2017 Class 1A Regional Assignments
|
Sectional A
@ Limestone Walters School
|
Host: Peoria Limestone Walters
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 1 |
BRACKET |
Bartonville Monroe
Galva
Peoria Limestone Walters
Peoria Norwood
Toulon Stark County
Williamsfield
|
|
Regional 2 |
BRACKET |
Bartonville GS
(Co-op)
Bartonville Oak Grove West
Pekin Rankin
Pekin St. Joseph
Peoria Hollis
(Coed)
South Pekin
|
|
Sectional B
@ Saunemin Grade School
|
Host: Saunemin
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 3 |
BRACKET |
Grand Ridge
(Co-op)
Henry-Senachwine
Ottawa Marquette
Streator Woodland
Tonica
Waterman Indian Creek
|
|
Regional 4 |
BRACKET |
Flanagan
(Co-op)
Lexington
Pontiac St. Mary's
(Co-op)
Roanoke-Benson
Saunemin
(Co-op)
Streator St. Michael
(Co-op)
|
|
Sectional C
@ St. Joe's Park PONY Field
|
Host: Joliet St. Paul
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 5 |
BRACKET |
Elwood GS
Joliet St. Paul
Lockport Taft
Mazon-Verona-Kinsman
Rockdale
Shorewood Holy Family
|
|
Regional 6 |
BRACKET |
Bourbonnais St. George
Crescent City
(Co-op)
Donovan
Grant Park
St. Anne
|
|
|
IESA Boys Baseball 2017 Class 1A Regional Assignments |
Sectional D
@ Field of Dreams
|
Host: Monmouth ICS
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 7 |
BRACKET |
Augusta Southeastern
Carthage
Colchester West Prairie
Hamilton
La Harpe
(Co-op)
Monmouth ICS
|
|
Regional 8 |
BRACKET |
Griggsville-Perry
Hardin Calhoun
(Co-op)
Jacksonville Our Saviour
Kinderhook Western
Liberty
Payson Seymour
|
|
Sectional E
@ Thomas Vonachen Park
|
Host: Delavan
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 9 |
BRACKET |
East Peoria Robein
Lowpoint-Washburn
Metamora St. Mary's
(Co-op)
Morton Bethel Lutheran
(Co-op)
Peoria Christian
Washington St. Patrick
|
|
Regional 10 |
BRACKET |
Delavan
Hartsburg-Emden
Lincoln Carroll Catholic
(Co-op)
Lincoln Chester-East Lincoln
Lincoln West Lincoln-Broadwell
Normal Epiphany
|
|
Sectional F
@ Roessler Memorial Park
|
Host: Gifford
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 11 |
BRACKET |
Buckley St. John's
(Coed)
Cissna Park
Fisher
Gifford
Milford
Rantoul St. Malachy
|
|
Regional 12 |
BRACKET |
Champaign Holy Cross
Champaign Judah Christian
Danville Schlarman
Potomac
(Co-op)
Rossville-Alvin
Royal Prairieview Ogden
|
|
Sectional G
@ Stieren Field
|
Host: Mulberry Grove JHS
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 13 |
BRACKET |
Mt. Pulaski
Springfield Calvary
(Co-op)
Springfield Christ the King
Springfield Christian
Springfield St. Agnes
Springfield St. Aloysius
|
|
Regional 14 |
BRACKET |
Bunker Hill Wolf Ridge
(Coed)
Jerseyville St. Francis HG
Mt. Olive
Mulberry Grove JHS
Ramsey
|
|
Sectional H
@ Neoga Elementary School
|
Host: Neoga
Date: Saturday, September 23, 2017
|
Regional 15 |
BRACKET |
Altamont
Effingham Sacred Heart
Effingham St. Anthony
Findlay Okaw Valley
Martinsville
Neoga
Sigel St. Michael's
|
|
Regional 16 |
BRACKET |
Dieterich
Kinmundy South Central
Louisville North Clay
Newton St. Thomas
Oblong
Palestine
(Co-op)
|
|
|
Class History
The IESA sanctioned boys baseball in 1955. There was one class of boys baseball until 1990 when the activity was split into A and AA based upon enrollment. It was split again in 2006 into the current three classes of 1A, 2A and 3A.
How Class Split is Determined
|
If you encounter an error message, please contact our webmaster.
Tell us your school, and be as specific as you can about the problem.
Most helpful would any error information listed as part of the error page.