed) |
|
Oneida ROWVA | 10 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
La Harpe (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
La Harpe | 10 |
|
|
|
09/22/2020
|
Hamilton (4th Seed) | 9 |
|
Stronghurst West Central | 0 |
9/21/2020
| |
Stronghurst West Central (5th Seed) | 11 |
LA HARPE | 10 |
|
9/26/2020
|
Liberty (2nd Seed) |
|
|
|
Augusta Southeastern | 0 |
| |
BYE |
Liberty | 2 |
|
09/22/2020
|
Augusta Southeastern (3rd Seed) | 16 |
|
Augusta Southeastern | 4 |
9/21/2020
| |
Kinderhook Western (6th Seed) | 4 |
Regional Host: Higher Seed |
Mt. Pulaski (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Mt. Pulaski | 10 |
|
|
|
09/22/2020
|
Springfield Christian (4th Seed) | 9 |
|
Springfield Christian | 1 |
9/21/2020
| |
Lincoln West Lincoln-Broadwell (5th Seed) | 5 |
MT. PULASKI | 6 |
|
9/26/2020
|
Springfield Christ the King (2nd Seed) |
|
|
|
Springfield Christ the King | 3 |
| |
BYE |
Springfield Christ the King | 6 |
|
09/22/2020
|
Lincoln Chester-East Lincoln (3rd Seed) | 7 |
|
Lincoln Chester-East Lincoln | 3 |
9/21/2020
-
FORFEIT
| |
Lincoln Carroll Catholic (6th Seed) | 0 |
Regional Host: Higher Seed |
Jacksonville Our Saviour (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Jacksonville Our Saviour | 7 |
|
|
|
09/22/2020
|
Carrollton St. John (4th Seed) | 13 |
|
Carrollton St. John | 0 |
9/21/2020
| |
Jerseyville St. Francis HG (5th Seed) | 3 |
Jacksonville Our Saviour | 9 |
|
9/26/2020
|
Hardin Calhoun (2nd Seed) |
|
|
|
HARDIN CALHOUN | 10 |
| |
BYE |
Hardin Calhoun | 2 |
|
09/22/2020
|
Griggsville-Perry (3rd Seed) |
|
Griggsville-Perry | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Nokomis JHS (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Nokomis JHS | 9 |
|
|
|
09/22/2020
|
Taylorville VisionWay (4th Seed) | 16 |
|
Taylorville VisionWay | 1 |
9/21/2020
| |
Mt. Olive (5th Seed) | 0 |
NOKOMIS JHS | 10 |
|
9/26/2020
|
Pawnee (2nd Seed) |
|
|
|
Pawnee | 0 |
| |
BYE |
Pawnee | 6 |
|
09/22/2020
|
Springfield St. Agnes (3rd Seed) |
|
Springfield St. Agnes | 0 |
| |
BYE |
Regional Host: Higher Seed |
Effingham St. Anthony (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Effingham St. Anthony | 12 |
|
|
|
09/22/2020
|
Neoga (4th Seed) | 4 |
|
Neoga | 0 |
9/21/2020
| |
Mulberry Grove JHS (5th Seed) | 3 |
EFFINGHAM ST. ANTHONY | 6 |
|
9/26/2020
|
Effingham Sacred Heart (2nd Seed) |
|
|
|
Effingham Sacred Heart | 0 |
| |
BYE |
Effingham Sacred Heart | 10 |
|
09/22/2020
|
Findlay Okaw Valley (3rd Seed) | 16 |
|
Findlay Okaw Valley | 0 |
9/21/2020
| |
Altamont (6th Seed) | 15 |
Regional Host: Higher Seed |
Sigel St. Michael's (1st Seed) |
|
|
|
BYE |
Sigel St. Michael's | 12 |
|
|
|
09/22/2020
|
Newton St. Thomas (4th Seed) | 11 |
|
Newton St. Thomas | 0 |
9/21/2020
| |
Oblong (5th Seed) | 1 |
SIGEL ST. MICHAEL'S | 4 |
|
9/26/2020
|
Dieterich (2nd Seed) |
|
|
|
Louisville North Clay | 2 |
| |
BYE |
Dieterich | 4 |
|
09/22/2020
|
Louisville North Clay (3rd Seed) | 17 |
|
Louisville North Clay | 15 |
9/21/2020
| |
Palestine (6th Seed) | 7 |
|
Class History
The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.